• BIST 104.595
 • Altın 229,691
 • Dolar 5,4659
 • Euro 6,2004
 • Berlin 3 °C
 • Frankfurt 0 °C
 • Paris 4 °C
 • Ankara 4 °C
 • İstanbul 11 °C
 • İzmir 13 °C
 • Stockholm 0 °C

Türkiye-macaristan İş Forumu

Türkiye-macaristan İş Forumu
Başbakan Yıldırım: (1)"Avrupa Birliği ile tam üyelik müzakereleri yapıp da vize muafiyeti kolaylığı olmayan tek ülke Türkiye. Bu da Avrupa Birliği'nin ayıbı diye düşünüyorum. Çünkü daha müzakereye başlamayan ülkelere bile vize muafiyeti uygulayan Avrupa,

ANKARA (AA) - Başbakan Binali Yıldırım, "Avrupa Birliği ile tam üyelik müzakereleri yapıp da vize muafiyeti kolaylığı olmayan tek ülke Türkiye. Bu da Avrupa Birliği'nin ayıbı diye düşünüyorum. Çünkü daha müzakereye başlamayan ülkelere bile vize muafiyeti uygulayan Avrupa, 40 yıldan fazla bir süredir tam üyelik müzakerelerini yapan Türkiye'ye elinden gelen zorluğu göstermeye devam ediyor." dedi.

Yıldırım, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türkiye-Macaristan İş Konseyince düzenlenen Türkiye-Macaristan İş Forumu toplantısında yaptığı konuşmada, iki dost ülkenin iş çevrelerinin bir araya geldiği toplantının hayırlı olmasını diledi.

Türkiye'nin geçen yıl 15 Temmuz'da alçak darbe girişimi yaşadığını hatırlatan Yıldırım, darbe girişiminin amacının Türkiye'nin demokrasisini yok etme, geleceğini karartma olduğunu belirtti.

Milletin cesareti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın dirayeti ve hükümetin kararlılığıyla darbe girişiminin başarısızlığa uğratıldığını vurgulayan Yıldırım, "Aslında 15 Temmuz darbe girişimi aynı zamanda Türkiye'nin gerçek dostlarının kim olduğunu, kimler olmadığını görmesine de imkan sağladı. O gecenin aydınlığında biz gerçek dostlarımızı gördük, onlardan bir tanesi de Macaristan'dı. Macaristan, darbe girişiminde çok açık ve net bir şekilde Türkiye'nin, Türk hükümetinin, Türk milletinin yanında yer almış ve darbeyi en şiddetli şekilde kınamıştır. Bu tutumunuz Türk milleti tarafından takdirle karşılanmış olup, bu asla unutulmayacaktır." diye konuştu.

Türkiye ile Macaristan'ın ortak yönleri olduğuna dikkati çeken Yıldırım, "Her iki ulus da Attila'nın torunları. Tarih yolculuğunda biz Anadolu topraklarına, siz de Balkanlara gelmişsiniz ve burada medeniyetler, devletler kurmuşuz. Bin yıllık bağımsız tarihimiz var, dolayısıyla ortak yönlerimiz çok. Ortak yönlerimizi avantaj olarak görmeli ve bunu gelecekteki ilişkilerimizin inşası için çok önemli bir şekilde kullanmalıyız." ifadelerini kullandı.

2013 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Macaristan'a yaptığı ziyaret sonrası ilişkilerde ciddi hareketlenme olduğunun altını çizen Başbakan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

"O dönem 5 milyar dolarlık hedef konmuştu ancak bugün baktığımızda bu hedefin yarısındayız. Demek ki daha fazla çalışmamız lazım, yapacak çok işimiz var. Bunun için her iki ülkede iklim, altyapı müsait. Teşvik dersen, Macaristan'da da teşvikler gayet ilgi çekici. Türkiye'de de özellikle son bir yıl içinde, yeni uygulamaya giren yatırıma göre teşvik. Yapılacak yatırımın türüne göre özel teşvik var, süper teşvik var ayrıca bölgesel teşvikler var. Bütün bu teşvik sistemlerini en iyi şekilde gerek Türk gerekse Macar yatırımcılarımızın değerlendirmesini bekliyoruz. Bizim siyasetçiler, ülke yöneticileri olarak yapmamız gereken, sizin işinizi kolaylaştırmak, önünüzdeki engelleri kaldırmak. Ondan sonrası size kalmış. Biz ticareti yapacak değiliz. Ticaretin yapılması için altyapıyı hazırlamak, hayatı size kolaylaştırmak bizim birinci derecedeki görevimiz."

