• BIST 99.835
 • Altın 243,334
 • Dolar 5,7445
 • Euro 6,4830
 • Berlin 10 °C
 • Frankfurt 8 °C
 • Paris 10 °C
 • Ankara 2 °C
 • İstanbul 6 °C
 • İzmir 11 °C
 • Stockholm 6 °C

"Sebze-meyvelerin Köyde Yetişmesi Organik Olduğu Anlamına Gelmez"

"Sebze-meyvelerin Köyde Yetişmesi Organik Olduğu Anlamına Gelmez"
Türkiye Halciler Federasyonu Başkan Vekili Yılmaz:- "Sağlıklı beslenmeye olan ilgi, organik meyve-sebzeye olan talebi de arttırdı. Hatta internet üzerinden bu ürünler evlerimize kadar gönderiliyor"- "Denetlenen ve sertifikalanan ürünler alınmalı. Organik

İSTANBUL (AA) - UĞUR ASLANHAN - Türkiye Halciler Federasyonu (TÜRKHAL) Başkan Vekili Mevlüt Yılmaz, sağlıklı beslenmeye olan ilginin organik meyve-sebzeye talebi artırdığını belirterek, "Denetlenen ve sertifikalanan ürünler alınmalı. Sebze-meyvelerin köyde yetişmesi organik olduğu anlamına gelmez." dedi.

Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, organik sebze-meyveye olan ilginin arttığını kaydederek, hatta internet üzerinden bu ürünlerin evlere kadar gönderildiğini söyledi.

Organik ürünleri "hiçbir müdahale olmadan yetişen ürün" diye tanımlayan Yılmaz, alınan ürünlerin denetlendiğinden ve sertifikalandırıldığından emin olunması gerektiğini vurguladı.

Yılmaz, "Sebze-meyvelerin köyde yetişmesi organik olduğu anlamına gelmez." diye konuştu.

Organik tarımda verim oranının çok düşük olduğunu ve yüksek maliyet bulunduğunu dile getiren Yılmaz, tamamen organik tarımın bugünkü dünyada çok zor yapıldığını, ancak kısıtlı alanlarda yapılabileceğini vurguladı.

- "Mutlaka sertifika sorulmalı"

Yılmaz, "Yüzde 100 organik olduğu söylenen meyve-sebzeleri alırken tüketiciler mutlaka Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yetkilendirdiği kuruluşlar tarafından denetlendiğinden ve sertifikalandırıldığından emin olmalı. İster internetten ister marketten isterse pazardan alınsın mutlaka sertifika sorulmalı." ifadelerini kullandı.

İnternetten ürünlerin satışında belirli kontrollerin yapılması gerektiğine dikkati çeken Yılmaz, organik ürünlerin herkese yetemeyeceğini, talep yüksek olunca bazı sahtekarlıkların ortaya çıkabildiğini vurguladı.

Yılmaz, organik tarımda "tonlarca üreteyim, satışlar arttıkça yeni tarla alıp orada da organik tarım yapayım" şeklinde bir yaklaşımın söz konusun olamayacağını kaydederek, "Ancak organik üretimin yanı sıra 'iyi tarım uygulamaları' ile yetiştirilmiş ürünlerin de tercih edilmesi mümkün. Zira iyi tarım uygulamaları prensiplerine uygun yetiştirilen ürünler de güvenle tüketilebilir." dedi.

- "Gıdada denetim şart"

Yılmaz, doğru organik üretimi ve iyi tarım uygulamalarının her zaman yapılması gerektiğini belirterek, bu konuda denetimin önemine dikkati çekti.

Doğru organik tarım konusunda hem üreticileri hem de vatandaşları bilgilendirmek için çalıştıklarını dile getiren Yılmaz, bu kapsamda İstanbul Dünya Ticaret Merkezi (İDTM) tarafından 28 Eylül-1 Ekim tarihlerinde FAV Turkey Meyve Sebze, Kuru Gıda ve Kesme Çiçek Fuarı düzenleneceği bilgisni verdi.

Yılmaz, Bakanlığın tam destek verdiği ve tüm kuruluşlarıyla yer alacağı FAV Turkey'e yerel ve uluslararası marketlerin katılacağını kaydederek, katılımcıların organik üretim konusunda bilgi sahibi olacağını anlattı.

- Ürünün etiketinde bulunması gerekenler

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Genel Başkanı Aziz Koçal, organik üretimin nasıl yapılacağı, organik ürünlerin üzerinde satılırken hangi bilgilerin bulunması gerektiği gibi hususların 5262 sayılı Organik Tarım Kanunu ve Organik Tarımın Esasları ve Uygulamasına İlişkin Yönetmelik'te belirtildiğini söyledi.

Kimsenin keyfine göre ürünlerinin üzerine "organik" yazısını yazamayacağını, yönetmeliğin gereklerini yerine getirenlerin bunu yapabileceğini dile getiren Koçal, şunları kaydetti:

"Bir ürünün organik olması için; ürünün üzerinde kontrol ve sertifikasyon kuruluşunun logosu bulunması mecburidir. Bu logoda kontrol ve sertifikasyon kuruluşunun adı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ilgili birimin kontrol ve sertifikasyon kuruluşuna verdiği kod numarası bulunmalıdır. Ayrıca Bakanlığın logosu da organik olarak sertifikalanmış ürünler üzerinde bulunması gerekir.

Ürün sertifikalanırken üreten kuruluşun adı, Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik'e uygun olarak üretildiğine dair yazı ve organik, biyolojik veya ekolojik ibarelerinden birisi de olmalı. Ürünün üzerinde tüm bu bilgilerin bulunması ülkemizde uzun yıllardır yürürlükte olan Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik'e göre üretildiğini ifade eder ki bu da tarladan başlayıp, son paketleme aşamasına kadar devam eden bir süreci kapsayan bir sistemdir."

- "Birçok ürünün organikle alakası yok"

Koçal, halihazırda çok sayıda yerde "organik" ismi altında ürün satıldığını belirterek, "Bu ürünlerin bir çoğunun organikle uzaktan yakından alakası yok. Tüketiciler, 'organik' ibaresi adı altında aldatılmaktadır." dedi.

Organik ürün alırken bahsedilen sertifikaların mutlaka sorulması gerektiğini vurgulayan Koçal, yine üründe mutlaka sertifikasyon kuruluşunun logosu ile bakanlığın logosunun da aranması gerektiğini aktardı.

Koçal, "Bu bilgiler o üründe yok ise ürün organik değildir, tüketici aldatıcı ve organik ibaresi ile fazla fiyat koyarak kar marjı yükseltilmektedir. Bu gibi durumlarda mutlaka ALO 174 gıda hattına gerekli şikâyetin yapılması gerekiyor." diye konuştu.

Ürünün tarladan tüketiciye kadar gelinen süreçte etkin ve etkili denetimlerin yapılmasının esas çözüm olduğunu anlatan Koçal, bu denetim mekanizmalarında mutlaka tüketici temsilcilerinin bulunması gerektiğini söyledi.

Koçal, tüketicilerin sağlığı ile alay edercesine onları aldatanların tespiti halinde caydırıcı cezaların uygulanması gerektiğini kaydederek, organik, doğal ürünlerle ilgili tüketicinin bilinçlenmesinin öneminden bahsetti.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05