• BIST 93.432
 • Altın 224,394
 • Dolar 5,4008
 • Euro 6,1639
 • Berlin 6 °C
 • Frankfurt 4 °C
 • Paris 2 °C
 • Ankara -3 °C
 • İstanbul 1 °C
 • İzmir -2 °C
 • Stockholm -11 °C

Tika'dan Güney Amerika'da Proje Atağı

Tika'dan Güney Amerika'da Proje Atağı
TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Çetin:- "Kıta biraz yavaş ama TİKA’nın acelesi var diyebiliriz. Umuyoruz ki, (Kolombiya ve Güney Amerika’da) yapacaklarımızla Türkiye’ye, kıtaya her yönüyle girmesi için bir yol açmış olacağız. Şimdiden ofisimize yaklaşık

BOGOTA (AA) - LOKMAN İLHAN - Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birol Çetin, 2017 yılında Güney Amerika’da verimli çalışmalar yapacaklarını belirterek, şimdiden kendilerine 800 proje talebinde bulunulduğunu söyledi.

Prof. Dr. Çetin, AA muhabirine Kolombiya ve Ekvador temasları ile bölge ülkelerinde yapılacak çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

TİKA Başkan Yardımcısı Çetin, yakın zamanda faaliyete geçen Bogota Koordinasyon Ofisinin, bölgede iyi ilişkilere sahip olduğunu ve Kolombiya’nın yanı sıra tüm bölgede çalışmalar yapmaya odaklanacağını dile getirdi. Güney Amerika’nın bazı yönlerden zor bir bölge olduğuna fakat TİKA’nın, Afrika ve Asya tecrübeleri ile bu zorlukları aşacağına işaret eden Çetin, şunları söyledi:

"Bizim için 2017 çok verimli bir yıl olacak. Bu bölgedeki çalışma hayatı Türkiye’ye göre bazen yavaş da seyretse, biz çok hızlı proje üretiyoruz. Yani kıta biraz yavaş olsa da TİKA’nın acelesi var diyoruz. Umuyoruz ki (Kolombiya ve Güney Amerika’da) yapacaklarımızla Türkiye’ye, kıtaya her yönüyle girmesi için bir yol açmış olacağız. Şimdiden ofisimize yaklaşık 800 proje talebinde bulunuldu. Arkadaşlarımız bunlar üzerinde teknik çalışmalar yapacak. Yerel olsun, Türk olsun, ofisimizde çalışan arkadaşlarımız bu çalışmaları gerçekleştirecek yetenek ve azimde."

- Kolombiya temasları

Çetin, Kolombiya’da, Dışişleri Bakan Yardımcısı Patti Londono Jaramillo ve Devlet Başkanlığı İşbirliği Ajansı (APC) Başkanı Sergio Londono Zurek'i ziyaret ettikleri bilgisini verdi.

Özellikle Dışişleri Bakanlığındaki görüşmelerinde, muhataplarının TİKA’nın koordinasyonuyla balıkçılık ve tarım alanındaki iş birliğinden duydukları memnuniyeti aktaran Çetin, şöyle konuştu:

"Tarım alanındaki talebin yanı sıra balıkçılık ve seracılık konusunda da Türkiye’nin tecrübelerinden yararlanmak istiyorlar. Buraya, TİKA'nın koordinasyonuyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından yapılan pamuk tohumu desteğinden de memnun kalmışlar. Bu alanlarda uzman desteği konusunda yardımcı olacağımızı söyledik. Türkiye’de sanayi sera örtüsü konusunda oldukça başarılı. Kolombiya ile bu konuda da bir iş birliği yapılabilir."

- Caqueta’da “Dudak Damak Yarığı” ameliyatı

Prof. Dr. Birol Çetin, Kolombiya ve diğer Latin Amerika ülkelerinde, daha önce Afrika ve Uzakdoğu’da olduğu gibi sağlık konusunda çalışmalar yapılabilmesi için gerekli hazırlıklara başlayacaklarını belirtti.

Bu alanda bilhassa Kolombiya’nın Caqueta yönetim bölgesinde tavşan dudak olarak bilinen "Dudak Damak Yarığı" olan çocuklar için ortak bir çalışma yapılabileceğini açıklayan Çetin, "Bu konu estetik cerrahi gerektiriyor. Bu ameliyatlar konusunda tecrübeliyiz. Üniversitelerimiz ve Sağlık Bakanlığımızla iletişimimiz son derece iyi. Doktorlarımızla bir görüşme gerçekleştireceğiz. Bu çalışmayı en kısa sürede yapmak isteriz." diye konuştu.

- Şili’deki çalışmalar ve Ekvador ziyareti

Bogota Koordinasyon Ofisinin, kıtanın diğer bölgelerinde de etkili çalışmalar yapacağına dikkati çeken Çetin, Şili’ye büyük yangından etkilenen bölgelerde, incelemelerde bulunmak üzere teknik bir heyetin gideceğini kaydetti. Çetin, "Şili’de, Cumhurbaşkanımızın talimatlandırdığı okul ve yangın bölgesindeki sağlık ocağı projelerini de gerçekleştireceğiz." dedi.

Çetin, kıtadaki bu çalışmalarla birlikte kırsal kalkınma konularına da ağırlık vereceklerini söyledi.

Ekvador’daki Türkiye Parkının da çok güzel bir çalışma olduğu dile getiren Çetin, Eğitim Bakanlığı ile imzaladıkları iş birliği protokolündeki çalışmaları da kısa sürede gerçekleştireceklerini vurguladı.

TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Çetin, Türkiye’nin Quito Büyükelçiliği ile iyi bir koordinasyona sahip olduklarına değindi. Çetin, buradaki programlarında Büyükelçi Korkut Güngen ve büyükelçilik çalışanlarına, gösterdikleri konukseverlikten ötürü teşekkür etti.

Çetin ayrıca yakın bir zamanda İspanyolca yayına başlayacak olan Anadolu Ajansı'nı (AA) da tebrik etti. "Anadolu Ajansı'nın yaptıkları bizi heyecanlandırıyor." ifadesini kullanan Çetin, AA’nın İspanyolca yayında da başarılı olacağına inandığını söyledi.


 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05