• BIST 96.861
 • Altın 238,344
 • Dolar 5,8057
 • Euro 6,5299
 • Berlin 7 °C
 • Frankfurt 11 °C
 • Paris 13 °C
 • Ankara 1 °C
 • İstanbul 7 °C
 • İzmir 4 °C
 • Stockholm 3 °C

Seri Cinayet Zanlısı Filiz'in Yakalanması

Seri Cinayet Zanlısı Filiz'in Yakalanması
İzmir Emniyet Müdürü Uzunkaya (2): - "Atalay Filiz'in üzerinde kendi adına düzenlenmiş pasaport var. Gerçek kimliği var üzerinde. Onun dışında 4 fotoğrafı olan başkalarına ait sahte kimlik var, 3 sahte ehliyet var. 14 adet kimi kendi adına kimi başkaları

İZMİR (AA) - İzmir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, Atalay Filiz'in yakalandığında üzerinde kendi adına düzenlenmiş pasaport ve kimliğinin bulunduğunu belirterek, "Onun dışında 4 fotoğrafı olan başkalarına ait sahte kimlik var, 3 sahte ehliyet var. 14 adet kimi kendi adına kimi başkaları adına düzenlenmiş aktif banka, kredi kartları var. Üzerinde ayrıca 2 avcı komando bıçağı, biber gazı, 10 bin lira, 3 bin 500 avro, bir Fransız vatandaşının vatandaşlık belgesi var." dedi.

Emniyet Müdürü Uzunkaya, İzmir Emniyet Müdürlüğü Bozyaka Hizmet Binası girişinde yaptığı basın açıklamasında, kamuoyuna mal olan hadiselerde vatandaşın duyarlılığının ve dikkatinin, cinayetlerin failinin yakalanmasında son derece önemli bir sonucunun olduğunu, 2009 yılında kamuoyunu uzun süre meşgul eden Münevver Karabulut cinayetinin zanlısı Cem Garipoğlu konusunda da vatandaşın yüksek duyarlılık göstererek her gün yüzlerce ihbarda bulunduğunu belirtti.

Uzunkaya, 27 Mayıs'tan itibaren güvenlik güçlerine Atalay Filiz'e ilişkin ihbar ve bilgi aktarımı sağlayarak duyarlı bir toplum tablosu ortaya koyan, zanlının yakalanmasında duyarlılık gösteren vatandaşlara teşekkür etti. Filiz'in yakalanmasının da vatandaş polis iş birliğiyle gerçekleştiğine dikkati çeken Uzunkaya, zanlının yakalanmasında katkıda bulunan vatandaşı emniyet müdürlüğü olarak da ödüllendireceklerini kaydetti.

Filiz'in yakalanmasıyla "Acaba başka bir cinayet işlenecek mi, başka cinayetin faili mi?" gibi endişelerin giderildiğini ifade eden Uzunkaya, vatandaşın polise ve jandarmaya her türlü olayda yardım yapması uyarıda bulundu.

- Üzerinde 7 sahte kimlik ele geçirildi

Atalay Filiz'in 2013 yılında tüfekle işlenen 2 cinayet ile 27 Mayıs 2016'da İstanbul'da bir kadının bıçakla öldürülmesi olayının zanlısı olarak arandığını, Fransa'da arkadaşlık yaptığı kız arkadaşının cinayetinden de sorumlu olduğuna ilişkin medyada haberler yapıldığını ancak bu olayla ilgisinin olup olmadığının soruşturma sürecinde netlik kazanacağını kaydeden Celal Uzunkaya, şu bilgileri paylaştı:

"Atalay Filiz'in üzerinde kendi adına düzenlenmiş pasaport var. Bu pasaportla en son 23.11.2012'de Endonezya'ya çıkış yapmış. Pasaportun geçerlilik süresi 2013'de bitmiş. Üzerinde kendi adına düzenlenmiş pasaport var. Gerçek kimliği var üzerinde. Onun dışında 4 fotoğrafı olan başkalarına ait sahte kimlik var, 3 sahte ehliyet var. 14 adet kimi kendi adına kimi başkaları adına düzenlenmiş aktif banka, kredi kartları var. Üzerinde ayrıca 2 avcı komando bıçağı, biber gazı, 10 bin lira, 3 bin 500 avro, bir Fransız vatandaşının vatandaşlık belgesi var. Birtakım yaşam malzemeleri de üzerinde ele geçirildi."

- Ailesiyle 3 yıldır temas kurmamış

Filiz'in medyaya yansıyan görüntülerdeki valiz, bavullarında "kamp çadırı, yaşam malzemeleri, konserveler" var denildiğini ve çeşitli senaryolar üretildiğini hatırlatan Uzunkaya, ilk aldıkları bilgelere göre bu valizlerde günlük yaşamı sürdürmeyi sağlayacak eşyalar ile kitapların bulunduğunu, zanlının "yük oluşturduğunu" düşünerek zaman içinde bunları çöpe attığını kaydetti.

Şüphelinin babasının geçmişte hava subayı olduğu ve İzmir'de kaldığını, bu nedenle kenti çok iyi bildiğini beyanlarından anladıklarını bildiren Uzunkaya, Filiz'in 3 yıldır ailesiyle temasının olmadığını da söyledi.

Uzunkaya, zanlının yakalanmasından dolayı vatandaşların rahat olmasını istedi.

