• BIST 103.024
 • Altın 378,653
 • Dolar 6,8109
 • Euro 7,4186
 • Berlin 13 °C
 • Frankfurt 17 °C
 • Paris 21 °C
 • Ankara 15 °C
 • İstanbul 14 °C
 • İzmir 20 °C
 • Stockholm 13 °C

Sağlık Bakan Yardımcısı Meşe: “TÜSKA ülkemiz için önemli bir değer”

Sağlık Bakan Yardımcısı Meşe: “TÜSKA ülkemiz için önemli bir değer”
Sağlık Bakan Yardımcısı Emine Alp Meşe, "Gerek uluslararası geçerlilikte bir belge sağlaması, gerekse de her fırsatta dile getirdiğimiz "yerli ve milli...

Sağlık Bakan Yardımcısı Emine Alp Meşe, "Gerek uluslararası geçerlilikte bir belge sağlaması, gerekse de her fırsatta dile getirdiğimiz "yerli ve milli olma" amacımıza doğrudan hizmet eden ulusal bir kuruluşumuz olması hasebiyle, TÜSKA'nın ülkemiz için önemli bir değer olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Bakan Yardımcısı Meşe, Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitüsü (TÜSKA) tarafından akredite edilen 5 hastanenin "Akreditasyon Belgesi Takdim Törenine" katıldı. Törende, 2019 Kasım ayı itibarı ile TÜSKA'dan akredite olan 2'si kamu ve 3'ü özel toplam 5 hastaneye akreditasyon belgesi verildi.

Meşe, burada gerçekleştirdiği konuşmada, sağlık sisteminin amaçlarının hizmet edilen toplumun sağlık düzeyini iyileştirmek, kalite ve memnuniyet dahil hasta deneyimlerini geliştirmek ve sağlık hizmetlerini maliyet-etkili bir şekilde üretmek olduğunu belirterek, "Sağlık hizmetleri üretilirken tıbbın ilk temel kuralını Hipokrat, "önce, zarar verme" diye ifade etmiştir. Bu ilkenin hayat bulabilmesi ise tıbbi tanı ve tedavi hizmetlerine; hasta güvenliği, kalite ve dahası akreditasyon çalışmalarını eklemekle mümkündür" diye konuştu.

Meşe, sağlık kuruluşlarının performanslarını değerlendirmek, sağlık hizmetlerinin kalitesini ve güvenliğini arttırmak, sağlık kuruluşlarında risk ve değişim yönetimini sağlamak için akreditasyon çalışmalarının önemli olduğuna dikkat çekti.

2003 yılında uygulanmaya başlanan Sağlıkta Dönüşüm Programının (SDP) sekiz ana bileşeninden birinin de "Nitelikli ve Etkili Sağlık Hizmeti için Kalite ve Akreditasyon" olduğunu vurgulayan Meşe, "Bu hedef doğrultusunda sağlıkta kalite ve akreditasyon çalışmaları yoğun bir şekilde yürütülmektedir. Bir taraftan Bakanlığımız Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından kalite ve sağlıkta akreditasyon standartları çalışmaları gerçekleştirilirken, diğer taraftan Bakanlığımızın ilgili kuruluşu olarak 2014 yılında kurulan TÜSEB bünyesinde yer alan Türkiye Sağlık Hizmetleri Kalite ve Akreditasyon Enstitümüz (TÜSKA) tarafından da akreditasyon sürecine yönelik çalışmalar yürütülmektedir" şeklinde konuştu.

Meşe, uluslararası geçerlilikte bir belge sağlaması ve "yerli ve milli olma" amacına doğrudan hizmet eden ulusal bir kuruluşumuz olması sebebiyle TÜSKA'nın ülke için önemli bir değer olduğunu ifade etti.

İHA

Bu bölümde yayımlanan haberler, abonesi olduğumuz içerik sağlayıcı ajanslar tarafından (AA, DHA, İHA vb) üretilen ve otomatik olarak sitemizde yayımlanan haberlerdir. ARTI49 söz konusu haberlere ve videolara hiçbir müdahalede bulunmamaktadır. İçeriklerin hukuki sorumluluğu ajanslara aittir. Haberlerle ilgili lütfen içerik üreticisi ajanslarla iletişime geçiniz. Çeşitli nedenlerle içerik kaldırma talebiniz olursa [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05