• BIST 95.734
 • Altın 271,249
 • Dolar 5,5633
 • Euro 6,1703
 • Berlin 20 °C
 • Frankfurt 17 °C
 • Paris 18 °C
 • Ankara 17 °C
 • İstanbul 19 °C
 • İzmir 24 °C
 • Stockholm 16 °C

"Terör Suçlarında Cezaların Artırılması" Tartışılıyor

"Terör Suçlarında Cezaların Artırılması" Tartışılıyor
Hukukçular Birliği Vakfı Başkanı Varol:- "Terörle etkin mücadele de her yönüyle yapılmak zorunda. Bu, sadece silahla yapılmaz. Örgütün finansmanı, medyası, fikir adamları, hepsiyle etkin mücadele etmek gerekir"- "Terör artırılınca cezaların da artırılması

ANKARA (AA) - AYLİN DAL - AYNUR EKİZ - Türkiye'de terör eylemlerinin artması, terör suçlarına verilen cezaların da artırılmasını gündeme getirdi.

Konuyu AA muhabirine değerlendiren Hukukçular Birliği Vakfı Başkanı Alaaddin Varol, yasaların insanlar için çıkarıldığını, dönem dönem insanların içinde bulundukları pozisyonlara göre yasaların değiştirilebileceğini söyledi.

"Bu kanunlar ilahi kanunlar değildir. İlahi kanunlar değişmez, beşeri kanunlar toplumdaki olaylara göre, insanların içinde bulunduğu pozisyonlara göre değişir, cezalar artar, azalır veya ortadan kalkar" diyen Varol, bu konunun sadece Türkiye ile ilgili olmadığını vurguladı.

Avrupa'da, gelişmiş, çağdaş demokrasilerin tümünde beşeri kanunların toplumdaki olaylara göre değiştirildiğine dikkati çeken Varol, şu değerlendirmeleri yaptı:

"Mesela, 11 Eylül saldırısı olduğunda ABD'de terör yasaları değiştirilmiş, cezalar artırılmıştır. Fransa'da terör saldırıları olduğunda aynı şekilde anında Meclis'ten kararlar çıktı. Gün gelir, mala zarar verme, hırsızlık suçları çok artar, hemen bu suça verilen cezaları artırırsınız. Burada Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi, aslında Cumhurbaşkanımızın demesine bile gerek yok, bugün itibarıyla ülkemiz yoğun terör saldırısı karşısında... Gerek PKK gerek diğer örgütler, Suriye'nin içinde bulunduğu durum, terörle etkin mücadele etmemizi gerektiriyor. Terörle etkin mücadele de her yönüyle yapılmak zorunda. Bu, sadece silahla yapılmaz. Örgütün finansmanı, medyası, fikir adamları, hepsiyle etkin mücadele etmek gerekir. Bu örgütlerin amacı, Türkiye'ye korku salmak, Türkiye'yi dünyaya kötülemek.

Siz birebir bununla aynı şekilde köşenizde yazı yazıyorsanız bir farkınız kalmıyor ki... Örgüt, silahla bu işi yapıyor, siz de yazarak, kalemle yapıyorsunuz. Amaç aynı ise cezanın da aynı olması lazım."

Varol, terör örgütlerinin amacının şiddet olduğunu, şiddet uygulayarak faaliyet gayesi içinde olduklarını belirterek, "Ama siz şiddet yapmasanız dahi, şiddet yapan örgütün birebir amaçlarıyla ortak hareket ediyorsanız, örgüt üyesi olarak cezalandırılabilirsiniz. Terör artırılınca cezaların da artırılması lazım, değişmesi gerekiyorsa yasaların değişmesi lazım, hakimlerin terörle ilgili suçlarda geniş yorum yapması lazım. Uluslararası sözleşmeler de buna engel değil. Burada bir kişinin değil, örgütün şiddet yapmaması lazım. Fransa'da bir eylemciyi normalleştiren karikatür çizen, terör örgütü üyesi gibi ceza alıyor, yani bunun örnekleri Avrupa'da da var" şeklinde konuştu.

- "Dünyanın hiçbir yerinde sınırsız özgürlük, hukukun güvencesi altında değil"

AK Parti Burdur Milletvekili ve emekli Cumhuriyet Başsavcısı Reşat Petek de "Temel hak ve özgürlüklerin ne kadar önemli olduğu, evrensel hukukun düzenlediği ve teminat altına aldığı özgürlüklerin iç hukukumuzda da AK Parti döneminde güvence altına alınıp, anayasal ve yasal güçlendirmelerin yapıldığı malumdur" ifadesini kullandı.

"Dünyanın hiçbir yerinde sınırsız özgürlük, hukukun güvencesi altında değil" diyen Petek, kamu düzeni, genel sağlık ve genel ahlak, başkalarının özgürlük alanına müdahale söz konusu olduğunda kanunla özgürlüklerin sınırlanabileceğini kaydetti.

Bu çerçevede vatandaşların yaşam hakkını güvence altına almak, vatanın bölünmez bütünlüğünü korumak amacıyla yasalar çerçevesinde terör örgütleri ile mücadele için gerekli önlemler alınabileceğine değinen Petek, "Eleştiri hakkı, başkalarına hakaret hakkı vermiyorsa, hakaret olduğu zaman bunun yaptırımı var ise terör örgütünü övmek, örgüt mensuplarını suç işlemeye azmettirmek, teşvik etmek, örgütün propagandasını yapmak, ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemez" görüşünü paylaştı.

Son zamanlarda terör örgütü ve militanlarını açıktan destekleyen, silah ve mühimmat tedarik eden eylemlerin olduğuna dikkati çeken Petek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu eylemler ifade ya da basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilemez. Yasal unsurları bulunduğu takdirde suçtur ve soruşturulması gerekir. Gerek Terörle Mücadele Kanunu gerek onunla bağlantılı Türk Ceza Kanunu hükümlerinde bu konuda eksiklikler bulunup bulunmadığı üzerinde yeniden çalışma yapılabilir."

Petek, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun birinci ve ikinci maddelerinde yeni düzenleme yapılabileceğini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Özellikle terör suçlusu kapsamına kimlerin gireceği konusu, yoruma meydan vermeyecek şekilde günün ihtiyaçlarına göre bir düzenleme yapılmasını gerektirmektedir. Dokunulmazlık şemsiyesi altında terör örgütünü, teröristleri eylem yapmaya, ülkemizi bölmek için eylemlerde bulunmaya davet edenlerin suç örgütü, terör örgütü ile irtibatları bulunduğu, talimatlarının dinlendiği, suça azmettirme veya teşvik söz konusu olduğu ortadayken, 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu uyarınca işlem yapılamaması önemli bir eksiklik görünmekte, terörle mücadelede zafiyete neden olabilmektedir.

Bu nedenle yasal bir çalışma düşünülebilir kanaatindeyim."

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05