- "Vizelerde sıkıntı var"

Ticaretin artması için ulaşım ve erişimin her şeyin başında geldiğini belirten Yıldırım, "Budapeşte-İstanbul arasında günde üç sefer var, 1,5 saat. Ben İstanbul'dan memleketim Erzincan'a 1,5 saatte gidemiyorum ama Budapeşte'ye gidebiliyorum yani iç hatlardan daha kolay Macaristan'a ulaşım var. Demek ki bu tamam ama vizelere gelince orada biraz duralım. Vizelerde sıkıntı var. Sayın Başbakan, vizeleri iş adamlarından başlamak üzere biraz gevşetmemiz lazım. Sadece hava, kara yolunun, bağlantıların kolay olması yetmiyor, insanların seyahatini kolaylaştıracak tedbirler lazım. Tabii Avrupa Birliği, Schengen rejimi, bunlar anlaşılabilir ama ikili ilişkileri geliştirmek istiyorsak, mutlaka vize kolaylığını dikkate almamız lazım. Özellikle iş adamlarının bugün en büyük ihtiyacı bu diye düşünüyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Yıldırım, Avrupa Birliği ile tam üyelik müzakereleri yapıp vize muafiyeti, kolaylığı olmayan tek ülkenin Türkiye olduğuna dikkat çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu, Avrupa Birliği'nin ayıbı diye düşünüyorum. Çünkü daha müzakereye başlamayan ülkelere bile vize muafiyeti uygulayan Avrupa, 40 yıldan fazla süredir tam üyelik müzakerelerini yapan Türkiye'ye elinden gelen zorluğu göstermeye devam ediyor. Geçen yıl 18 Mart'ta başladığımız, anlaştığımız vize kolaylığına yönelik anlaşma ne yazık ki mürekkebi kurumadan yürürlükten kalktı. Bu, tabii Türkiye'nin Avrupa Birliği hakkındaki ilk hayal kırıklığı değil, son da olmayacak."

Başbakan Yıldırım, bir hakkı da teslim etmek gerektiğini, Macaristan'ın, Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği konusunda her türlü baskıya, dirence rağmen sürekli yapıcı davrandığını, daima Türkiye'nin yanında yer aldığını vurguladı.

- "Üçüncü ülkelerde de birlikte iş yapabiliriz"

Desteği için Macaristan hükümetine teşekkür eden Binali Yıldırım, şunları kaydetti:

"Türkiye, Macaristan'da Türk yatırımcılar yavaş yavaş belirli alanlarda yatırım yapıyorlar. Özellikle lojistik, sanayi, hizmet sektörleri, 100 milyon dolar civarında yatırım, 500 üzerinde yatırımcımız var. Aynı şekilde 40 civarında Türkiye'de Macar yatırımcı var, yatırım miktarı biraz daha düşük, 20 milyon dolar civarında. Bunların artması lazım. Ayrıca Macar-Türk yatırımcılar, üçüncü ülkelerde de birlikte iş yapabilirler. Geçen yıl yapılan Afrika'ya açılım toplantısından sonra bu yönde bazı ufak tefek gelişmeler olduğunu gözlemliyoruz. Macar ve Türk firmalarının Afrika'ya gitmesi için büyük potansiyel var. Çünkü Türkiye'den Afrika'ya 44 noktaya doğrudan uçuş var. Bu, aynı zamanda Macaristan'ın da Afrika'ya doğrudan açılımı anlamına geliyor. 1,5 saatte İstanbul'a, oradan bağlantılarla Afrika'nın her noktasına erişim anlamına geliyor. Dolayısıyla altyapı çok müsait, imkanlar gayet güzel. Bundan sonra yapılması gereken artık iş aleminin karşılıklı daha çok bir araya gelerek, potansiyelleri keşfetmek ve yeni iş, ortaklık alanların geliştirmek."

(Sürecek) • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05