• BIST 91.801
 • Altın 214,302
 • Dolar 5,3538
 • Euro 6,0654
 • Berlin 3 °C
 • Frankfurt 6 °C
 • Paris 8 °C
 • Ankara 4 °C
 • İstanbul 9 °C
 • İzmir 12 °C
 • Stockholm 4 °C

Toki Başkanı Ergün Turan: (2)

Toki Başkanı Ergün Turan: (2)
"Yaklaşık 7 bin 500 vatandaşımız bu kampanyaya müracaat etti"- "Şu ana kadar kapatılan 350 milyon liranın yaklaşık 250 milyonu banka kredisiyle kapatılmadı"- "Ay sonu itibarıyla beklentimiz bu rakamın 800 milyon ila 1 milyar lira arasında bir meblağa ula

İSTANBUL (AA) - Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, TOKİ'nin alacaklarına yüzde 20 indirim getiren kampanyasına 7 bin 500 borçlunun başvurduğunu belirterek, "Vatandaşlar yaklaşık 350 milyon lira kampanyaya para yatırdı ve borçlarını sıfırladı. Şu ana kadar kapatılan 350 milyonun yaklaşık 250 milyonu banka kredisiyle kapatılmadı." dedi.

AA Finans Masasında soruları yanıtlayan Turan, TOKİ'nin alacaklılara yönelik kampanyasıyla 30 Eylül'e kadar ödenen borçlarda yüzde 20 indirim sağlanacağını hatırlatarak, kampanyayla ilgili verileri paylaştı.

Turan şunları söyledi:

"Bize geçmişte borçlanan yaklaşık 240 bin vatandaşımız var. Bunların 175 binini ilgilendiren kampanya yaptık. Niye 175 bini ilgilendiriyor da 240 bini ilgilendirmiyor? Bu teknik bir detay, belli süreler var orada. İnşallah 30 Eylül'e kadar süre verdik. Çoğu alt gelir grubundan sosyal konut alan vatandaşlarımız. 100 bin lira borcu olan bir vatandaşımız 30 Eylül'e kadar geldiğinde borcunu ister peşin olarak ister de banka kredisiyle, bunu da önemsiyoruz, borcu olan 100 bin lira yerine 80 bin lira yatıracak. Borcunu kapatmış olacak.

Kampanyanın son günlerinde ilginin artmasını bekliyoruz ama dün itibarıyla 12 günlük rakamımız, yaklaşık 7 bin 500 vatandaşımız bu kampanyaya müracaat etti. Vatandaşlar yaklaşık 350 milyon lira kampanyaya para yatırdı ve borçlarını sıfırladı. Şu ana kadar kapatılan 350 milyonun yaklaşık 250 milyonu banka kredisiyle kapatılmadı, yine yastıkaltı para geldi. Vatandaşımız birikimlerini konut borcunu ödemek için kullandı.

Ay sonu itibarıyla beklentimiz bu rakamın 800 milyon lira ile 1 milyar lira arasında bir meblağa ulaşmasıdır.

Geçen yıl yaptığımız kampanyada 33 bin vatandaşımız faydalandı, 1,4 milyar lira yatırıldı. Bu paranın da 710 milyon lirası yastıkaltından gelen paradır. Krediyle falan gelmedi, tasarrufla ödenen paradır."


- "Satış sorunumuz yok"


TOKİ iştirak şirketi Emlak Konut ve Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneğinin (GYODER) başlattığı kampanyanın inşaat sektörü paydaşlarının fedakarlık yaptığını belirten Turan, "Arkadaşlarımızdan aldığım bir aylık bilgilere göre yaklaşık 1 milyon 800 bin - 2 milyar lira civarında satış oldu. Tam darbenin etkisinin en yoğun olduğu günlerdir bunlar. Piyasaya ciddi bir moral oldu. Yıl sonuna kadar da bu projenin belli segmentlerde devamı sağlandı. Bunu önemsiyoruz." diye konuştu.

Emlak Konut'un gelirlerinin TOKİ'yi ilgilendirdiğini anımsatan Turan, "Kampanya bizi iştirak şirketimiz olması anlamında olumlu etkiledi ama TOKİ'yi genel manada nasıl etkiledi derseniz bizim zaten bir satış sorunumuz yok. Bana piyasada balon var mı yok mu diye sorulduğunda 'Bir balon varsa bilmiyorum ama bir patlama olacaksa bizde talep patlaması var' diye cevap veriyorum. Biz şu anda birçok bölgede 500 konut piyasaya arz edelim birçok yerde ona 5 bin müracaat alırız." değerlendirmesini yaptı.


- "KDV düzenlemesi TOKİ'yi çok az ilgilendiriyor"


Turan, Bakanlar Kurulunca 150 metrekarenin üzerindeki konutlar için yapılan Katma Değer Vergisi (KDV) düzenlemesine ilişkin, "Bizim sürekli ertelenen bir yasamız vardı. 150 metrekarenin üzerindeki dairelerde yüzde 18 KDV var. 150 metrekarenin altındaki dairelerde biliyorsunuz yüzde 1 KDV var. Bu yasa aslında hiçbir ayrım yapmıyor ama her yıl ötelenen bir şeyimiz var, piyasa açısından önemli olduğu için. Şimdi düzenleme 150 metrekarenin üzerindeki konutların KDV'sinin yüzde 18'den 8'e inmesini kapsıyor. Bir de yüzde 18 KDV arazi metrekaresi yüksek olan yerlerde söz konusu, dolayısıyla ikisini de ilgilendiren bir konudur." değerlendirmesini yaptı.

KDV düzenlemesinin ekonominin işleyişine katkıda bulunacağına dikkati çeken Turan, biriken yeni konut stokunun yerli ve yabancıya satışlarında indirim anlamına da geldiğini kaydetti.

KDV düzenlemesinin TOKİ'yi çok az ilgilendirdiğini söyleyen Turan, TOKİ evlerinin genelde yüzde 1 KDV ile satıldığını, düzenlemenin yabancı alıcılarla büyük ev almak isteyenlere yarayacağını söyledi.


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Sermaye Piyasası Kurulunun (SPK) İstanbul Finans Merkezinde yapılacak binalarını TOKİ'nin inşa edeceğini anımsatan Turan, her iki binanın temelinin de bayramdan sonra atılacağını söyledi.

Toplam 3 milyon 200 bin metrekarelik projede çok sayıda paydaşın inşaata devam ettiğini aktaran Turan, "BDDK ve SPK'nın binalarını biz yapacağız. Bunlar toplam alan içerisinde yaklaşık 700 bin metrekareye yakın inşaat alanını yapıyor. Yaklaşık 1,5-2 milyar liralık yatırım. BDDK ve SPK'nın inşaatları şu anda fiili olarak başladı. Temelini aslında geçen hafta atacaktık ama bayram sonrasında bu iki binanın temelini de atacağız. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) binası için de şu anda projeler hazırlanıyor." bilgilerini verdi.

TOKİ'nin BDK ve SPK binalarını hasılat paylaşımı usulüyle yapacaklarını kaydeden Turan, iki yerli firmanın inşaatlarını üstleneceğini söyledi.


(Bitti)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05