• BIST 107.896
 • Altın 151,227
 • Dolar 3,6568
 • Euro 4,3252
 • Berlin 13 °C
 • Frankfurt 15 °C
 • Paris 18 °C
 • Ankara 20 °C
 • İstanbul 21 °C
 • İzmir 25 °C
 • Stockholm 8 °C

Türkiye’nin Yurt Dışındaki İlk Osb Ve Kuluçka Merkezi Chicago’da

Türkiye’nin Yurt Dışındaki İlk Osb Ve Kuluçka Merkezi Chicago’da
TÜBİTAK Başkanı Ergin:- "Kuluçka Merkezi, fikirlerini ticari yapıya dönüştürme süreci içerisinde olan girişimcileri sektördeki sanayicilerle buluşturacak"- “Merkezimiz, ABD pazarına açılmak isteyen yatırımcılar ve fikirlerini burada geliştirmek isteyen gi

CHICAGO (AA) – Türkiye'nin yurt dışındaki ilk Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve “Kuluçka Merkezi” Chicago’da kuruldu.

ABD'deki Türk ve yabancı yatırımcıları ve girişimcileri buluşturmayı hedefleyen Kuluçka Merkezi ve OSB, dünyadaki ilk “Türk Ticaret Merkezi” olma özelliğini taşıyan Chicago Türk Ticaret Merkezinde (CTTM) gerçekleşen imza töreniyle hayata geçti.

İmza törenine, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Arif Ergin, Gebze Güzeller OSB Yönetim Kurulu Başkanı Adem Ceylan,Türkiye’nin Chicago Başkonsolosu Umut Acar, TÜBİTAK Marmara Teknokent Genel Müdürü Orhan Çömlek, Chicago Türk Ticaret Merkezi Direktörü Eray Ütücü ve çok sayıda iş adamı ve girişimci katıldı.

TÜBİTAK Marmara Teknokent, Gebze Güzeller OSB, İstanbul Üniversitesi Teknokent, Namık Kemal Üniversitesi Teknopark ve Gebze Organize Sanayi Bölgesi (GOSB) Teknopark ortaklığı ile hayata geçen OSB ve Kuluçka Merkezinin kuruluşunu öngören protokole TÜBİTAK Başkanı Ergin ve Gebze Güzeller OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ceylan imza attı.

İmza töreni öncesinde özel bir girişim olan CTTM'de incelemelerde bulunan TÜBİTAK Başkanı Ergin merkez hakkında yetkililerden bilgi aldı.

İmzalanan protokolle hayata geçen projenin, Türk iş adamı ve girişimcilerinin yurt dışına açılımında hayati önem taşıdığına dikkati çeken Ergin, Kuluçka Merkezinin, fikirlerini ticari yapıya dönüştürme süreci içerisinde olan veya fikri olan girişimcileri sektördeki sanayicilerle buluşturacağını ifade etti. Ergin, "Chicago'ya Kuluçka Merkezi ve OSB'yi açmak için geldik. Bu merkez devletten özel sektöre uzanan tüm yelpazenin bir araya gelmesiyle oluşan bir girişimdir. Türkiye ve ABD ilişkileri noktasında sorunların diplomatik kanallarla çözülemeyeceği bir aşamaya geldik. İki ülke arasındaki ilişkinin sonra daha sağlıklı yürümesi, bu ilişkiye ticari bir kimlik kazandırmaktan geçmektedir." diye konuştu.

ABD'nin kuzeydoğusundaki Boston bölgesi ve kuzeybatısındaki San Francisco’nun arasında yer alan Chicago’nun lojistik yapısı nedeniyle stratejik bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Ergin, “Merkezimiz, ABD pazarına açılmak isteyen yatırımcılar ve fikirlerini burada geliştirmek isteyen girişimciler için bu coğrafyanın dört yanına açılan bir kapı olacak.” dedi.

Gebze Güzeller OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ceylan da projenin Türkiye adına taşıdığı öneme dikkati çekti. Türk sanayicisinin ABD’de önünü açmaya çalıştıklarını dile getiren Ceylan, “ABD, Türk insanının gelmekten çekindiği bir yerdi. Biz bunu aşmaya çalışıyoruz. CTTM bu noktada öncü olacak. Surda bir gedik açtık, inşallah arkası gelecek.” şeklinde konuştu.

Projeyi heyecan verici olarak niteleyen Chicago Başkonsolosu Acar da, “600 milyar dolarlık ekonomisiyle, dünyanın en büyük metropollerinden Chicago’da Türk müteşebbisin aktif rol alması bizi mutlu ediyor. Heyecanla olumlu sonuçlarını bekliyoruz.” açıklamasında bulundu.

Sanayici ve girişimcileri aynı ortamda buluşturarak onları ABD pazarına daha kolay eriştirmeyi amaçlayan OSB ve Kuluçka Merkezinin, sağladığı teşvik ve imkanlarla yatırımcı be girişimcilerden yoğun ilgi görmesi bekleniyor.



 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Tel : +49 (0) 615098 03 04 Faks : +49 (0) 615098 03 05