Nasuh Mahruki serbest bırakıldı

AKUT Başkanı Nasuh Mahruki, "adli kontrol" uygulanarak serbest bırakıldı.

İSTANBUL - Bir televizyon programında Cumhurbaşkanı'nın Lozan Anlaşması'na ilişkin sözlerini eleştiren ve sarf ettiği sözler nedeniyle savcılıkça ifadesi alınan Nasuh Mahruki tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk edildi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatının şikayeti üzerine hakkında soruşturma açılan Nasuh Mahruki savcılığın daveti üzerine bugün avukatıyla İstanbul Adliyesi'ne geldi. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Basın Bürosu savcısı Murat İnam tarafından ifadesi alınan Mahruki'nin "Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçundan tutuklanması talep edildi. Nasuh Mahruki mahkemeye sevk edilmesinin ardından bir süre adliyenin polis merkezinde bekletildi. Mahruki, polis tarafından nöbetçi mahkemeye götürülürken basın mensuplarına açıklama yaptı. Mahruki'ye destek için eşi de adliyeye geldi. Mahruki, İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'nce sorgulandı.

Nasuh Mahruki, "Adli kontrol" uygulanarak serbest bırakıldı.

Gazetecilerim sorularını yanıtladı 

Nasuh Mahruki, tutuklama talebiyle mahkrmeye sevk edilmesinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. "Suçlamalarla ilgili ne diyeceksiniz?" sorusu üzerine Mahruki, "Son derece saçma. 'Devran değişecek' diye bir kelime kullandım diye FETÖ'cü ağzıyla savcı niyet okuma yapıp beni yukarı mahkemeye yolladı. Devran değişecek FETÖ'cülerin kodu mu sanki ben nereden bileyim? Günlük kullanımda kullanılan bir şey. Sonuçta bu hukuksuzluk döneminde yaşadığımızı bütün Türkiye, bütün dünya biliyor zaten. Benim de burada kastım sonuçta bu hukuksuz dönem değişecek.

Evrensel hukuk ilkelerini Türkiye geri dönecek ve o zamanda haklı haksız, suçlu suçsuz ayrımı yapılacak anlamında söyledim. Ama sayın savcı sanki bunu FETÖ'cü ağzıyla kullanılan bir kelime olduğunu söyledi. Yani normalde ben savunmamı yaptım, orası 'tamam' dedi ama şu lafı söylemeseydiniz dedi, 'devran değişecek'. Dedim 'ne alakası var ki?' Mahalle ağzı sonuçta. Devir değişecek, devran değişecek, düzen değişecek sonuçta Türkiye'de hukuksuz bir düzen olduğunu herkes biliyor. Şu zaten (kendini göstererek) ta kendisi bu hukuksuzluğun. Onu işaret ettim aslında. Savcı, tutuklanmam talebiyle mahkemeye sevk etti" diye konuştu.

VİDEOYA YORUM KAT
Benzer Videolar