• BIST 95.734
 • Altın 271,249
 • Dolar 5,5633
 • Euro 6,1703
 • Berlin 20 °C
 • Frankfurt 17 °C
 • Paris 18 °C
 • Ankara 17 °C
 • İstanbul 19 °C
 • İzmir 24 °C
 • Stockholm 16 °C

Sağlık Çalışanlarına Şiddete Elektronik Kayıt

Sağlık Çalışanlarına Şiddete Elektronik Kayıt
Sağlık çalışanlarına uygulanan şiddete ilişkin bilgiler, yeni geliştirilen "Beyaz Kod Yazılım Sistemi"ne girilerek elektronik ortamda kayıt altına alınacak- Güncellenen "Hukuki Yardım ve Beyaz Kod Uygulaması" genelgesine göre sürece ilişkin istatistiki ve

ANKARA (AA) - YEŞİM SERT KARAASLAN - Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetle ilgili bilgiler, risk analiz raporlarının hazırlanabilmesi için geliştirilen "Beyaz Kod Yazılım Sistemi"ne geçirilecek, elektronik ortamda kayıt altına alınacak ve süreci tüm ilgililer elektronik ortamda takip edebilecek.

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti önleyebilmek amacıyla bir sürü önce çıkarılan "Hukuki Yardım ve Beyaz Kod Uygulaması"na ilişkin genelge güncellendi. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu imzasıyla yayımlanan genelgenin kapsamı genişletildi.

Genelgede, şiddet mağduru sağlık çalışanlarının hukuki yardım alabilmesi için başvuruların nasıl yapılacağı, hukuki haklar ve yapılması gerekenlere ilişkin detaylı bilgiye yer verildi. Daha önce başvurular sırasında kayıt altına alınan bilgiler hukuki yardım için il koordinatörü olan avukata gönderiliyordu, yeni genelgeyle sağlıkçılara yönelik şiddet kayıt altına alınacak.

Olaya ilişkin bilgiler, risk analiz raporlarının hazırlanabilmesi için geliştirilen "Beyaz Kod Yazılım Sistemi"ne geçirilecek. Bu yazılımla bilgiler elektronik ortamda kayıt altına alınacak, veriler işlenecek ve süreci tüm ilgililer elektronik ortamda takip edebilecek.

- "İl Beyaz Kod Koordinatörlükleri" kuruldu

"Beyaz Kod" kapsamında belirtilen iş ve işlemleri yürütmek üzere İl Sağlık Müdürlükleri bünyesinde "İl Beyaz Kod Koordinatörlükleri" kuruldu. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet, mağdur sağlık çalışanı ya da Çalışan Hakları Güvenliği Birimince "Beyaz Kod" yazılımına işlenecek. Başvuru gerçekleştiğinde, Çalışan Hakları ve Güvenliği Birimi gerekli belgeleri hazırlayarak il koordinatörüne iletecek. İl koordinatörü başvurunun "beyaz kod" kapsamında olup olmadığını kontrol edecek, başvuru bu kapsamda ise belgelerin asıllarını temin ederek savcılığa ulaştıracak.

Bu amaçla savcılıkların talep ettiği bilgi ve belgelerin örnek formları oluşturulacak. Yönetici bu formlardan yararlanarak kısa sürede dosya oluşturabilecek. Tüm bu süreç elektronik ortamda kayıt altına alınacak.

- Risk analizi yapılacak

Sürece ilişkin istatistiki veriler de alınarak risk analiz raporu hazırlanacak. Analiz sayesinde, şiddetin kimlerden, hangi saatlerde daha çok uygulandığı ya da en çok kimlerin hedef alındığı gibi bilgilere kısa sürede ulaşmak da mümkün olacak.

Sisteme sağlık kuruluşlarında çalışanlar üye olabilecek. Üyeler, verilen yetki çerçevesinde süreci takip edebilecek. Davanın açıldığı bilgisi, duruşma günü gibi süreçte gelinen nokta ilgililere elektronik posta olarak da gönderilecek.

"Beyaz Kod Sistemi", 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet verecek.

Söz konusu genelgeye "http://saglik.gov.tr/TR/belge/1-45154/hukuki-yardim-ve-beyaz-kod-uygulamasi-genelgesi-yayimla-.html" adresinden ulaşılabilecek.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05