• BIST 100.237
 • Altın 280,080
 • Dolar 5,7344
 • Euro 6,3129
 • Berlin 10 °C
 • Frankfurt 8 °C
 • Paris 18 °C
 • Ankara 5 °C
 • İstanbul 12 °C
 • İzmir 16 °C
 • Stockholm 8 °C

Yılmaz, AA Editör Masası'na konuk oldu

Yılmaz, AA Editör Masası'na konuk oldu
​ANKARA (AA) - Milli Savunma Bakanı Mehmet Yılmaz, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin'in, "AK Parti'nin seçimi erteletmek amacıyla Türkiye'nin...

​ANKARA (AA) - Milli Savunma Bakanı Mehmet Yılmaz, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin'in, "AK Parti'nin seçimi erteletmek amacıyla Türkiye'nin Suriye'ye gireceği" iddiasına ilişkin, "Sayın Başbakan Süleyman Şah Türbesini ziyaret edecek. Arkadaşlar oradaki silahlı kuvvetler mensuplarına 'hazırlıklı olun' demişlerdir. Muhtemelen bu bilgi ona gitmiştir, o da 'Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye'ye girecek' şeklinde yansıtmıştır" dedi.

Yılmaz, AA Editör Masası'nda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

"CHP'li Gürsel Tekin, AK Parti'nin oylarında düşüş olduğunu öne sürerek, seçimi erteletmek amacıyla Türkiye'nin Suriye'ye gireceğini iddia etmişti. Bu iddialarla ilgili bir değerlendirmeniz olacak mı?" sorusu üzerine Bakan Yılmaz, bu iddianın yalan olduğunu, Tekin'in bunun iki gün içinde gerçekleşeceğini söylediğini anımsattı.

Yılmaz, "Çok iki gün geçti, her geçen iki gün onun yalan olduğunu, bu milletin gözünde... Bunlar her zaman böyle yapıyor, bir algı ortaya çıkarmaya çalışıyorlar. Doğru değildir. Birileri yönlendirmek istiyor, bir yerden eksik bilgi alıyorlar, o eksik bilgi de Sayın Başbakanımız 'Ordu değil ama Süleyman Şah Türbesine biz girdik' dedi" ifadelerini kullandı.

Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Süleyman Şah Türbesi'ni ziyaret ettiklerini hatırlatarak, "Muhtemelen, Sayın Başbakan Süleyman Şah Türbesi'ni ziyaret edecek, arkadaşlar, oradaki silahlı kuvvetler mensuplarına 'hazırlıklı olun' demişlerdir. Oraya Başbakan, bakanlar geliyor. Muhtemelen bu bilgi ona gitmiştir, o da 'Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye'ye girecek' şeklinde yansıtmıştır" diye konuştu.

"Dışişleri Bakanlığında yaşanan dinlemeler neticesinde böyle bir gündem oluşturmak istenmiş olabilir mi?" sorusu üzerine Bakan Yılmaz, "Ona bir şey diyemem. Yani 'hayır' da demem 'evet' de demem. 'Evet' demem için somut bir belge koymam, 'hayır' demem için de 'bunların böyle bir şey yapmayacağı' şeklinde bir gelenek olması lazım. Oradaki birliklerimizin 'Buraya bir Başbakan gelecek, Kara Kuvvetleri Komutanımız gelecek, Genel Kurmay Başkanlığına da vekalet eden birisi. Dolayısıyla 'hazırlıklı olalım' sözünü, 'herhalde biz Suriye'ye gireceğiz, hazırlıklı olalım' diye anlamış olabilirler" değerlendirmesinde bulundu.

-"Muhalefet, 'biz bilgi istemiyoruz' dedi"

Yılmaz, "Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yönettiği Şah Fırat Operasyonu sırasında siz de komuta başındaydınız. Operasyonla ilgili basına yansımayan detaylar var mı? Bizimle paylaşır mısınız? Suriye Eşmesi'ndeki yeni türbeye ilişkin çalışma ne aşamada? Türbenin ne zaman bitirilmesi planlanıyor?" sorusuna karşılık, Şah Fırat Operasyonu ile ilgili Başbakan Davutoğlu'nun, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve diğer ilgili bürokrasiyle ilk akşamdan ertesi gün sabaha kadar çalıştığını vurguladı.

