• BIST 96.808
 • Altın 238,024
 • Dolar 5,7930
 • Euro 6,5140
 • Berlin 21 °C
 • Frankfurt 19 °C
 • Paris 23 °C
 • Ankara 9 °C
 • İstanbul 12 °C
 • İzmir 15 °C
 • Stockholm 18 °C

"Terörün Camileri Hedef Alması Utanç Vesilesidir"

"Terörün Camileri Hedef Alması Utanç Vesilesidir"
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Ünal: - "Bölgede saldırıya uğrayan sadece güvenlik güçlerimiz değil. Aslında değerlerimize, tarihimize, her şeyimize saldırı oluyor. Buralarda mabetlerin siper edilmesi, bir şekilde talan edilmesi, yıkılması ve tuzaklanmas

ORDU (AA) - HAYATİ AKÇAY - Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Yavuz Ünal, "Bölgede saldırıya uğrayan sadece güvenlik güçlerimiz değil. Aslında değerlerimize, tarihimize, her şeyimize saldırı oluyor. Buralarda mabetlerin siper edilmesi, bir şekilde talan edilmesi, yıkılması ve tuzaklanması insanlık adına utanç vesilesidir." dedi.

Ünal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, terör örgütünün Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde camileri de hedef aldığını söyledi.

Başkanlıklarının, özellikle mabetlerdeki tahribatın telafisini en kısa sürede gerçekleştireceğini belirten Ünal, "Yıkılan camilerimizin kentsel dönüşümle, özel çabayla bir an önce yeniden hayata kazandırılması, bunlarla milletimizin ruh bulmasını sağlayacak bir çaba içinde olacağız." diye konuştu.

Bölgede 70'in üzerinde caminin önemli oranda zarar gördüğünü ifade eden Ünal, enkazı dahi kaldırılamayacak boyutta yıkılan camiler olduğunu bildirdi.

Zarar gören camiler arasında kısmen tahrip olanların da bulunduğunu kaydeden Ünal, az hasarlı camilerin ilk etapta tamir edilerek yeniden ibadete açıldığını, tamamen yıkılanların yeniden yapılması gerektiğini, bunun da zaman alacağını vurguladı.

- "Tarihi camiler aslına uygun yapılacak"

Tarihi camilerin aslına uygun şekilde yeniden yapılacağını anlatan Ünal, şöyle devam etti:

"Bunların mimarisi ve projesinin yeniden çıkarılması gerekecektir. Hatta o kadar hassasiyet gösterilecek ki tadilat yapıldığı bile belli olmayacak. Tarihi değeri olmayan camilerimiz ise daha kısa sürede yapılacaktır. Birçoğunun da yapımına başlanmıştır. Şükürler olsun, devletimizin bunları yapabilecek gücü ve milletimizin iradesi var. Yine bunları yapabilecek ustalarımız mevcut. İnşallah en hassas şekilde bu camiler yeniden ayağa kaldırılacak."

- "Ramazanda saldırılarını sürdürmeleri lanetlenecek bir durum"

Ünal, "Camilerimizin tahrip edilmesi ve Kur'an-ı Kerim'e gösterilen saygısızlık, milletimizin ve ümmetin bu değerlerinin suistimal edilmesi insanlıkla izahı gerçekten zor bir davranıştır. Buralar, bir mabet, bir dinin, bir milletin değeriyse, yapılan mücadelenin en son aracı, en son hedefi olmalıdır. Bu insanlıkla alakalıdır. Burada insanlık değerlerinin yeniden düşünülmesi gerekiyor." dedi.

Terörün her zaman kötü olduğunu vurgulayan Ünal, "Ama bunların ramazanda saldırılarına devam etmesi ayrıca lanetlenecek bir durumdur. Buralarda hiçbir şeyden haberi olmadan masum insanların hedef alınması ise insanlık adına büyük utançtır. İnşallah içinde bulunduğumuz ramazan ayı yeni şeylerin başlangıcı adına bir fırsat olur." değerlendirmesinde bulundu.

Bu sorununun milletçe el ele aşılacağını ifade eden Ünal, şunları kaydetti:

"Milletimiz aslında baktığı zaman yeni bir Çanakkale yaşıyor. Sadece belirli bir gruba karşı ya da bir terörist grubuyla mücadele etmiyor. Aslında dünyanın hakim güçlerine karşı onurlu bir mücadele yaşanıyor. Belki tarihin gördüğü, bu noktadaki 'en ahlaklı mücadele' olarak nitelendirilebilecek bir mücadele oluyor. Rabbim inşallah en kısa zamanda, böyle bir şeye bulaşmış olanlara, akıllarını başlarına almalarını, diğer insanların da huzurunu bozmadan huzur içinde yaşamak erdemini ve ahlakı nasip eder. Çünkü sadece bölgenin huzuru değil, bütün coğrafyanın huzurunu kaçırdılar. Türkiye çevresindeki ülkeler gibi değil, tarihi misyonu olan özel bir pozisyonda. İnşallah bu sorunu milletçe el ele aşacağız. Bu ramazan da tarihi bir başlangıç olacak diye ümit ediyoruz."

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05