• BIST 103.186
 • Altın 227,073
 • Dolar 5,3171
 • Euro 6,0307
 • Berlin 1 °C
 • Frankfurt 4 °C
 • Paris 11 °C
 • Ankara 8 °C
 • İstanbul 3 °C
 • İzmir 10 °C
 • Stockholm 3 °C

Tika Projeleri Tanıtım Töreni

Tika Projeleri Tanıtım Töreni
Cumhurbaşkanı Erdoğan: (3)- "(Ankara'daki terör saldırısı) Aydın müsveddelerinin bu olayda bile olaylara nasıl yaklaştığını gördük değil mi? Gördünüz. Bazı paçavraların nasıl yayınlar yaptığını gördünüz değil mi? Atıyor başlığı, 'Batsın senin başkanlığın.

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'daki terör saldırısına ilişkin, "Aydın müsveddelerinin bu olayda bile olaylara nasıl yaklaştığını gördük değil mi? Gördünüz. Bazı paçavraların nasıl yayınlar yaptığını gördünüz değil mi? Atıyor başlığı, 'Batsın senin başkanlığın.' Bizim böyle bir derdimiz yok. Biz bu ülkede, ülkemizin geleceğini çok daha güçlü hale getirmek için ne yapmak gerekir bunun açıklamalarını yapıyoruz. Ama sizin derdiniz yok. Sizin derdiniz, bu ülkeyi bölmek, bu ülkeyi parçalamak ama parçalayamayacaksınız, bölemeyeceksiniz. Bunu böldürtmeyeceğiz" dedi.

Erdoğan, TİKA Projeleri Tanıtım Töreni'nde, 2002'de "delikli kuruşa muhtaç bir Türkiye"yi teslim aldıklarını belirterek, o günden buralara gelindiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"O zaman dilenen bir Türkiye vardı, şimdi alan el değil, veren el olan bir Türkiye var. Farkımız bu. Ama bunlar Kandil'in ağzıyla konuşuyorlar. Niye? Çünkü bunların birbirinden farkı yok. Ülkemizde ve coğrafyamızda verdiğimiz mücadele adeta yeni bir kurtuluş mücadelesidir. Yüz yıl önce bu coğrafyanın bedenini paramparça ettikleri, ruhunun bütünlüğünü bozamadıkları için çıldıranlar, bugün bunu başarmanın peşindeler. O gün aramıza suni sınırlar çekilmesine engel olamamış olabiliriz, doğrudur. Ama bugün gönül birliğimizin paramparça edilmesine razı olmayacağız."

Necip Fazıl Kısakürek'in "Destan" şiirinden, "Durun kalabalıklar, bu cadde çıkmaz sokak / Haykırsam, kollarımı makas gibi açarak / Durun, durun, bir dünya iniyor tepemizden, çatırdılar geliyor karanlık kubbemizden" dizelerini paylaşan Erdoğan, "Biz de kollarımızı açarak uluslararası topluma diyoruz ki 'Eğer bu zulmü durduramazsanız, çatırtıların geldiği gök kubbe başımıza yıkılacak, dünya tepemize inecek.' Türkiye olarak zalimlere karşı sonuna kadar mücadele edecek, mazlumların ve mağdurların yanında olmayı sürdüreceğiz. Çünkü bu coğrafya, bizim coğrafyamız. Çünkü bu insanlar, bizim kardeşlerimiz ve vicdanı görevlerimizin olduğu insanlar. Çünkü bizi bekleyen gelecek, unutmayın hepimizin ortak geleceğidir" diye konuştu.

Bunun bir imtihan olduğunu bildiklerini belirten Erdoğan, "Rabbim bize bu imtihandan alnımızın akıyla çıkmayı nasip etsin. Çünkü Türkiye kazanırsa TİKA'nın hizmet verdiği, dünyanın dört bir yanındaki 140 ülke kazanacak, sayıları milyarı bulan mağdurlar, mazlumlar, insanlık kazanacak. Tıpkı Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşı'nda olduğu gibi, dünyanın dört bir yanındaki kardeşlerimizin kalplerinin ve dualarının bizimle olduğunu biliyoruz" dedi.

- "Vatanımıza sahip çıkmak zorundayız"

Türkiye'nin sorumluluğunun büyük olduğunu, onun için herkesin kendi alanında daha çok çalışması, gayret etmesi ve büyük başarılara imza atması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2011'de Letonya'dan TİKA'ya gelen bir mektuba ilişkin bilgi verdi.