Gazetecilerin Filiz'in nereye gönderileceğinin sorusu üzerine Uzunkaya, iki cinayetin Ankara, birinin İstanbul'da işlendiğini anımsatarak, suç yerleri itibarıyla İzmir'le bir bağlantısı bulunmadığını anlattı. Uzunkaya, Filiz'in muhtemelen iki cinayetin işlendiği Ankara'ya gönderileceğini, ilgili yerlerle görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

- "Seri katil profiline uymuyor"

Filiz'in, yakalanması sırasında bir direnç göstermediğini aktaran Uzunkaya, "seri katil tanımlamasına uyuyor mu?" sorusu üzerine şunları söyledi:

"Bilgi doğru kullanılsa güzel bir şey. Buca'da cesedi bulunan gencin katili olabileceği yazıldı. Yakalanmamış olsaydı bu süreç içinde gerek İzmir'de, gerek başka illerde meydana gelen faili meçhul olaylarla ilinti kurulabilecek bir bilgi kirliliği olabilirdi. Buca'daki olayın Atalay Filiz'le kesinlikle alakası yok. Seri katilin, suç terminolojisinde çok farklı değerleri var, suçların işlenişi itibarıyla, cinayeti işleyen kişinin profili itibarıyla... Atalay Filiz, bilinen haliyle, Ankara'da bir kadın ve bir erkeğin aynı anda tüfekle öldürülmesi olayıyla ilgili aranıyor, sonradan da 3 yıl sonra İstanbul'da bir kadını bıçakla öldürmüş."

"Seri katiller cinayetlerini hep aynı suç aletleriyle, aynı yöntemlerle işlerler. Her cinayet tasarlanarak işlenir. Olayın mağduru, kurbanı aynı profillere uygun olur." diyen Uzunkaya, şunları kaydetti:

"Mesela hedefteki kadınsa yaş gurubu itibarıyla, fizik itibarıyla aynı profili taşıyan, profile yakın olan hedefler seçilir. Seri katil, birtakım iz ve delilleri, polisi peşinden koşturmak için bırakır. Seri katil projeli cinayet işler, peşinden polisi koşturmak ister. Seri katilde cinsel içgüdüler, saplantılar olur. Suç aletleri bıçaksa bıçak, silahsa silah, boğmaysa boğma, jiletse jilettir. Bu olayda biliyoruz ki öldürülenler farklı cinsiyetleri var, seri katil 3 yıl arayla cinayet işlemez. Olayımız literatürde seri katil diye tanımlanan bir tanıma hiçbir şekilde uymuyor. Ama nedense, belki cazip geldiği ya da ürkütücü olduğu için seri katil diye manşet yapıldı. Belki bize tek faydası şu oldu, seri katil vurgusuyla vatandaşların tedirginliği, duyarlılığı üst perdeye çıkarıldı, bu duyarlılık ihbarları daha da artırdı, şahsın kısa sürede yakalanmasına katkısı oldu. Bu yanlıştan böyle bir doğrunun çıktığını söyleyebiliriz."

- "Yurt dışını hiç düşünmemiş"

Uzunkaya, Filiz'in sorgusunu yapmadıklarını, kendisiyle bir mülakat gerçekleştiğini dile getirerek, bu sırada hiç kimseden yardım almadığını söylediğini anlattı.

Filiz'in, İzmir'de geceliği 50 liraya anlaştığı yere, iki gece için 75 lira verdiğini hatırlatan Uzunkaya, "Kendisine 'bu kadar paran var, neden 25 liranın hesabını yaptın?' diye sorum. 'Gece geç saatte gitmiştim, onun için böyle bir teklifte bulundum' dedi. 25 liranın hesabını yapmış olmasından uzun süre kaçacağını ve elindeki parayla, aşağı yukarı 25 bin lira, uzun süre hayatını devam ettirebileceğini düşündüğü anlaşılıyor." bilgisini aktardı.

Zanlının arandığı süre boyunca Yunan adalarına gitmek istediği yönünde haberler yapıldığına dikkati çeken Uzunkaya, "Yurt dışını hiç düşünmemiş. Kendi beyanında çok net söyledi. Yazıldığı gibi Yunan adalarına gitme gibi bir düşüncesi olmadığını söyledi. Sorduğumda 'Oraya gitsem de Yunan devleti beni zaten Türkiye'ye iade ederdi, Yunanistan'a gitmeyi hiç düşünmedim' dedi." ifadesini kullandı.

Uzunkaya, Filiz'in çok zeki göründüğünü dile getirerek, "Pişmanlık görüntüsü pek görmedim. Gayet neşeli bir görüntüsü var. Cinayetle ilgili sorulara da 'ben avukatımla açıklayacağım' diyerek hiç ona girmedi." dedi.

Filiz'in kendisini maskeleyecek bir kılık değişikliği yapmadığını kaydeden Uzunkaya, medyada çıkan fotoğraflarıyla örtüşen görüntüye sahip olduğunu da belirtti.

Bozyaka'daki hizmet binasında sağlık raporu için çıkarılan Atalay Filiz'e, emniyet binası yakınındaki vatandaşlar tepki gösterdi.

Bu arada İzmir Emniyet Müdürlüğü Bozyaka Hizmet Binası'nda, Atalay Filiz'in üzerinde ele geçirilen eşyalar basın mensuplarına gösterildi.

Malzemelerin arasında gerçek ve sahte kimlikler ile paraların sanı sıra çok sayıda şeker, güneş enerjisiyle çalışan şarj cihazı, gezi parkları ve kamp alanlarını gösteren kitapçılar, tıraş makinesi, telefon, mont, bere, eldiven, şans oyunu kuponu, video ve müzik CD'leri olduğu dikkati çekti.

(Bitti)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
  Faks : +49 (0) 615098 03 05