• BIST 94.499
 • Altın 245,060
 • Dolar 5,9310
 • Euro 6,6059
 • Berlin 17 °C
 • Frankfurt 14 °C
 • Paris 9 °C
 • Ankara 10 °C
 • İstanbul 15 °C
 • İzmir 16 °C
 • Stockholm 10 °C

Van'da Toplu Açılış Ve Temel Atma Töreni

Van'da Toplu Açılış Ve Temel Atma Töreni
Başbakan Yıldırım: (3)- "Van çukura izin vermedi, çukur siyasetine 'dur' dedi, Van teröre geçit vermedi. Değerlerinize sahip çıktınız, kardeşliğimizin bozulmasına izin vermediniz"- "Kürt halkını sevmek, ona hizmet etmek mahallelerde, sokaklarda çukur kazm

VAN (AA) - Başbakan Binali Yıldırım, "Van çukura izin vermedi, çukur siyasetine 'dur' dedi, Van teröre geçit vermedi. Değerlerinize sahip çıktınız, kardeşliğimizin bozulmasına izin vermediniz." dedi.

Başbakan Yıldırım, Kinyas Kartal Bulvarı'nda düzenlenen toplu açılış ve temel atma törenindeki konuşmasında, Kapıköy Gümrük Kapısı'nı kısa sürede yapıp, Van ile İran arasındaki ticareti geliştireceklerini belirterek, "İşimiz çok kaybedecek vaktimiz yok. Biliyoruz ki vazifelerimiz, vaktimizden daha çoktur. Van'a bundan sonra da birçok hizmeti inşallah kazandıracağız." ifadesini kullandı.

Vanlılara "Sizlerle benzer bir kaderi paylaşan birisiyim" diye seslenen Yıldırım, Erzincan'da doğduğunu anımsatarak, Van'ın yaşadığı acıları kendi atalarının ve büyüklerinin de yaşadığını, bugün Erzincan ve Van'ın acılarının yok olup gittiğini kaydetti.

Başbakan Yıldırım, bu hizmetleri yaparken, Van'da neler olduğuna ilişkin de şu değerlendirmelerde bulundu:

"Biliyorsunuz ülkemiz geçtiğimiz temmuz ayından beri terörle amansız bir mücadele içerisinde. Bu mücadelede amacımız nedir? Milletimizin huzurunu, birliğini, beraberliğini sağlamak, memleketimizin başına bela olan bu terörden hem ülkemizi kurtarmak hem de milletimizi kurtarmak. Bu terör belasından Türkiye kurtulacak bundan hiç endişeniz, hiç şüpheniz olmasın. Peki bu acıları Van çekmeye mecbur mu? Elbetteki mecbur değil. Kimse bize zarar veremez, ancak ve ancak zararı bize kendimiz veriyoruz. Allah'a hamd olsun, Van çukura izin vermedi, çukur siyasetine 'dur' dedi, Van teröre geçit vermedi. Değerlerinize sahip çıktınız, kardeşliğimizin bozulmasına izin vermediniz."

Van'ın bununla kalmayarak, çevre illerden gelen kardeşlerine kucak açtığına dikkati çeken Yıldırım, "Yüksekova'dan kardeşlerimizi bağrını bastı ve tarihsel, geleneksel misafir severliğini gösterdi. İdeolojik belediyeciliği şiar edinenler, insanlık dramı karşısında parmağını oynatmazken, benim Vanlı kardeşim insanlığın gereğini yaptı." diye konuştu.

- "Kürt halkını sevmek bu mu?"

Doğu insanı gibi esnafının da terörden etkilendiğini anlatan Başbakan Yıldırım, şunları söyledi:

"Tüm bu acıyı yaşatanlar ve üstelik de bunları 'Kürt halkını savunmak' adına yaptığını söyleyenler, şimdi size soruyorum, Kürt halkına hizmet baskıyla, esnafı hayatından bezdirmekle mi yapılır? Kürt halkına hizmet her yatırımı engellemek, insanlardan haraç toplamakla mı yapılır? Kürt halkını sevmek, ona hizmet etmek mahallelerde, sokaklarda çukur kazmak, kendisince kurtarılmış bölgeler ve caddeleri ateş çemberine döndürmekle mi olur? Kürt halkını sevmek, gerçekte Kürt halkına hizmet için çalışanların şantiyelerini yakmak, iş makinelerini ateşe vermek midir?"

Başbakan Yıldırım, kendisini dinleyenlere, "Bu yapılanlardan kim zararlı çıktı, kim mağdur oldu? Gerçek mağdur olanlar Yüksekova'dan Van'a göç eden, evini işini terk eden, Van'da yakınlarının yanında kalmak zorunda olan kardeşlerimiz değil midir?" sorusunu yöneltti.

Sokakları tehdit ile yıldırmaya çalışanların, halkı ürküterek Van gibi illeri güvensiz göstermeye çalışanların, Van'ın esnafını iflasın eşiğine getirenlerin aynı kişiler olduğunu vurgulayan Yıldırım, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bunlar, halkın dostu mu? Elbette dostu değil düşmanıdır. Gerçek mağdur Vanlı kardeşlerimdir, esnafımızdır, Vanımızın güzel insanlarıdır. Parası olan yatırımcı, neden niçin Van'ı güvenli bulmadığından başka yere gitmek zorunda kalsın? Van bunları hak ediyor mu? Van gibi doğunun gözdesi, kadim tarih şehri bu yatırımı kaçırmak ve burada Van için iş, aş alanları sağlanmasının önüne geçilmesine rıza gösterir mi? Kürt halkını sevmek bu mu? Hayır, asla vatandaşı sevmek bu değil. Hiç merak etmeyin, terörün üstesinden hep beraber geleceğiz, güzel vatanımızı esenlik yurduna barış ve kardeşlik yurduna hep birlikte döndüreceğiz. Avrupa'nın en hızlı büyüyen ülkesi Türkiye'yi Vanımızla, Hakkarimizle, Muşumuzla, Diyarbakırımızla, Mardinimizle, Siirtimizle birlikte büyüteceğiz."

(Sürecek)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05