Mektubu, Stalin döneminde anayurdundan zorla göç ettirilen, sonrasında Sovyet ordusunda askere alınan, askerliğinin ardından hayatını Riga'da, vatandaşlık haklarına sahip olmadan sürdürmek zorunda kalan Demir Abüladze adındaki Ahıska Türk'ünün kaleme aldığını bildiren Erdoğan, şöyle konuştu:

"Tek arzusu ölmeden önce anavatanı olarak kabul ettiği Türkiye'yi görmek. Mümkün olursa bu topraklarda ölmek ve bu topraklara gömülmek. TİKA'daki arkadaşlarımız kendisine ulaşırlar ve ülkemize davet ederler. Ülkemize ayak basar basmaz, hıçkırıklar içinde 'Vatanım' diyerek yere kapanıp toprağı öpen bu soydaşımızın feryadı, çevrede bulunan herkesin gözlerini yaşartmıştır. Kendisinin vatandaşlık işlemleri takip edilir ve hayatına da ülkemizde devam etmesi sağlanır. Bugün 79 yaşında olan bu soydaşımız, TİKA'ya gönderdiği teşekkür mektubunda, 'Beni vatansız ölmekten kurtardınız' diyor. İşte mesele bu, işte TİKA bu. İşte bu söz, her şeyi anlatıyor. Vatanımıza sahip çıkmak zorundayız. Çünkü bizlerin gidecek başka hiçbir yeri yok."

- "Cudi'de, Gabar'da ..."

Erdoğan, Cemil Meriç'in "Vatanlarını yaşanmaz bulanlar, vatanlarını yaşanmazlaştıranlardır" sözlerini hatırlatarak, "Devletiyle, milletiyle yapmamız gereken şikayet etmek değil, vatanımızı daha güçlü, güvenli, müreffeh hale getirmek için çalışmaktır, daha çok çalışmaktır" ifadesini kullandı.

Kızılay'daki terör saldırısında hayatını kaybedenlere rahmet, yaralılara şifa dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Ama bir şey, bir vaka ortada: Aydın müsveddelerinin bu olayda bile olaylara nasıl yaklaştığını gördük değil mi? Gördünüz. Bazı paçavraların nasıl yayınlar yaptığını gördünüz değil mi? Atıyor başlığı, 'Batsın senin başkanlığın.' Bizim böyle bir derdimiz yok. Biz bu ülkede, ülkemizin geleceğini çok daha güçlü hale getirebilmek için ne yapmak gerekir, bunun açıklamalarını yapıyoruz. Ama sizin derdiniz yok. Sizin derdiniz bu ülkeyi bölmek, parçalamak ama parçalayamayacaksınız, bölemeyeceksiniz, bunu böldürtmeyeceğiz."

Askerin, polisin, köy korucularının Cudi'de, Gabar'da bir şey için mücadele verdiğini ifade eden Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Nedir o? 'Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda? Şüheda fışkıracak, toprağı sıksan şüheda. Canı, cananı, bütün varımı alsın da Hüda, etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda' diyenler Cudi'de, Gabar'da o mücadeleyi sürdürüyorlar. Ama bunların böyle bir derdi yok. Onun için biz diyoruz ki 'Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet' ve böyle yürüyeceğiz."

- Öğrencilerden davet

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasının ardından açılışların gerçekleştirileceği yerlere canlı bağlantı yapıldı. Arnavutluk'a gerçekleştirilen bağlantıda Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Hidayet Bayraktar, okulda bulunan öğrencilerin olası bir ziyaretinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ı okullarında ağırlamak istediklerini söyledi. Erdoğan da bu istek üzerine "İnşallah" karşılığını vererek, yapımı tamamlanan eserin hayırlı olmasını diledi.

Kosova Prizren'e gerçekleştirilen bağlantıda da Türkiye'nin Piriştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, çalışmalar hakkında bilgi verdi. Açılış için tören alanına gelen katılımcıları selamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan açılış öncesinde, "Gerçekten bu muhteşem camimiz tarihin bugüne ve yarınlara nakledildiği bir tören. Emin Paşa Camii'nin özellikle tüm kardeşlerimize hayırlı olmasını, Allah'tan temenni ediyorum. Emeği geçenleri tekrar tebrik ediyorum" dedi. Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Tırnava'nın dua etmesinin ardından açılış gerçekleştirildi.

Tanıtım törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu , AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Mehdi Eker ve Lütfiye Selva Çam, TİKA Başkanı Serdar Çam, Kosova'nın Ankara Büyükelçisi Avni Spahiu ve Arnavutluk'un Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Parid Vishko da katıldı.

(Bitti)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05