• BIST 101.742
 • Altın 227,838
 • Dolar 5,2959
 • Euro 5,9997
 • Berlin 9 °C
 • Frankfurt 6 °C
 • Paris 8 °C
 • Ankara 6 °C
 • İstanbul 8 °C
 • İzmir 10 °C
 • Stockholm 4 °C

Türkiye Ziraat Odaları Birliği 26. Olağan Genel Kurulu

Türkiye Ziraat Odaları Birliği 26. Olağan Genel Kurulu
ANKARA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Isparta'da afet sebebiyle zarar görenlere ödenmek üzere 30 milyon liranın acilen gönderildiğini...

ANKARA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Isparta'da afet sebebiyle zarar görenlere ödenmek üzere 30 milyon liranın acilen gönderildiğini bildirdi.

Davutoğlu, Büyük Anadolu Otelinde yapılan Türkiye Ziraat Odaları Birliği 26. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, 7 Haziran 2001'de, Dünya Bankasına yazılan bir mektupla, Türkiye'de kimyevi gübre desteğinin 1 Ocak 2002 tarihi itibarıyla kaldırıldığını ifade etti. 

Tarımda faiz sübvansiyonun da kaldırıldığını ve 2002'de tarımsal kredi faiz oranlarının Ziraat Bankasında yüzde 59, tarım kredi kooperatiflerinde ise yüzde 69 seviyelerine çıktığını belirten Davutoğlu, şeker pancarı, tütün, fındık ve pamukta uygulanan pazar fiyat desteği ve taban fiyat uygulamasının da 2001'de kaldırıldığını anımsattı.

Doğal afetlerden zarar gören çiftçilere verilen tohumluk yardımının da 2002'de kaldırıldığını hatırlatan Davutoğlu, "Bu arada bir müjdeyi de dün akşam mitinglerden döndüğümüzde, gece yarısı imzaladım. Isparta'da afet sebebiyle zarar görenlere ödenmek üzere 30 milyon Türk Lirası acilen Isparta'ya gönderilmiştir. Biz, bir taraftan mitingler, seçimler yaparken, halkımızla buluşurken, diğer taraftan gözümüz kulağımız Türkiye'nin her yerinde. Hiçbir tarım afeti, doğal afet yaşamış yer yok ki acil afet yardımından hemen istifade etmemiş olsun. Varsa bize bildireceksiniz" diye konuştu.

Nerede bir afet varsa, orada çiftçilerin yanında olacaklarını vurgulayan Davutoğlu, zirai mücadele ve ilaç desteği ile tarımda ucuz elektrik kullanımı desteğinin 2002'de kaldırıldığını söyledi.

-"Biz iktidarı devraldığımızda, ziraat, tarıma verilen desteklerin tümü kesilmişti"

Davutoğlu, bu destekler kaldırıldığında, iktidarda ANAP, DSP, MHP hükümetinin bulunduğunu anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yani MHP, hükümetin bir parçasıydı. Bu desteklerin kaldırılmasını da kim planlıyordu, Sayın Kılıçdaroğlu'nun bugünlerde kendisine çokça danıştığı Kemal Derviş planlıyordu. Çiftçilerimize bakışı belli olan bir zihniyet. Muhayyel bir iktidarda, muhayyel diyorum altını çizerek, dışarıdan bakan yapılması düşünülen Kemal Derviş.  Biz iktidarı devraldığımızda, ziraate, tarıma verilen desteklerin tümü kesilmişti. Şimdi biz ne yaptık, çok açık yüreklilikle, paylaşacağım. Her türlü eleştiriye hazırız. Güzel düşünceler varsa, biraz önce değerli başkanımızın zikrettiği hepsini de değerlendirmeye alırız. Hiç bir tabumuz, ön yargımız yok."

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 12 yılda tarımda yapılanları anlatarak, toprağı ve emeği koruyamaya dönük, Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modelini geliştirdiklerini, bunun gerçek anlamda bir devrim olduğunu söyledi.

İktidara geldiklerinde, Türkiye haritasında nerede hangi ürünün olduğunu, yetişebileceğini, hangi üründe ihtisaslaşılacağına ilişkin bir resmin bulunmadığını ifade eden Davutoğlu, kendilerinin ülkenin bütününe bakarak, bu bölgelerde neler yapılacağını tek tek ele aldıklarını kaydetti.

Davutoğlu, tarım topraklarının korunması ve bölünmesini engellemek için geçen yıl Mayıs ayında  yasa çıkartıldığına değinerek, bunun ziraatın ve tarımın verimliliği açısından en temel mesele olduğunu dile getirdi.

Rahmetli Zeki Alasya'nın da birçok filminde güzel bir şekilde işlediği gibi, 1950 ve 1950'li yıllarda köyden şehirlere göçle, tarım topraklarının çoğunun sahipsiz kaldığını ve miras yoluyla bölündüğünü dile getiren Davutoğlu, babası vefat ettiğinde miras bildirimi bulunurken kendisinin de bu durumu yaşadığını anlattı.

Davutoğlu, çok küçük bir toprak parçasında, 7/71 hissenin bulunduğunu aktararak, miras yoluyla toprak bölünmelerinin önüne geçmek ve toprakta verimliği artırmak için belli bir üniteye ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Miras yoluyla toprağın parçalanması konusunda ciddi bir tedbir aldıklarını ve bunu yasal çerçeveye oturttuklarını belirten Davutoğlu, toplulaştırmayla, toprak devrim mahiyetinde adımlar attıklarını anlattı. Davutoğlu, Dışişleri Bakanlığı döneminde, Konya'da toplulaştırma faaliyetlerine katıldığını söyledi.

Küçük topraklarda verimli tarım yapmanın mümkün olmadığını dile getiren Davutoğlu, iktidarlarından önce 41 yılda 450 bin hektar toplulaştırma yapılmışken, 12 yıllık iktidarları döneminde 10 misli artışla 4,5 milyon hektar toplulaştırma yapıldığını ifade etti. 

-"Tarım sigortası uygulamasını biz başlattık"

AK Parti iktidarları gelene kadar, doğal afetlere karşı çiftçilerin korunaksız olduğunu ve hükümetlerin mali imkanları bulunmadığı için yardım yapamadığını, çiftçilerin kaderiyle baş başa kaldığını belirten Davutoğlu, "Tarım sigortası uygulamasını 2006'da ilk defa biz başlattık. Çiftçimizi doğal afetlerden korumak için sigorta poliçe bedelinin yüzde 50'sini hükümet olarak biz ödüyoruz. Bugüne kadar 1,6 milyar prim desteği sağladık, 1,7 milyar lira hasar tazminatı ödedik.  Geldiğimiz nokta ölçü budur. Bir tarafta 2001'de Dünya Bankası'na yazdığı mektupla bütün destekleri kesen bir hükümet diğer tarafta tarım sigortası üzerinden hasar tazminatı olarak 1,7 milyar ödeyen bir yaklaşım" değerlendirmesinde bulundu.

(Sürecek)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05