Operasyonun her aşamasını görüntülü takip ettiklerini kaydeden Bakan Yılmaz, şunları söyledi:

"Dolayısıyla konvoy nasıl ilerledi, nerede durdu, niye durdu, by-pass yolu mu kullandı, ana yoldan mı gitti, çevredeki insanların tepkileri ne, nasıl oluyor? Tek tek kontrol altındaydı. Benim ekleyebileceğim husus şudur: Meclis'te de İç Güvenlik Yasası çalışması devam ediyordu. Sabah 06.00'da, bu arada internet sitelerine bazı haberler düşmüş, 'Türkiye, Suriye'ye girdi, Şah Fırat Operasyonu başladı' diye. Grup Başkanvekilimize haber gönderildi. 'Eğer muhalefet bilgi istiyorsa Milli Savunma Bakanımız gelip, bilgi verecek, o günün sabahında' diye. 'Biz talep ettik, bilgi istemiyoruz' dediler. 

Şah Fırat Operasyonu hakkında 'Milli Savunma Bakanı gelsin de 06.00'da bilgi versin' diye bir talep iletildiğinde, muhalefet 'biz bilgi istemiyoruz' diyerekten, sabaha karşı yorulmuşlardır da işte Meclis'i kapattılar. Ertesi gün bilgi verdik, 'bu saatten sonra ne bilgi veriyorsunuz' deme noktasına geldi. Dolayısıyla da her şeye bir sözleri var ama bu milletin gözü terazidir, herkesin ne yaptığını çok iyi biliyor."    

- "Bir yıl içerisinde inşallah türbe tamamlanacak

Yılmaz, türbeyle ilgili TİKA'nın hem Eyyubiler hem Selçuklu hem de Osmanlı kültürlerini barındıran bir eser ortaya çıkardığını dile getirdi.

Kendisinin türbeyi gördüğünü ve beğendiğini bildiren İsmet Yılmaz, "İnşallah camisi de türbesi de karakolu da olacak. Sayın Başbakanımız ile Süleyman Şah'ı ziyarete gittiğimizde, mükkemmel bir tepede duruyor. İleride Fırat'ı görüyor. Türkiye'nin kendi değerlerine en zor zamanda sahip çıktığını gösteren bir operasyon olmuştur. Yine muhalefetin o süreç içerisinde, 'ne gerek vardı, niye taşındı' diye de sözleri oldu. Oysa Musul'daki Konsolosluğumuz işgal edildiğinde ise o zaman ki Dışişleri Bakanımıza 'Musul Konsolosluğunu niye zamanında boşaltmadınız' diye gensoru verdiler. 'Yani tehlikeyi, riski görerekten tedbir alacaktın, o tedbir de konsolosluğu boşaltmaktı, niye yapmadın' diye gensoru verdiler" diye konuştu.

Yılmaz, bölgede "DAEŞ" diye bir terör örgütünün olduğunu ve bundan makul bir şey beklenemeyeceğine işaret ederek, "Diri diri insanları yakmış, hangi dinin kitabında, değerinde insanı diri diri yakmak var. Bu yapının herhangi bir değeri yok, değeri olmayan bir yapının içerisinde Mehmetçiğimizin olmasını istiyorlardı. Bu her an tehdit, risk demektir" dedi.

Bu olaylar başladığından beri F-16'ların hep havada olduğuna belirten Yılmaz, şöyle devam etti:

"İnsansız araçlarıyla da Kara Kozak'ı, Süleyman Şah Türbesi'ni gözetliyoruz. Ama hava muhalefeti olduğunda, bulutlar olduğu zaman, oradan görüntü alabilmek mümkün değil. İşte o zaman bunu diğerleri de bilir illa ki bir saldırı yapacakları sırada, bu görüntünün alınamadığı sürede, bin ya da üç bin kişiyle 40 Mehmetçiğimizin olduğu bir yere baskın yapıldığında, siz isterseniz 3 binini, 2 binini öldürün ama sizden 5 Mehmetçik şehit olmuşsa işte o sizin kaybınızdır. Türkiye hiçbir değerini tehlikeye atmamıştır. Mehmetçiğin can güveniliğini öncelik tutaraktan, bu ortamda geçici olarak Suriye Eşmesi'ne taşımıştır. O bayrak inmeden, Suriye Eşmesi'ndeki bayrak dalgalanmıştır. Bir yıl içerisinde de inşallah türbe tamamlanacaktır diye düşünüyorum ama şu anda dahi gidilebilir."

(Sürecek)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05