1 Alman emeklisi, 5 Türk emeklisine bedel

1 Alman emeklisi, 5 Türk emeklisine bedel

‘Bizi kıskandığı’ söylenen Almanya ile aramızdaki refah farkı giderek açılıyor. Beş Türk emeklinin aldığı aylık maaş, Almanya'daki standart emekli maaşını karşılamak için yeterli değil.

Almanya, Avrupa'nın en büyük ekonomisi olarak biliniyor ve son zam oranlarıyla birlikte maaşlar Türkiye'deki seviyeleri katladı. Sözcü Tv'nin haberine göre, Türkiye'de 10 bin lira alan beş emeklinin toplam maaşı, bir Alman vatandaşının emekli maaşını karşılamaya yetmiyor. Almanya'da maaşlar, "bizi kıskandığı" söylenen ülkeler arasında yer alıyor. Bu yıl Almanya'da emekli maaşlarının yüzde 3.5 artması ve standart emekli maaşının net 1.700 Euro'ya yükselmesi bekleniyor. Ülkede brüt asgari ücret 2.054 Euro'ya, net asgari ücret ise aylık ortalama 1.985 Euro'ya çıkarıldı.

300 EURO ETMİYOR

Türkiye'deki asgari ücretli bir birey, şu an aylık 17 bin 2 TL kazanıyor. 21 Şubat kuruyla hesaplandığında, Türkiye'deki asgari ücretlinin aylık geliri yaklaşık 507 Euro seviyesinde bulunuyor. Bu da, Almanya'da haftada 40 saat çalışan birinin aylık gelirinin yaklaşık dörtte birine denk geliyor.

Ancak emekliler için durum daha da zor. En düşük emekli maaşı olarak sunulan 10 bin lira, yalnızca 298 Euro'ya denk geliyor. Türkiye'de 10 bin lira alan beş emeklinin aylık geliri, Almanya'da standart 1.700 Euro maaş alan bir emekliyi karşılamak için yetersiz kalıyor.

Almanya'da geliri kirasına ve ev giderlerine yetmeyenlere ek olarak kira yardımı ve sosyal yardımlar sağlanıyor, vergi indirimleri uygulanıyor. Bu durumda, asgari ücretle çalışan bir Alman çiftin evine aylık net 5.000 Euro girişi olabiliyor. Gıda fiyatları Almanya'da gerilerken, kıyma kilogramı 7 Euro ile 10 Euro arasında değişiyor, domates ise 2 Euro'ya kadar düşebiliyor. Bir litre süt 1.25 Euro civarında ve daha uygun fiyatlı seçenekler de mevcut. Türkiye'den gelen sebze-meyve, fındık, fıstık gibi ürünler ise Türkiye'deki satış fiyatlarının üçte birinden bile daha azına satın alınabiliyor.

ASGARİ ÜCRETLE ARABA ALINIYOR

Bir asgari ücretli Alman vatandaşı, bir aylık maaşıyla 10 veya 12 yaşında ikinci el orta halli bir araba alabiliyor. İsterse ayda 200-300 Euro’ya lüks bir Audi, Mercedes ya da BMW’ye binebiliyor. Bu markaları satın alabilmek asgari ücretli veya emekli Türk vatandaşları için hayalden öteye gidemiyor.

Ayrıca asgari ücretli bir Alman, bir aylık maaşıyla 248 kilogram kıyma alabiliyor. Asgari ücretle çalışan bir Türk ise bir aylık maaşıyla sadece 52 kilogram alabiliyor.


HABERE YORUM KAT
2 Yorum