Yurtdışı yasağı kaldırıldı ama: Turgut Öker'e 11 ay, 20 gün hapis

Yurtdışı yasağı kaldırıldı ama: Turgut Öker'e 11 ay, 20 gün hapis

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Onursal Başkanı Turgut Öker’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği ve örgüt üyeliği iddiasıyla yargılandığı davada sona gelindi. Öker 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Kartal Adliyesi’nde görülen davada Turgut Öker’e verilen hapis cezası para cezasına çevrildi.

Sabıka kaydı olmadığı nedeniyle yurtdışı yasağı kaldırılan Öker’e verilen cezaya sosyal medyadaki paylaşımları gerekçe gösterilmişti.

ALEVİLERİN SORUNLARINI ANLATMAYALIM DA, NE YAPALIM?

Berlin merkezli Türkçe haber sitesi “ha-ber.com”da yayınlanan habere göre, Öker duruşma sonrası adliye önünde basın açıklaması yaptı. 

Sivas katliamının faillerinin Avrupa’da işyeri sahibi olup, camilerde imamlık yaptığını belirten Öker, söz konusu suçlama ile ilgili ifadeleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karşısında da dile getirdiğini anlattı.

Öker, “Bu ülkede hiçbir anayasal hakka sahip olmayan Alevilerin sorunlarını ifade etmeyeceğiz de neyi ifade edeceğiz? Dünyanın neresinde böyle bir şey var? İnsanlar fikirlerini söylediler diye yüzbinlerce insanın yargılandığı nerede görülmüştür? Biz Alevi toplumun sorunlarını her fırsatta bugüne kadar gündeme getirdiğimiz gibi bundan sonra da getirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

+49 – BERLİN

Kaynak: www.ha-ber.com

HABERE YORUM KAT

1 Yorum