• BIST 96.808
 • Altın 238,024
 • Dolar 5,7930
 • Euro 6,5140
 • Berlin 21 °C
 • Frankfurt 19 °C
 • Paris 23 °C
 • Ankara 9 °C
 • İstanbul 12 °C
 • İzmir 15 °C
 • Stockholm 18 °C

Vural: Siyasi İrade, Yargı Üzerinde Bir Hakimiyet Alanı Oluşturmak İstiyor

Vural: Siyasi İrade, Yargı Üzerinde Bir Hakimiyet Alanı Oluşturmak İstiyor
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Danıştay ve Yargıtay'da değişiklikler öngören tasarıya ilişkin, "Yürütme, yargı üzerinde daha önceden belirlenmiş...

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Danıştay ve Yargıtay'da değişiklikler öngören tasarıya ilişkin, "Yürütme, yargı üzerinde daha önceden belirlenmiş kurallarla değil, istediği zaman değiştireceği kurallarla bir baskı alanı oluşturmak istiyor. Siyasi irade, yargı üzerinde bir hakimiyet alanı oluşturmak istiyor" dedi.

Mecliste gazetecilerin sorularını yanıtlayan MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, 15 Haziran'da mecliste verilecek olan iftarın davetiyelerinde, TBMM Binası altında yer alması gereken, Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir" sözünün yer almamasının büyük bir talihsizlik olduğunu, düzeltme ya da yanlışlık yapılmışsa özür ihtiyacının açık olduğunu ifade etti.

"SİYASİ İRADE, YARGI ÜZERİNDE BİR HAKİMEYET ALANI OLUŞTURMAK İSTİYOR" Yüksek yargıda yeni düzenleme öngören kanun tasarısına ilişkin bir soru üzerine Vural, üst mahkemelerin istikrara kavuşması gerektiğini ancak 2014 yılında Yargıtay ve Danıştay üyelerinin sayılarını artıranın da AK Parti Hükümeti olduğunu söyledi. Hükümete o dönem, "Obez bir Danıştay, obez bir Yargıtay oluşturuyorsunuz" eleştirisini yaptıklarını kaydeden Vural, hükümetin şimdi tekrar yarı yarıya azaltma gibi bir yöntem izlediğini dile getirdi. Vural, şöyle devam etti:

"Siyasi irade, yargı üzerinde bir hakimiyet alanı oluşturmak istiyor. Hükümet, yargı üzerinde üye sayısı arttırırken de siyasi bir amaç gütmüştü. Bunun doğru olmadığını ifade etmiştik. Bundan önce Yargıtay'ın iş yükü fazla diye sayıyı artıranlar şimdi indiriyorlar. Türkiye'nin yerleşmiş bir yargı yapısı olması gerekir. Bu kanun yürürlüğe girdiği andan itibaren bütün Yargıtay üyelikleri de sona eriyor. Böyle bir güvencesizlik de söz konusu. Yürütme, yargı üzerinde daha önceden belirlenmiş kurallarla değil, istediği zaman değiştireceği kurallarla bir baskı alanı oluşturmak istiyor. Siyasi irade, yargı üzerinde bir hakimiyet alanı oluşturmak istiyor" diye konuştu.

"İNSANLARIMIZI DİNİ DEĞERLERİMİZDEN UZAKLAŞTIRMAYA YÖNELİK ÜSLUPLARA DİKKAT EDİLMESİ GEREKİYOR"

Gazetecilerin, "TRT'deki iftar programında namaz kılmayanlarla ilgili" yapılan açıklamanın sorulması üzerine Vural, dini bir konuda ayet referansı verenin, bu ayetin ne olduğunu da ortaya koyması gerektiğine işaret ederek, "Bunlarla ilgili ifadeleri kullanırken, insanlarımızı dini değerlerimizden uzaklaştırmaya yönelik üsluplara dikkat edilmesi gerekiyor. Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığı'nın da söyleyeceği bir takım hususlar vardır" açıklamasında bulundu.

"BİR POLİS, KATİLLE NEDEN SELFİE ÇEKTİRMEK İSTER, ANLAYABİLMİŞ DEĞİLİM"

İstanbul ve Ankara'daki 3 cinayetin zanlısı olarak aranırken İzmir'de yakalanan Atalay Filiz ile polislerin özçekim yapmasını eleştiren Vural, "Bir polis, katille neden selfie çektirmek ister, doğrusu anlayabilmiş değilim. Bir katil rol model mi oluyor? Bütün bunları yaparken topluma yanlış mesajlar veriyoruz" dedi.

DHA

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05