• BIST 94.499
 • Altın 244,385
 • Dolar 5,9310
 • Euro 6,6059
 • Berlin 16 °C
 • Frankfurt 11 °C
 • Paris 9 °C
 • Ankara 9 °C
 • İstanbul 13 °C
 • İzmir 17 °C
 • Stockholm 10 °C

Sıcaktan Etkilenen Hayvanlara Buzlu Gıda

Sıcaktan Etkilenen Hayvanlara Buzlu Gıda
Kocaeli'nin Darıca ilçesindeki hayvanat bahçesinde sıcaktan bunalan hayvanlar, üzerlerine su sıkılarak, dondurulmuş sebze ve meyve verilerek serinletiliyor- Hayvanat bahçesinin eğitim ve pazarlama müdürü Aydın:- "Özellikle kızıl pandalar daha soğuk iklimi

KOCAELİ (AA) - ŞAHİN OKTAY - Kocaeli'nin Darıca ilçesindeki Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı'nın sakinleri, termometrenin 30 derece ve üstünü gösterdiği havalarda hortumla yıkanarak veya dondurulmuş sebze ve meyve verilerek sıcağın etkilerinden korunmaya çalışılıyor.

Hayvanat bahçesindeki görevliler, sıcaklığın artması nedeniyle ayılar, özellikle Sibirya kaplanları ve kızıl pandaların aralarında da bulunduğu soğuk iklimde yaşayan hayvanlara dondurulmuş gıda veriyor.

Bakıcıları tarafından serinlemeleri için üzerlerine hortumla su sıkılan hayvanlar, bu da yeterli olmayınca, günün büyük bir bölümünü özel olarak hazırlanmış havuzlarda geçiriyor.

Merkezin Eğitim ve Pazarlama Müdürü Gökmen Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 600 türde 8 bin bitkinin olduğu bir botanik bahçesi içerisinde kurulu ve Türkiye'nin en fazla türünü barındıran hayvanat bahçesi olduklarını belirterek, 286 türde 3 bin 600 hayvana ev sahipliği yaptıklarını söyledi.

Bahçedeki hayvanların ayda 25 ton meyve-sebze, 5 ton kırmızı et, 3 ton beyaz et, 2,5 ton balık tükettiği bilgisini veren Aydın, havaların ısınmasıyla yiyecekleri de soğuttuklarını aktardı.

Aydın, yaz mevsiminin gelmesiyle yüksek sıcaklıklardan olumsuz etkilenen hayvanları ferahlatmak için çeşitli önlemler aldıklarını dile getirerek, hayvanları hortumla soğuk su tutarak, buzlu meyve ve soğuk çay vererek ya da klimalı odalara alarak serinlemelerini sağladıklarını kaydetti.

- "Hale, Jale ve Lale, rahatça yaşıyor"

Özellikle soğuk iklimi seven kızıl pandalar ve Sibirya kaplanları üzerinde çok durduklarına dikkati çeken Aydın, şöyle devam etti:

"Sibirya kaplanlarının suya girmesi için çeşitli yiyecekler veriyoruz. Daha çok buzlu et veriyoruz. Havuz suyunu günlük değiştiriyoruz, soğuk suyla dolduruyoruz. Özellikle Kızıl pandalar daha soğuk iklimi sevdiği için soğuk meyve veya ıslatma yeterli gelmiyor, mutlaka soğuk alana almak gerekiyor. Sıcaklık 30 dereceyi zorladığı zaman hayvan şoka girebiliyor hatta hastalanarak ölebiliyor. Bunu engellemek için sıcak günlerde, 30 derece olan havalarda biz onları klimayla soğuttuğumuz odaya alıyoruz. Kızıl pandalarımız Hale, Jale ve Lale, 10 derecelik ısıda rahatça yaşıyorlar."

- Buzun kalınlığı hayvanın türüne göre değişiyor

Aydın, sıcaktan hoşnut olmayan şempanzeleri de meyve özlü soğuk doğal çay vererek ferahlatmaya çalıştıklarını anlattı.

Tüm uygulamalarının veteriner hekimler kontrolü yapıldığını belirten Aydın, "Hayvanlara verilen buzlu meyve de hayvanın türüne göre soğukluk derecesi ve buzun kalınlığı değişiyor. Burada önemli olan şey hayvan sağlığı ve sıcaklarda onlara yardımcı olmak." ifadelerini kullandı.

- Sıcağı seven hayvanlar bile zorlanıyor

Hayvanat bahçesinde sıcaktan hoşnut olmayan kadar sıcağı sevenin de çok olduğuna işaret eden Aydın, "Özellikle Güney Amerika kökenli olanlar sıcağı seviyorlar fakat aşırı sıcaklar onları da etkiliyor. Sevmelerine rağmen yüksek sıcaklıklarda onlar için hazırlanmış gölgeliklere geçiyorlar. Genellikle bakıcılarımız gün boyunca rutin kontroller yaparak hayvanları serinletmeye çalışıyorlar. Türkiye'nin ilk gergedanı Samir de sıcağı seven bir hayvan olmasına rağmen aşırı sıcaklardan etkileniyor. Bakıcıları, hortumla yıkayarak ve buzlu meyveler vererek serinletmeye çalışıyor." şeklinde konuştu.

Aydın, bazı hayvanların aşırı sıcaklarda daha aktifleştiğini ve özledikleri havaya kavuştuklarını ifade ederek, timsah ve yılan gibi sürüngenlerle cüce maymunların bu dönemde daha hareketli olduğunu, o yüzden bu hayvanları merak eden vatandaşların bahçeyi sıcak havada ziyaret etmesinin daha yararlı olacağını kaydetti.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05