• BIST 94.137
 • Altın 281,974
 • Dolar 5,8801
 • Euro 6,4975
 • Berlin 13 °C
 • Frankfurt 12 °C
 • Paris 12 °C
 • Ankara 8 °C
 • İstanbul 19 °C
 • İzmir 18 °C
 • Stockholm 7 °C

'Teslim Olmaları Halinde Saç Kıllarına Dahi Zarar Gelmeyecektir'

'Teslim Olmaları Halinde Saç Kıllarına Dahi Zarar Gelmeyecektir'
HAKKARİ Yüksekova'da, PKK'lı terörislere yönelik operasyonlar devam ederken 2 gün önce Yüksekova Kaymakamlığı'na gelen bir grup, PKK'lı teröristlerin...

HAKKARİ Yüksekova'da, PKK'lı terörislere yönelik operasyonlar devam ederken 2 gün önce Yüksekova Kaymakamlığı'na gelen bir grup, PKK'lı teröristlerin "uygun bir zaman tanınması ve bir koridor açılması halinde" Irak'a geçebileceklerini talebinde bulunduğu belirtildi. Valilik, Kaymakamlık yetkilileri ve güvenlik güçleri, talepte bulunan gruba "PKK'lıların teslim olmaları halinde kendilerine hukuk çerçevesinde davranılacak ve saç kıllarına dahi zarar gelmeyecektir" cevabını verdiği öğrenildi.

Bölgedeki askeri kaynaklarda alınan bilgilere göre ; 2 gün önce Yüksekova'da aralarında ilçenin ileri gelenlerinden ve bazı aşiret reislerinden oluştuğu iddia edilen bir grup Yüksekova Kaymakamlığı'na geldi. Kendilerinin yeni bir inisiyatif başlattıklarını, bu inisiyatifin Kandil ile bağlantılı ve koordineli çalıştığını; bu çerçevede halen ilçede bulunan teröristlerin "uygun bir zaman tanınması ve bir koridor açılması halinde" Irak'a geçebileceklerini, böylece Yüksekova'da bulunan diğer insanların mağduriyet yaşamayacaklarını ve ama bunların yapıldığı takdirde güvenlik güçlerinin operasyon yapmamaları yönündeki taleplerini iletti.

"PKK'LILARIN SİLAHLARINI BIRAKARAK TESLİM OLMALARI GEREKİR"

Valilik, Kaymakamlık yetkilileri ve güvenlik güçleri ise "zaman tanıma ve koridor açılması" talebinde bulunduğu belirtilen gruba, böyle bir zaman tanımanın söz konusu olamayacağını, Yüksekova'da karışıklık olmaması konusunda samimilerse PKK'lı teröristlerin silahlarını bırakarak teslim olmalarını iletti.

'TESLİM OLMALARI HALİNDE İLÇEYE HUZUR GELECEK"

Yetkililer ayrıca, talepte bulunan gruba PKK'lı teröristlerin teslim olmaları halinde güvenlik güçlerinin bütün ilçeye dağılarak mahalle-sokak-evlerde arama ve tarama faaliyetlerine başlayacaklarını, evlere ne tür bomba düzenekleri kurulduysa, ne tür silah mühimmat yığıldıysa vatandaşımızın can emniyeti açısından bunları etkisiz hale getireceklerini, toplayacaklarını, kurulan barikat ve kazılan hendeklerin vatandaşların rahatı için kaldırılacağını, kapatılacağını, bunun gerçekleşmesi halinde kimsenin canına ve malına zarar gelmeyeceğini ve çok kısa bir sürede Yüksekova'nın bir huzur ilçesine dönüşeceğini iletti.

KORİDOR AÇILMASI ISRARI

Valilik, Kaymakamlık yetkilileri ve güvenlik güçlerinin "PKK'lıların silahlarını bırakarak teslim olması" önerisine karşılık, grup PKK'lı teröristlerin teslim olmayı kabul etmediklerini, birkaç gün zaman verilerek açılacak koridordan gitme şartını olmazsa olmaz olarak gördüklerini tekrar belirtti.

'TESLİM OLMALARI HALİNDE SAÇ KILLARINA DAHİ ZARAR GELMEYECEKTİR"

Valilik, Kaymakamlık yetkilileri ve güvenlik güçleri, gruba "PKK'lıların teslim olmaları halinde kendilerine hukuk çerçevesinde davranılacak ve saç kıllarına dahi zarar gelmeyecektir" şeklindeki ifadeleri tekraren söylediği belirtildi.

FOTOĞRAFLI

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05