• BIST 106.239
 • Altın 161,321
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671
 • Berlin 3 °C
 • Frankfurt 4 °C
 • Paris 8 °C
 • Ankara 1 °C
 • İstanbul 15 °C
 • İzmir 11 °C
 • Stockholm 1 °C

Yaşayan İnsan Hazineleri Ödül Töreni

Yaşayan İnsan Hazineleri Ödül Töreni
Cumhurbaşkanı Erdoğan: (3)- "Türk milleti 15 Temmuz'da sadece hürriyetine, sadece inancına, sadece bayrağına, ezanına, sadece demokrasisine değil, aynı zamanda hedeflerine de sahip çıkmıştır. Ama bundan rahatsız olanlar da olmuştur. Selalardan, ezan sesle

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk milletinin 15 Temmuz'da sadece hürriyetine, sadece inancına, sadece bayrağına, ezanına, demokrasisine değil, aynı zamanda hedeflerine de sahip çıktığını belirterek, "Ama bundan rahatsız olanlar da olmuştur. Selalardan, ezan seslerinden rahatsız olanlar olmuştur, geçmişte de bunlardan rahatsız olanlar vardı. Onların uzantıları hala var, yarın da olacak onu bilesiniz ama bütün mesele biz yolumuzda daim olalım ve kula kul olmayalım. Sadece Allah'a kul olalım." dedi.

Erdoğan, Beştepe Millet Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Kültür ve Turizm Bakanlığı Yaşayan İnsan Hazineleri Geleceğe Aktarılan Mirasın Temsilcileri" ödül törenindeki konuşmasında, milletlerin tarihlerinde dönüm noktalarının bulunduğunu belirterek, 1071, 1299, 1453 ve 1923 yılları gibi 15 Temmuz 2016 tarihinin de bir dönüm noktası olduğunu ifade etti.

Cumhuriyetin 93 yıllık geçmişi boyunca arayışı içerisinde olunan bileği, yüreği aynı gaye için bir araya getirme sıkıntısının da bu tarihle birlikte geride bırakıldığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Milletimle iftihar ediyorum. Bu millet demir yığınlarına, F-16'lara, bombalı helikopterlere, tanklara, toplara, silahlara, 15 Temmuz gecesinde işte eşref-i mahluk olan insan göğsünü gerdi." diye konuştu.

Erdoğan, İstiklal Marşı'nın "Arkadaş, yurduma alçakları uğratma sakın / Siper et gövdeni dursun bu hayasızca akın / Doğacaktır sana vadettiği günler Hakk'ın / Kim bilir belki yarın belki yarından da yakın." dizelerini hatırlattı.

Bazı kesimler tarafından eleştirilen gençlerin el bombasıyla askerine, polisine, köy korucusuna, vatandaşına saldırmadığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençliğin, "İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir. Sen kendin bilmezsen ya nice okumaktır" anlayışında bulunduğunu kaydetti.

- "Vatan olması için de toprağın kanla yoğrulması gerekiyor"

Gençliğin bilgiyle hikmeti bir arada götüreceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türk milleti 15 Temmuz'da sadece hürriyetine, inancına, bayrağına, ezanına, demokrasisine değil aynı zamanda hedeflerine de sahip çıkmıştır. Ama bundan rahatsız olanlar da olmuştur. Selalardan, ezan seslerinden rahatsız olanlar olmuştur, geçmişte de bunlardan rahatsız olanlar vardı. Onların uzantıları hala var, yarın da olacak, onu bilesiniz ama bütün mesele biz yolumuzda daim olalım ve kula kul olmayalım. Sadece Allah'a kul olalım." ifadesini kullandı.

Erdoğan, halkın FETÖ ile PKK'sından, DEAŞ'ına kadar tüm terör örgütlerine meydan okuyarak, "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet" mesajı verdiğini belirterek, 80 milyonun tek millet olduğunu, ayrım bulunmadığını bildirdi.

Konuşmasında "Tek bayrak" vurgusu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bayrağın renginin şehidin, gazinin kanı, hilalin bağımsızlık, yıldızın ise şehidin ifadesi olduğunu anımsattı.

- "Eğer tehdit Suriye'den geliyorsa oradayız, Irak'tan geliyorsa oradayız"

"Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır" dizelerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, toprağın tarla, arazi, arsa olduğunu, vatan olması için kanla yoğrulması gerektiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim bu topraklarımız da şehit kanlarıyla yoğruldu, onun için bu topraklar vatan. Kimse bu vatan toprakları üzerinde operasyon yapamaz. Yaparsa işte Doğu'da, Güneydoğu'da olanları görüyorsunuz. Durmak yok. Şehidimiz var. Ama biz biliyoruz ki bu millet 'Şüheda fışkıracak, toprağı sıksan şüheda. Canı, cananı, bütün varımı alsın da Hüda, etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.' diyerek yürüyor dağlara. Zaten şüheda olmazsa o zaman vatan olmaz. Çanakkale böyle oldu, Kurtuluş Savaşı destanını böyle yazdık. Onlar olmazsa bunlar olmazdı. Bugünlere öyle geldik. Bundan sonra da öyle yürüyeceğiz. Ama buna inanarak yürüyeceğiz.

Kimse, yok paralel devletmiş, yok bilmem şöyle devletmiş, böyle devletmiş... Boşuna heveslenmesinler Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nden başka bizim devletimiz yok. Bu devletimiz için de her şeyi vereceğiz ve şunu bileceğiz, bu duruş artık tehditleri kendi sınırlarımız içinde değil, doğrudan kaynaklarında karşılayıp bertaraf etme iradesini içeriyor. Onun için Suriye'deyiz, Irak'tayız. Oraya yerleşmek için değil, oralardan gelen tehditleri yerinde durdurmak için. Eğer tehdit Suriye'den geliyorsa, oradayız, Irak'tan geliyorsa oradayız."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin, sınır bölgelerindeki yerleşim merkezlerinin terör gruplarının havan toplarına hedef olmasına seyirci kalamayacağına işaret ederek, "Teröristlerin barındığı neresi varsa oradayız, orada olacağız. Çünkü milletimiz, 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için öncelikle bu meseleleri çözmesi gerektiğini biliyor." değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, "Artık kimsenin Türkiye'yi terör örgütleriyle, bölünme, parçalanma paranoyalarıyla oyalama imkanı kalmamıştır. Çünkü biz 15 Temmuz gecesi darbe girişiminin mahiyeti ortaya çıktığında milletimizle birlikte şu kararı verdik, yaşayacaksak adam gibi yaşayacağız, öleceksek de adam gibi öleceğiz." ifadesini kullandı.

(Sürecek)


 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Tel : +49 (0) 615098 03 04 Faks : +49 (0) 615098 03 05