Şehitleri Anma Günü Ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. Yılı

Şehitleri Anma Günü Ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. Yılı

İSTİB Başkanı Kopuz:- "Çanakkale Zaferi, Türk milletinin kendisine yapılan saldırılara verdiği cevapların en güzelidir"

İSTANBUL (AA) - İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı Ali Kopuz, Çanakkale Zaferi'nin, Türk milletinin kendisine yapılan saldırılara verdiği cevapların en güzeli olduğunu belirtti.
Kopuz, Çanakkale Deniz Zaferi'nin 101. yılı dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.
Çanakkale Zaferi'ni doğuran şartlara dikkati çeken Kopuz, "Ülkemiz 101 yıl önce olduğu gibi bugün de yedi düvelin saldırısına maruz kalmaktadır. Bugünün bir asır önceki saldırıdan tek farkı, yöntemin değişmiş olmasıdır. O gün kendi ordularıyla saldıran düşmanlar, bugün içimizdeki hainleri kullanmakta ve aynı zamanda ekonomik ve siyasi operasyonlar düzenlemektedir" ifadelerini kullandı.
Kopuz, 1. Dünya Savaşı boyunca ordu ve milletin birçok cephede savaş verdiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:
"Bu cephelerin hiçbiri Çanakkale kadar milli ruhumuzu canlandırmadı, hiçbiri Çanakkale kadar etkili olmadı. Çanakkale Zaferi'nin milletimizin ruhunda bıraktığı izin en önemli nedeni ne sadece dünyanın en güçlü donanmasını boğaz sularına gömmektir ne de dünyanın en güçlü ordularını Gelibolu topraklarında süründürmektir. Çanakkale, büyük bir zafere uzun zamandır hasret kalmış milletimizin bu hasretini gidermiştir. İşte bu nedenle Çanakkale Zaferi, kısa süre sonra başlayacak Milli Mücadele’ye büyük bir moral katkı sağlayabilmiştir."
Kopuz, Çanakkale Zaferi'ni "Türk milletinin varlığını savunduğu en önemli savaşlardan biri" olarak nitelendirdi.
O günlerde Osmanlı İmparatorluğu'nun hayat mücadelesi verdiğini aktaran Kopuz, şu değerlendirmeleri de paylaştı:
"Osmanlı İmparatorluğu belki Birinci Dünya Savaşı sonunda yok oldu. Ancak Çanakkale zaferinin de etkisiyle Milli Mücadele sonucunda Türkler yeni bir devlet kurmayı başardı. Bugün ise yeniden büyüme, yeniden etkin bir dünya ülkesi olma yoluna girmiş olan Türkiye'nin bu çabalarını boşa çıkarmak amacıyla büyük bir savaş verilmektedir. Belki yüz yıl öncesine göre yöntemler değişmiş, savaş biçimleri farklılaşmıştır ama hedef aynıdır; Türkiye'nin küçük, kendi içinde debelenen, gerektiği zaman üstünde operasyon yapılabilecek bir ülke olmasını sağlamaktır. Yüz yıl önce olduğu gibi bugün de emperyalist ülkelerin istediklerini yapamayacağız. Türkiye onların istediği gibi bir ülke olmayacak. Bunun da en büyük göstergesi, Türk milletinin kendisine yapılan saldırılara verdiği cevapların en güzeli olan Çanakkale Zaferi'dir, Çanakkale ruhudur. İşte bu yüzden Çanakkale ruhu bugün de canlı tutulmalıdır."


HABERE YORUM KAT