• BIST 95.834
 • Altın 361,638
 • Dolar 6,6541
 • Euro 7,2778
 • Berlin 11 °C
 • Frankfurt 17 °C
 • Paris 19 °C
 • Ankara 9 °C
 • İstanbul 6 °C
 • İzmir 11 °C
 • Stockholm 6 °C

Ytb'de "Sandıktaki Fotoğraflar Unutulmayan Göç Hatıraları" Sergisi Açıldı

Ytb'de "Sandıktaki Fotoğraflar Unutulmayan Göç Hatıraları" Sergisi Açıldı
YTB Başkanı Abdullah Eren:- "İnsanımızın Avrupa'ya giderken çektiği sıkıntılar, yaşadıkları sevinç ve tecrübelerin kataloglanması, ulaşamadığımız 'naftalinlenmiş' fotoğraf ve videoların yarınlara ulaştırılması amacımız"

ANKARA (AA) - Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, insanların başka yerlere adapte olmasının zor olduğunu belirterek, "Türk insanının 60 yıllık Avrupa hikayesi bir başarı hikayesidir." dedi.

Yurt dışındaki Türk vatandaşları ve Türk soydaşlarının göç hatıraları ile en değerli hikayelerinden oluşan "Sandıktaki Fotoğraflar Unutulmayan Göç Hatıraları" sergisi, YTB Genel Merkezi'nde açıldı.

Başkanlıkça geçen yıl 15 Şubat-31 Ekim tarihlerinde düzenlenen yarışmadan seçilmiş fotoğraf ve hikayelerin yer aldığı serginin açılışında video gösterimi yapıldı.

YTB Başkan Eren, burada yaptığı konuşmada, Başkanlığın, Türk vatandaş, soydaş ve topluluklarının tarih ve kültürel envanterini ortaya çıkarmayı amaçladığını belirtti.

Fotoğraflarda "anın dondurulduğuna" değinen Eren, göç hikayeleri ile Türk insanının yaşadıklarının gelecek nesillere ulaştırılacağını dile getirdi.

Eren, göç eden insanın yaşadığı adaptasyon sürecine dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Bu proje ile insanımızın Avrupa'ya giderken çektiği sıkıntılar, yaşadıkları sevinç ve tecrübelerin kataloglanması, ulaşamadığımız 'naftalinlenmiş' fotoğraf ve videoların yarınlara ulaştırılması amacımız. Bir insanın kendi vatanından başka bir yere gitmesi ve adapte olması zor bir süreç. Türk insanının 60 yıllık Avrupa hikayesi bir başarı hikayesidir. Fotoğraflarda anın dondurulduğunu görüyoruz. Biz bu hikayeleri sandıktan çıksın, herkes görsün istedik. Ağaçların nasıl kökü varsa, gövde ve dallarıyla nasıl kök salınıyorsa, hepimizin kökeni var, kendimizi rahat hissettiğimiz geçmişimiz var. Bu fotoğraflar tarihe atılmış kancadır, damgadır ve arkasında muazzam insan hikayeleri barındıran fotoğraflardır."

YTB'den yapılan açıklamaya göre, geçen yıl 15 Şubat-31 Ekim tarihlerinde düzenlenen yarışmada seçilen fotoğraf ve hikayeler, özgünlük, göç konusuna temas, görsellik, hikayenin çarpıcı ve sembolik niteliği ve belgesel nitelik” kriterleri çerçevesinde değerlendirildi.

- 26 Mart'a dek gezilebilir

Öte yandan, yarışmada birinciliği Almanya’da bir otomobil fabrikasındaki çalışma hikayesini anlatan Seyfi Sağlam, ikinciliği “Vanilya kokulu annem” hikayesiyle Makbule Konmuş, üçüncülüğü ise yine bir başka göç hikayesi ile Nagi Doğan elde etti.

Kazananlara ödüllerini teslim eden YTB Başkanı Eren, davetlilerle birlikte sergideki fotoğrafları gezerek inceledi.

Gurbet ile göç yolculuklarının yer aldığı fotoğrafların hikayeleri, 90 sayfalık “Sandıktaki Fotoğraflar” adlı kitapta toplandı.

İlk kez yayımlanan 41 fotoğrafın yer aldığı sergi, YTB'de 26 Mart'a kadar gezilebilecek.

Bu bölümde yayımlanan haberler, abonesi olduğumuz içerik sağlayıcı ajanslar tarafından (AA, DHA, İHA vb) üretilen ve otomatik olarak sitemizde yayımlanan haberlerdir. ARTI49 söz konusu haberlere ve videolara hiçbir müdahalede bulunmamaktadır. İçeriklerin hukuki sorumluluğu ajanslara aittir. Haberlerle ilgili lütfen içerik üreticisi ajanslarla iletişime geçiniz. Çeşitli nedenlerle içerik kaldırma talebiniz olursa redaktion@arti49.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05