• BIST 109.657
 • Altın 156,071
 • Dolar 3,8739
 • Euro 4,5733
 • Berlin 4 °C
 • Frankfurt 6 °C
 • Paris 7 °C
 • Ankara 3 °C
 • İstanbul 16 °C
 • İzmir 16 °C
 • Stockholm 2 °C

"Ulusal Su Bilgi Sistemi"ne 2017'de Geçiliyor

"Ulusal Su Bilgi Sistemi"ne 2017'de Geçiliyor
Orman ve Su İşleri Bakanlığınca su verilerinin bütünleştirilmesini sağlamak için kurulan, ülke genelinde suyun durumunun detaylı şekilde ortaya konacağı "Ulusal Su Bilgi Sistemi"ne 2017'de geçilecek- Bakan Eroğlu:- "Ekim 2017'de sistemin devreye alınmasın

ANKARA (AA) - ZEHRA AYDIN - Orman ve Su İşleri Bakanlığınca, su verilerinin bütünleştirilmesini sağlamak için kurulan, ülke genelinde suyun durumunun detaylı şekilde ortaya konacağı "Ulusal Su Bilgi Sistemi"ne 2017'de geçilecek.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2017 Hükümet Programı'nda da yer alan kurum ve kuruluşlar arasında iş birliği ve koordinasyonu geliştirmek amacıyla su verilerinin bütünleştirilmesi sağlamak için ülke genelinde suyun durumunun detaylı şekilde ortaya konacağı "Ulusal Su Bilgi Sistemi"nin (USBS) kurulacağını belirtti.

Eroğlu, sistemin devreye girmesi ile su kaynaklarına ilişkin verilere erişimde yaşanan aksaklıkların ortadan kalkacağını ve suyun bütüncül yönetimi ile ulusal su politikasının oluşturulmasına katkı sağlanacağını ifade etti.

2011 yılında yayınlanan 645 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Su Yönetimi Genel Müdürlüğü (SYGM) tarafından USBS'nin kurulması ve işletilmesinin hüküm altına alındığını anımsatan Eroğlu, "Bu sistemin devreye alınmasıyla su ile alakalı faaliyet gösteren bütün kamu kurum ve kuruluşlarının paydaş olması, suyun tek bir sistem aracılığıyla yönetilmesi ve vatandaşa e-devlet kapısı üzerinden hizmet verilmesi hedefleniyor." dedi.

Bütün kurumların su ile alakalı veri ihtiyacını dikkate alan bu sistemin, havza sınırı mantığı ve ulusal ölçekte çalışmasının planlandığına dikkati çeken Eroğlu, "Coğrafi Bilgi Sistemi ve Avrupa Birliği standartlarına haiz, analiz ve sorgulamaların yapıldığı, üretilmiş verinin tekrar üretilmesini engelleyecek bu sistem dahilinde tanınan yetki çerçevesinde, veriler bütün kurum, kuruluş ve vatandaşlarla da paylaşılabilecek." diye konuştu.

- "Su yönetimindeki başarı, paydaş kurumların katkı sağlaması ile mümkün olabilir"

Su yönetimindeki başarının bütün paydaş kurumların katkı sağlaması ile mümkün olabileceğini vurgulayan Eroğlu, "Bu çerçevede 2013 yılında Fizibilite Etüdü ve 2015 yılında Analiz ve Ön Tasarım Raporu'nu hazırladık. Bu süreçlerin her bir aşamasında paydaş kurumlar ile sürekli irtibata geçilerek genel bilgilendirme toplantıları yapıldı. Ayrıca, kurumlar tek tek ziyaret edilerek analiz çalışmaları yapıldı." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Eroğlu, Ulusal Su Bilgi Sistemi Tasarım ve Geliştirme çalışmalarının TÜRKSAT ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı arasında, 24 Aralık 2015'te imzalanan sözleşme ile başladığını hatırlatarak, USBS Tasarım ve Geliştirme Projesi çerçevesinde uygulama yazılımlarının analizi, tasarımı, geliştirilmesi, entegrasyonu ve test edilmesi için yapılması gereken faaliyetleri yürüttüklerini ifade etti.

- Sistem, Ekim 2017'de devrede

Projede ilerleyen süreçlerin, veri aktarımı, geliştirme, entegrasyon ve test aşaması olarak belirlendiğini ifade eden Eroğlu, "Ekim 2017'de sistemin devreye alınmasına müteakip bir yıllık garanti ve bakım süreci ile Ulusal Su Bilgi Sistemi Tasarım ve Geliştirme Projesi tamamlanacak." şeklinde konuştu.

Eroğlu, su verisi üretiminde yaşanan "mükerrerlik" sorununa dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Bu mükerrerliğin olması, verinin sürekli güncel tutulamaması, verilere ait metadata kataloğunun mevcut olmaması ve kurumlar arasında veri paylaşımında sıkıntıların yaşanması böyle bir sistemin oluşturulmasını zaruri hale getirdi. 2017 Hükümet Programı'nda taahhüt ettiğimiz bu sistem ile bir araya getirilecek olan bilgiler, suyun kalitesi, miktarı, tahsisi gibi bütün bileşenleri ile değerlendirilmesine imkan verecek. Ayrıca bu sistem, suyun ülke ihtiyaçları gözetilerek yönetilmesini de sağlayacak."

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Tel : +49 (0) 615098 03 04 Faks : +49 (0) 615098 03 05