Yeşilay Genel Müdürü Yılmaz:

Yeşilay Genel Müdürü Yılmaz:

"Hayat boşluk kabul etmiyor. Yani hayatınızdaki boşlukları hem ruh hem de bedeninizle ilgili bazı aktivitelerle doldurmak zorundasınız, spor yapacaksınız, sanat yapacaksınız, ibadet edeceksiniz. Bunların hepsini yaptığınız zaman hayatınızda hiç boşluk kal

VİYANA (AA) - HASAN TOSUN - Yeşilay Genel Müdürü Savaş Yılmaz, hayatın boşluk kabul etmediğini, ruh ve bedenin bazı aktivitelerle doldurulması gerektiğini belirterek, "Spor yapacaksınız, sanat yapacaksınız, ibadet edeceksiniz. Bunların hepsini yaptığınız zaman hayatınızda hiç boşluk kalmıyor ve siz daha başarılı bir hayat çizgisi tutturabiliyorusunuz. Bunların birinin yerini dolduramazsanız, bu boşlukları zararlı alışkanlıklar dolduruyor" dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Viyana Ofisi'nde düzenlenen "59. Uyuşturucu Kontrol Kurulu Toplantıları"na katılan Yılmaz, burada AA muhabirine yaptığı açıklamada, Nisan 2016'da ABD'de düzenlenecek "Dünya Uyuşturucu Sorunu"na hazırlık niteliğinde toplantılar gerçekleştirildiğini ve Yeşilay'ın bu toplantılarda çok aktif roller üstlendiğini söyledi.

Yeşilay'ın yaptığı çalışmalar nedeniyle BM tarafından Doğu Avrupa ve Orta Asya'daki sivil toplum örgütlerinin lideri seçildiğini kaydeden Yılmaz, yaşanan problemleri BM gündemine taşıdıklarını ve Yeşilay'ın deneyim ve tecrübelerini aktardıklarını ifade etti.

Uyuşturucu sorununun uzun yıllar "bir suç ve güvenlik sorunu" olarak görüldüğünü belirten Yılmaz, sorunun temelde bir "halk sağlığı problemi" olduğunu ve artık böyle kabul edildiğini aktardı. Yeşilay olarak bütün bağımlılıklarla mücadele ettiklerini ifade eden Yılmaz, "Uyuşturucu, sigara, tütün, alkol ve teknoloji bağımlılığı ile topyekün mücadele ediyoruz. Çünkü bunlar birbirini çok etkileyen ve geçişkenliği olan bağımlılık türleridir" dedi.

-"Hayat boşluk kabul etmiyor"

Bağımlılığın, "modern dünyanın insana hayattaki boşluğu dolduracak bir şeyler sunamamasından" kaynaklandığını aktaran Yılmaz, "Hayat boşluk kabul etmiyor. Yani hayatınızdaki boşlukları hem ruh hem de bedeninizle ilgili bazı aktivitelerle doldurmak zorundasınız; spor yapacaksınız, sanat yapacaksınız, ibadet edeceksiniz. Bunların hepsini yaptığınız zaman hayatınızda hiç boşluk kalmıyor ve siz daha başarılı bir hayat çizgisi tutturabiliyorusunuz. Bunların birinin yerini dolduramazsanız, bu boşlukları zararlı alışkanlıklar dolduruyor. Hep şunu söylüyoruz: Çocuklarınızı bağımlılıktan korumak için özellikle hayatın boşluklarını daha pozitif şeylerle doldurabilme becelerini kazandırmak lazım" diye konuştu.

Bağımlılığı "kimyasal" ve "davranışsal" bağımlılıklar olarak ikiye ayırdıklarını kaydeden Yılmaz, kimyasal bağımlılıkların sigara, alkol, uyuşturucu madde ve ilaç gibi madde almak suretiyle oluştuğunu, davranışsal bağımlılıkların ise kumar ve teknoloji bağımlılığı gibi "kişinin bazı davranışlarını hayatın önüne koyması" olarak ortaya çıktığını söyledi.

- İnternet bağımlılığı Küresel olarak teknoloji bağımlılığının hızla arttığına dikkat çeken Yılmaz, şunları söyledi:

"Bugün internet ve sosyal medyayı siz bütün hayatınızı ona göre planlıyorsanız, yemek yemiyorsanız, arkadaşlarınızla konuşmuyorsanız, işinizi aksatıyorsanız artık bir bağımlılıktan söz etmek durumdayız. Yani kişi artık hayatın ona yüklediği sorumlulukları yapamamaya başlar. Kişi artık sürekli aynı tatmini yakalamak için daha fazla vakit harcar. Yani sizi toplumdan koparır, işinizden eder, arkadaşlarınızdan eder. Baktığınızda uyuşturucu bağımlısı da ailesinden kopar, arkadaşlarından kopar, akademik başarı elinden gider, iş hayatı gider, sosyal hayattan, toplumdan izole marjinal bir yaşama doğru gitmeye başlar."

Türkiye'de akıllı telefon ile twitter ve facebook gibi sosyal medya kullanımının artmasının internet bağımlılığının işaretleri arasında gösterilebileceğini kaydeden Yılmaz, kişinin "internete ayırdığı zaman her geçen gün artıyorsa, kendisine verdiği sözleri tutmuyorsa ve yalan söylemeye başladıysa" internet bağımlılığından söz edilebileceğini aktardı.

-FOMO Hastalığı

Dünyada literatüre yeni giren hastalıklar türediğini belirten Yılmaz, bunlardan birisininde "gelişmeleri kaçırma korkusu" FOMO (Fear of Missing Out) olduğunu ifade etti.

FOMO'nun ABD'de "hastalık" olarak tespit edildiğini aktaran Yılmaz, "FOMO, 'sosyal medyada bir şeyleri kaçırma kaygısı'dır. Sürekli sosyal medyaya giriyorsunuz, orda bir haber mi kaçırdım, birinin paylaşımını mı kaçırdım, peki benim paylaşımıma kim baktı, kim beğendi, kim retweet etti. Bu artık kaygı bozukluğuna ve psikiyatrik bir duruma gidiyor" diye konuştu.

Yılmaz, teknoloji bağımlılarında madde bağımlıları gibi psikolojik tedavi almaları gerektiğine işaret etti.

Yeşilay olarak teknoloji bağımlılığı konusunda farkındalık oluşturmak istediklerini belirten Yılmaz, Mayıs 2016'da İstanbul'da dünyanın en büyük teknoloji bağımlılığı kongresini yapacaklarını söyledi.

HABERE YORUM KAT