• BIST 86.711
 • Altın 247,356
 • Dolar 6,0189
 • Euro 6,7204
 • Berlin 25 °C
 • Frankfurt 18 °C
 • Paris 16 °C
 • Ankara 27 °C
 • İstanbul 28 °C
 • İzmir 30 °C
 • Stockholm 23 °C

"Sultan I. Murad'ın Türbesi, Benim Dünyadaki Cennetim"

"Sultan I. Murad'ın Türbesi, Benim Dünyadaki Cennetim"
Sultan I. Murad’ın türbedarı Saniye Türbedar:- "Sultan Murad bize müthiş bir kültür ve miras bıraktı. Onu ruhu bize öncülük ediyor. Türkiye'den buraya çok sayıda misafir geliyor"- "Burada en büyük mutluluğu yaşıyoruz. İnşallah öbür dünyada Sultan Murad’a

PRİŞTİNE (AA) - Sultan I. Murad Hüdavendigar'ın Kosova'nın başkenti Priştine'de bulunan edebi istirahatgahında türbedarlık yapan Saniye Türbedar, Sultan'ın gelecek kuşaklara müthiş bir miras bıraktığını belirterek, "Burası benin dünyadaki küçük cennetim" dedi.

Tarihe, Osmanlı devletine Avrupa'nın kapılarını açan ilk padişah olarak geçen Sultan I. Murad'ın iç organlarının gömülü olduğu türbesi, Priştine - Mitroviça yolunun 6'ncı kilometresinde bulunan Mazgit köyünde yer alıyor.

Türbenin yanı sıra kültür ve tanıtım evi, anıt mezar, çeşme, Sultan Abdulaziz’in kitabesi, Kosova Valisi Hafız Mehmet Paşa’nın mezarı ve 627 yaşındaki tut ağacının bulunduğu mekanda, 162 yıldır aynı aile türbedarlık yapıyor.

Sultan Abdulmecid'in beratıyla 1854 yılında türbedar olarak tayin edilen Hacı Ali Bey ailesinin 65 yaşındaki mensubu Saniye Türbedar, 42 yıldır bu görevi büyük bir özveriyle sürdürdüğünü söyledi.

Ailesinin Özbekistan'ın Buhara kentinden Sırbistan'a bağlı özerk bölge olan Sancak'ın Yeni Pazar kentine geldiklerini, buradan da daha sonra Pristine'ye yerleştiklerini söyleyen Türbedar, bir Osmanlı Sultanı'na türbedarlık yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

- "Sultan’ın ruhu bize öncülük ediyor"

Kendisinden önce aynı aileden birçok kişinin Sultan I. Murad'a türbedarlık yaptığını kaydeden Saniye Türbedar, "Ben 42 yıldır bu ulvi görevi yerine getiriyorum. Benden önce kayınpederim, ondan önce onun babası bu görev yapmış. Bu aile 200 yıla yakın bir süredir Osmanlı sultanına türbedarlık yapıyor. Zaten soyadımız da yaptığımız işten geliyor" diye konuştu.

Bir Sırp tarafından şehit edilen I. Murad'ın iç organlarının, şehit edildiği bölgede inşa edilen türbenin yıllardır özenle korunduğunu, Türkiye'nin buraya büyük ilgi gösterdiğini anlatan Saniye Türbedar, şunları söyledi:

"Türkiye'den buraya çok sayıda misafir geliyor. Sultan Murad bize müthiş bir kültür bıraktı. Onu ruhu bize öncülük ediyor. Buradaki kalbi ve iç organlarına duyulan saygı nedeniyle her yıl binlerce Türkiyeli burayı ziyaret ediyor. Burada en büyük mutluluğu yaşıyoruz. İnşallah öbür dünyada Sultan Murad’a komşu olurum. Burası benim dünyadaki cennetim oldu."

- "Dedenin torunları ziyaret ediyor"

Sultan Murad'a "dede" diye hitap eden Saniye Türbedar, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı’nın (TİKA) her türlü onarım ve inşa faaliyetini yaptığını dile getirdi.

Türkiye’den her hangi bir talebi olup olmadığı yönündeki bir soruya Saniye Türbedar, şu cevabı verdi:

"Daha ne isteyeyim? Türkiye gereken her şeyi yapıyor. Ayrıca dedenin torunları bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmıyorlar. Türkiye’den gelen ziyaretçiler, bizim en büyük sevinç ve mutluluğumuz oluyor. Yıllardır buradaki temizlik ve bakımı özenle yapıyorum. Bir kere bile 'Ah. Yoruldum' demedim. Ailemden türbedarlık yapan onlarca kişi burada türbenin bahçesinde Sultan ile birlikte yatıyor. Bu benim için en büyük mutluluktur."

- Meşhed-i Hüdavendigar

Tarihi kaynaklara göre Sultan I. Murad Hüdavendigar, Osmanlı devletine Avrupa’nın kapılarını açan ilk padişah. Sultan Murad’ın ordusu, 10 Ağustos 1389 tarihinde Sırpları yendi. Kosova ovasında yaşanan savaştan sonra muzaffer çıkan Sultan Murad, savaş alanında askerlerinin durumlarını incelerken yanına yaklaşan Sırp asilzadesi Miloş Obiliç’in saldırısı sonucu şehit oldu.

Bunun üzerine Sultan Murad’ın iç organları şehit olduğu yere defnedildi. Ondan sonra tahta oturan oğlu Sultan Yıldırım Beyazıd’ın emriyle bir türbe yapıldı. 1389 yılında inşa edilen türbe bir kaç defa elden geçirildi. Meşhed-i Hüdavendigar ismiyle bilinen türbe, Türkiye’den gidenler tarafından en çok ziyaret edilen mekan olarak biliniyor.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05