• BIST 102.715
 • Altın 223,931
 • Dolar 5,2843
 • Euro 5,9542
 • Berlin 3 °C
 • Frankfurt 1 °C
 • Paris 6 °C
 • Ankara -2 °C
 • İstanbul 6 °C
 • İzmir 7 °C
 • Stockholm 0 °C

Tbmm Başkanı Kahraman:

Tbmm Başkanı Kahraman:
"Milletimizin birliğini ve bütünlüğünü hedef alan bu saldırı, gayesine asla ulaşamayacak ve ülkemizin şer odaklarına karşı sürdürmekte olduğu mücadeleye engel olamayacak"- "Türkiye, büyük devlettir ve buna benzer hadiselerin üstesinden gelecektir, gelişme

TBMM (AA) - TBMM Başkanı İsmail Kahraman, milletin birliğini ve bütünlüğünü hedef alan Ankara'daki terör saldırısının, gayesine asla ulaşamayacağını ve Türkiye'nin şer odaklarına karşı sürdürdüğü mücadeleye engel olamayacağını belirterek, "Türkiye, büyük devlettir ve buna benzer hadiselerin üstesinden gelecektir, gelişmesini, ilerlemesini durdurmaları mümkün olmayacaktır. Mevzii hadiselerdir, geçicidir ve Türkiye huzura kavuşacaktır" dedi.

Kahraman, Kamu Denetçiliği Kurumu ile İspanya ve Fransa ombudsmanlık kurumlarının iş birliğinde yürütülen "Kamu Denetçiliği Kurumunun Desteklenmesi Projesi" eşleştirme bileşeninin TBMM'deki kapanışında konuştu.

Sözlerine, 3 gün önce sivil vatandaşları hedef alan, 37 vatandaşın hayatını kaybetmesine, şehit olmasına ve birçok vatandaşın yaralanmasına neden olan menfur saldırıyı nefretle kınadıklarını belirterek başlayan Kahraman, yaralıların en kısa zamanda şifaya kavuşmasını, hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet ve yakınlarına sabır diledi.

TBMM Başkanı Kahraman, "Milletimizin birliğini ve bütünlüğünü hedef alan bu saldırının, gayesine asla ulaşamayacağını ve ülkemizin şer odaklarına karşı sürdürmekte olduğu mücadeleye engel olamayacağının altını çizmek istiyorum. Türkiye, büyük devlettir ve buna benzer hadiselerin üstesinden gelecektir, gelişmesini, ilerlemesini durdurmaları mümkün olmayacaktır. Mevzii hadiselerdir, geçicidir ve Türkiye huzura kavuşacaktır. Bunun inancı içindeyiz ve bu inancı milletçe yaşadığımızın da bilinmesini isteriz" diye konuştu.

- "İyi uygulamaların Türkiye'ye kazandırılması"

Kahraman, Kamu Denetçiliği Kurumu, İspanya Ulusal Ombudsmanlık Kurumu ve Fransa Ombudsmanlık Kurumu iş birliğinde 2 yıl önce uygulanmaya başlanan “Kamu Denetçiliği Kurumunun Kurulmasının Desteklenmesi Projesi” eşleştirme sözleşmesinin kapanış toplantısını gerçekleştirmek üzere bir araya geldiklerine işaret etti.

Bütün bu olumlu gelişmelerle birlikte kurumun etkinliğinin AB ülkelerindeki mevkidaşlarıyla benzer seviyeye çıkarılması ve bu doğrultuda iyi uygulamaların Türkiye'ye kazandırılmasına yönelik ortak faaliyetlerin düzenlenmesinin önemli olduğunu vurgulayan Kahraman, AB ile Türkiye tarafından ortak finanse edilen eşleştirme sözleşmesinin, bu amaca hizmet etmek üzere hayata geçirildiğini, başarıyla uygulanarak tamamlandığını bildirdi.

Modern anlamda ilk ombudsmanlık kurumunun 1809'da İsveç’te kurulduğu ve buradan önce Avrupa’ya, ardından da tüm dünyaya yayıldığının kabul edildiğini anımsatan Kahraman, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bununla birlikte, İsveç’teki ombudsmanlık sisteminin kurucusu Kral 12. Charles’ın, Osmanlı Devleti’nin misafiri olarak ikamet etmekte olduğu Edirne’den, 26 Ekim 1713 tarihinde Osmanlı Devleti idari sisteminden esinlenerek yazmış olduğu ferman ile ülkesinde yüksek ombudsmanın görevlendirilmesi talimatını verdiği uluslararası literatürde, çeşitli kitap ve makalelerde ifade edilmektedir. Aynı husus, 2013 yılında, İsveç Büyükelçiliği'nin daveti ile gerçekleştirilen 'Ombudsmanlığın 300. Kuruluş Yıl Dönümü' kutlamasında da ifade edilmiş ve söz konusu fermanın İngilizce ve Türkçe tercümeleri ülkemize teslim edilmiştir."

- "Farkındalığın artırılmasına ilişkin çalışmalar"

Kahraman, ombudsmanlığın doğduğu bu topraklarda Kamu Denetçiliği Kurumu adıyla tekrar vücut bulmuş olmasının ve bugüne kadar gerçekleştirdiği faaliyetlerle taraflı, tarafsız tüm kesimlerin takdirini toplamasının Türkiye adına gurur verici olduğunu dile getirdi.

Kurumun çalışmalarının, başta AB olmak üzere uluslararası kurum ve kuruluşlar tarafından yakından takip edildiğini, belirli dönemlerde yayımlanan raporlarla değerlendirildiğini kaydeden Kahraman, bu raporlarda, kurumun kısa bir sürede faal hale gelmesinin, vatandaşların haklarının korunması noktasında kat edilen önemli bir mesafe olarak nitelendirildiği ve uygulamaya ilişkin doğru yönde birçok adım atıldığının ifade edildiğini anlattı.

Kahraman, bu tespitlerin, kurumun gerek teşkilatlanması aşamasında gerekse sonraki dönemde sarf edilen gayretin, uluslararası kurum ve kuruluşlar tarafından da yakından izlendiğini gösterdiğini ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu nedenle kurumun çalışmalarının verimliliğini arttırmak ve faaliyetleri hakkında ulusal düzeyde farkındalığın arttırılmasına ilişkin çalışmalara öncelik verilmesi önem arz etmektedir. Bu doğrultuda kurumun kapasitesinin güçlendirilmesine yönelik faaliyetleri içeren ve bugün kapanışını gerçekleştirmekte olduğumuz eşleştirme sözleşmesinin yanında şubat ayında uygulanmaya başlanan ve kurumun kamuoyu nezdindeki farkındalığının arttırılmasına yönelik faaliyetleri içeren Teknik Yardım Sözleşmesi'nin bu amaca hizmet etmesi beklenmektedir. Böylece kurumun paydaşları ile daha güçlü irtibat kurmasıyla kurum çalışmalarının kamuoyu tarafından sahiplenilmesi sağlanabilecektir. TBMM Başkanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren Kamu Denetçiliği Kurumumuzun etkinliğinin artırılması adına gerekli olan her türlü desteğin sağlanacağını dile getirmek isterim."

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05