Niğde'deki Güvenlik Güçlerine Saldırı Davası

Niğde'deki Güvenlik Güçlerine Saldırı Davası

Ulukışla ilçesinde bir astsubay ve bir polisin şehit düşmesi, bir vatandaşın yaşamını yitirmesi, 7'si asker 8 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan terör saldırısına ilişkin davanın altıncı duruşması yapıldı

NİĞDE (AA) - Niğde'nin Ulukışla ilçesinde bir astsubay ve bir polisin şehit düşmesi, bir vatandaşın yaşamını yitirmesi, 7'si asker 8 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan terör saldırısına ilişkin 4'ü tutuklu 11 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Niğde Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, Ankara F Tipi Ceza ve İnfaz Kurumunda tutuklu bulunan terör örgütü DAEŞ mensubu sanıklar Çendrim Ramadani, Benyamin Xu, Muhammed Zakiri ve Fuad Mövsümöv, Sesli ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Sanıklar, mahkeme başkanının SEGBİS'den tercüman aracılığıyla yönelttiği "Bir diyeceğiniz var mı?" şeklindeki soruyu yanıtsız bıraktı.

Sanıkların tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme heyeti, bazı eksik raporların tamamlanması için duruşmayı 11 Mayıs'a erteledi.

- "Rapor gelmeden dava bitmez"

Saldırıda hayatını kaybeden kamyon şoförü Turan Yaşar'ın ailesinin avukatı Ali Çil, duruşmanın ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, bazı raporların gelmediğini belirterek, "Önümüzdeki duruşmaya kadar inşallah gelir. İki kişinin kesin raporu gelmek zorunda. Raporları beklememiz gerekiyor, rapor gelmeden dava bitmez. Alınacak cezayı etkilediği için beklemek zorundayız" diye konuştu.

Öte yandan, duruşmayı bir Alman gazeteci de takip etti.

- Olay

Niğde'nin Ulukışla ilçesinde 20 Mart 2014'te terör saldırısı sonucu Jandarma Astsubay Adil Kozanoğlu ve polis memuru Adem Çoban şehit olmuş, kamyon şoförü Turan Yaşar hayatını kaybetmiş, 7 asker ve yolcu otobüsündeki bir kişi yaralanmıştı.

Saldırıyı gerçekleştiren İsviçre vatandaşı Çendrim Ramadani, Almanya vatandaşı Benyamin Xu ve Makedonya vatandaşı Muhammed Zakiri hakkında "anayasayı ihlal, 6136 sayılı yasaya muhalefet, yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme, yakalanmamak amacıyla kasten öldürme, yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürmeye teşebbüs, patlayıcı madde bulundurmak, nitelikli yağma ve kasten yaralama" suçlarından üçer kez müebbet hapis istemiyle, diğer sanıklar Heysem Topalca ve İsmayilov Qosqar hakkında silahlı terör örgütüne üye olmak, Fuad Mövsümöv hakkında silahlı terör örgütüne üye olmak ve resmi belgede sahtecilik, M.A, K.Ö, H.Y, K.Y. ve A.Y. hakkında ise bilerek ve isteyerek örgüte yardım etmek suçlarından dava açılmıştı.

HABERE YORUM KAT