Psikiyatrist Dr. Elif Cındık-Herbrüggen: “Sofranızda cep telefonuna izin vermeyin”

Psikiyatrist Dr. Elif Cındık-Herbrüggen: “Sofranızda cep telefonuna izin vermeyin”

Bağımlılığın türleri ve kurtulma yollarına ilişkin bilgi veren Münih’teki Nöropsikiyatri Merkezi (Neuro-Psychiatrisches Zentrum-NPZR) kliniğinin sahibi ve yöneticisi Dr. Elif Cındık-Herbrüggen “sofralarınızda cep telefonlarına yer vermeyin” dedi.

Türk asıllı Alman psikiyatrist, psikoterapist ve halk sağlığı uzmanı Dr. Elif Cındık-Herbrüggen

+49’un YouTube kanalında yaptığı açıklamada bağımlılık türleri, belirtileri ve kurtulma yollarını aktardı. Alkol, sigara, yemek, cinsellik, uyuşturucu, şans oyunları, bilgisayar oyunları, internet, cep telefonu, sosyal medya ve dizi bağımlılıklarına işaret eden Dr. Elif Cındık-Herbrüggen “Bunlardan biri ya da birden fazlası, sevdiklerinizin önüne geçiyorsa bağımlısınız demektir” dedi.

Münih’te iki kliniği yöneten Dr. Elif Duygu Cındık-Herbrüggen, açıklamalarında özetle şu bilgileri iletti:

“GİZLİ YAPIYORSANIZ YANLIŞIN FARKINDASINIZ DEMEKTİR”

“Bağımlılık alkol, sigara, yemek, cinsellik olabilir, madde, şans oyunları, bilgisayar oyunları, internet, diziler, çikolata olabilir. Bir maddeyi kullanıyorsanız, hep onu düşünüyorsanız ve aileniz, eşiniz, dostunuzdan da öne geçiyorsa o maddeye bağımlı olmuşsunuz demektir. Yaptığınız o şeyi gizli yapıyorsanız, bu da bağımlı olduğunuzun farkında olduğunuzu gösteriyor.

İnsanlar bunları kısa süreli haz almak için yapar. Başka durumlarda çok kasıyor olabilir. Örneğin sosyal fobisi olan gençlere bakalım. Durakta kız arkadaşlarıyla konuşamıyor, ama internette bir sürü kızla yazışabiliyor.

Şans oyunları bağımlılığı ise sorunu çabuk çözmek, yoksulluktan, mutsuzluktan hızla kurtulmak için kurulan bir fantezi.

HERKES EVDE AMA İNTERNETTELER

Çocuklukta anne babanın çocuğa yaklaşımları çok önemli. Dürtülerle başa çıkma sanatı öğretilmeli. Bağımlılıklar çocukluktaki eğitimle, yetiştirmeyle alakalı. Anne babanın davranışlarını taklit ediyor. Bir baba her şeyi kırıp döküyorsa, o çocuk da kırıp dökebilir ya da korkak olabilir.

Cep telefonu bağımlılığına gelince, bu korona zamanında daha da tehditkâr hale geldi. Anne, baba ve çocuklar evde, ama hiçbiri birbiriyle konuşmuyor. Hepsi kendi kabuğuna çekilip, internette yapay bir mutluluk arayışında oluyor.

Akşam yemeğinde cepler kaldırılacak, televizyon kapatılacak. Yemekte aile bireyleri birbirlerinin yüzüne bakmalı ve sohbet etmeli. Bu aile içi huzuru da arttırır. Birbirleriyle iyi iletişimde olan bir aile huzurludur çünkü. İnsanlar birbirine değer vermeli, dinlemeli ve birbiriyle zaman geçirmelidir.

Beş duyumuzu kullanarak yaşamalıyız. İnternetten sevgili edilmek yapaydır. Çünkü sevgiliniz yanınızda değildir. Sarılamazsınız.

BİR AKŞAMDA BİR SEZONU BİTİRENLER

Diğer taraftan bağımlılar yanlış yaptıklarını biliyorlar. O an için yaptıkları onları rahatlatıyor. Ancak zevkten çıkıp zararlı hale geleceğini o kişiye anlatmak ve adım adım o sorunu azaltmak gerekir. Örneğin 7 saat internette sörf yapıyorsa bu süreyi 4 saate indirmeli ve bu hareketi çok övülmeli. Ayrıca o saatlerde spor yapması, ailesiyle arkadaşlarıyla sohbet etmesi veya başka bir faaliyette bulunması da önemlidir.

Dizi izlemek de öyle. Bir çırpıda 8 bölümü izleyenler var. Bu bir sabır meselesi. Bu kadar çizgiyi aşma durumunda uzmanlarla konuşmak gerekir. Bilinçaltında yatan nedenleri var. Uzmanlarla konuşarak adım adım ilerlemek ve değişmek gerekir.”

+49 – MÜNİH

FOTO:  Eddy Billard on Unsplash

HABERE YORUM KAT