• BIST 101.930
 • Altın 275,385
 • Dolar 5,6710
 • Euro 6,2698
 • Berlin 16 °C
 • Frankfurt 18 °C
 • Paris 19 °C
 • Ankara 29 °C
 • İstanbul 28 °C
 • İzmir 28 °C
 • Stockholm 12 °C

Türk Uyku Tıbbı Derneği: “İyi Uyku Ulaşılabilir Bir Rüyadır!”

Türk Uyku Tıbbı Derneği: “İyi Uyku Ulaşılabilir Bir Rüyadır!”
DÜNYA Uyku Tıbbı Birliği'nin 2008'den bu yana uykunun yararlarını vurgulamak için ilan ettiği 18 Mart Uyku Günü, 2016'da "İyi uyku anlaşılabilir bir...

DÜNYA Uyku Tıbbı Birliği'nin 2008'den bu yana uykunun yararlarını vurgulamak için ilan ettiği 18 Mart Uyku Günü, 2016'da "İyi uyku anlaşılabilir bir rüyadır" sloganıyla duyuruluyor.

Türk Uyku Tıbbı Derneği (TUTD) Başkanı Prof. Dr. Oya İtil,yaptığı yazılı açıklamada Dünya Uyku Tıbbı Birliği'nin, 2008'den bu yana 18 Mart'ı her yıl "Dünya Uyku Günü" olarak organize ettiğini anımsattı. Bu tarihin Dünya Uyku Günü ilan edilmesiyle iyi ve sağlıklı bir uykunun faydalarının vurgulanması, toplumun ilgisini uyku bozuklukları ve tedavisi üzerine çekilmesinin amaçlandığını belirten Prof. Dr. İtil, "Bu girişimle uyku bozukluklarının daha iyi anlaşılması ve önlenmesi için yapılması gerekenlere dikkat çekiliyor" dedi.

2016 için 18 Mart Dünya Uyku Günü'nün "İyi Uyku Ulaşılabilir Bir Rüyadır" temasıyla işleneceğini kaydeden Oya İtil, bunun "Ulaşılabilir rüya, geniş anlamda uyku bozukluklarının ortadan kaldırılabileceği" mesajını kapsadığını belirtti. Oya İtil, uyku rahatsızlıklarının önemini vurgularken, genel sağlık ve refahın önemini vurgulayarak şunları söyledi:

"Uyku rahatsızlığında tanı başta gelir.Uyku bozuklukları dünya nüfusunun %45'inin sağlık ve yaşam kalitesini tehdit eden küresel bir salgın haline gelmiştir. 80'in üzerinde uyku bozukluğu vardır. İnsomni (uykusuzluk), uyku ile ilişkili solunum bozuklukları (Uyku apnesi, uyku ile ilişkili hipoventilasyon ya da oksijen azlığı ile seyreden durumlar, horlama, uykuda inleme), gündüz uykululuğu yapan santral bozukluklar, uyku-uyanıklık ritim bozuklukları, parasomni dediğimiz uykuda davranış bozuklukları, uyku ile ilişkili hareket bozuklukları gibi…"

Prof. Dr. Oya İtil, TUTD olarak yaptıkları araştırma sonuçlarından söz ederken, 2010 yılında yürüttüğü çok merkezli epidemiyolojik araştırmada (TAPES) ulaştıkları sonuçları açıkladı. TAPES sonuçlarına göre, 18 yaş üstü erkeklerin yüzde 11.1'inin, kadınların ise yüzde 16.1'inin, uykuda solunum bozukluğu açısından yüksek riskli bulunduğunu vurgulayan Prof. Dr. İtil, insomninin (uykusuzluk), erkeklerde yüzde 8.6, kadınlarda yüzde 15.7; huzursuz bacaklar sendromunun ise erkeklerde yüzde 3, kadında yüzde 7.3 oranlarında saptandığını belirtti.

Çoğu uyku bozukluğunun önlenebilir ve tedavi edilebilir olduğuna işaret eden İtil, "Ancak henüz hastaların sadece üçte biri, profesyonel yardım istemektedir" dedi. Uyku tıbbının özel bir uzmanlık alanı olduğunu dile getiren İtil, "Türk Uyku Tıbbı Derneği, halihazırda, uluslararası arenada ülkemizi temsil eden, Avrupa Uyku Araştırmaları Derneği, Asya Uyku Araştırmaları Derneği ve Dünya Uyku Tıbbı Birliği'nin üyesi olan, katılımcı ve kapsayıcı özelliği öne çıkan, uyku tıbbının dünya standartlarına uygun olarak icra edilmesini amaç edinmiş olan örgütsel bir yapıya sahiptir" diye konuştu.

Prof. Dr. İtil, şöyle devam etti:

"TUTD olarak bu sorunların tedavisinin uluslararası standartlara uygun yapılmasını sağlamak en büyük amacımızdır. Bu konuda uyku bozuklukları ile ilgilenen, uyku laboratuarlarında çalışan hekim ve teknisyenlerimize, her yıl teorik ve pratik eğitimler veriyoruz. Uyku yakınmaları olan kişilerin bunu ciddiye alarak uyku ve bozukluklarıkonusunda sertifikalı biruzmana başvurmalarını öneriyoruz."

(FOTOĞRAF)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05