• BIST 101.849
 • Altın 259,118
 • Dolar 5,6360
 • Euro 6,3235
 • Berlin 29 °C
 • Frankfurt 30 °C
 • Paris 27 °C
 • Ankara 28 °C
 • İstanbul 28 °C
 • İzmir 30 °C
 • Stockholm 25 °C

"Milyonlarca Nefes Teröre Karşı Tek Ses" etkinliği

"Milyonlarca Nefes Teröre Karşı Tek Ses" etkinliği
ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Açık söylüyorum, birliğimize, bayrağımızın onuruna, vatanımızın bütünlüğüne, devletimizin...

ANKARA (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Açık söylüyorum, birliğimize, bayrağımızın onuruna, vatanımızın bütünlüğüne, devletimizin bekasına kasteden herkes bizim can düşmanımızdır. Birliğimizi muhafaza edemezsek, geleceğimizi karartırız. Bayrağımızın onuruna helal getirirsek, şehitlerimize mahcup oluruz. Vatanımızın bütünlüğünden taviz verirsek, Anadolu'da, Trakya'da barınamayız. Devletimizi kaybedersek diğer her şeyimizi de kaybederiz. Biz millet olarak Anadolu'da çok şeyleri yaşadık, biliyoruz" dedi.

Erdoğan, Avrupa Sivil Toplum Birliği tarafından düzenlenen "Milyonlarca Ses Teröre Kaşı Tek Ses" etkinliğinde yaptığı konuşmada, ulusal güvenliği tehdit eden legal görünüm altındaki illegal faaliyet gösteren bütün girişimlerin karşısında olduklarını belirtti. 

"Çünkü, bunlar bizim birliğimize tasallut oldular, birliğimizi bozmaya gayret ediyorlar. Onun için de bunlara asla bu fırsatı vermeyeceğiz. Sonuna kadar devam edeceğiz" ifadelerini kullanan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Açık söylüyorum, birliğimize, bayrağımızın onuruna, vatanımızın bütünlüğüne, devletimizin bekasına kasteden herkes bizim can düşmanımızdır. Birliğimizi muhafaza edemezsek, geleceğimizi karartırız. Bayrağımızın onuruna helal getirirsek, şehitlerimize mahcup oluruz. Vatanımızın bütünlüğünden taviz verirsek, Anadolu'da, Trakya'da barınamayız. Devletimizi kaybedersek, diğer her şeyimizi de kaybederiz. Biz millet olarak Anadolu'da çok şeyleri yaşadık, biliyoruz.

Cem Karaca'nın o güzel şarkısından ilham alarak söyleyelim. Biz bu coğrafyada, 'Suyumuzu kazandık da içtik/Ekmeğimizi bölüştük de yedik/ Alkışı da gördük zaferi de gördük/Acıyı da yaşadık ihaneti de yaşadık/Sesimiz de oldu sessizliğimiz de /Ama hep birlikte olduk.' 

Bu şekilde dünyanın en büyük devletini kurduk, medeniyetimizi zirveye ulaştırdık. Bu şekilde, her milletten, her inançtan, her meşrepten insanı asırlar boyunca yan yana huzur içinde, refah içinde, barış içinde yaşatmayı başardık. Osmanlı coğrafyasının Türkiye dışındaki topraklarında biz oradan çekildiğimizden beri sadece zulüm var, gözyaşı var, sömürü var. Balkan faciasını, oralarda kaybettiğimiz 2 milyon kardeşimizi unutmadık. Kuzey Afrika'nın, Ortadoğu'nun, Kafkasya'nın hatıraları hafızalarımızda hala canlı. Bugünkü Anadolu, son iki yüzyılda yaşadığımız acıların, kayıpların, çektiğimiz çilelerin, oralardan arta kalanların ilmik ilmik dokunmasıyla örülmüş bir vatandır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Kurtuluş savaşımızı verdik, cumhuriyetimizi kurduk. Bu uğurda her türlü fedakarlığı yaptık. Ama üzerimizde oynanan oyunları maalesef bitiremedik. Biz, vazgeçtiklerimizin üzüntüsünü hep içimize attık ama sahip olduklarımızdan kalanlara gözlerini dikenler emellerinden hiç vazgeçmediler. Bizim kimsenin toprağında, malında, mülkünde, zenginliğinde gözümüz yok. Kimsenin de bizim üzerimizde hesap yapmasına tahammülümüz yok. Hele hele birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize saldırılmasına hiç müsamahamız yok."   

Erdoğan, "Terör örgütleri akrep gibidir. Eninde sonunda kendilerini taşıyanları, destekleyenleri, kullananları da sokarlar. Çünkü karakterleri budur. Gelin bu insanlık düşmanı örgüte karşı hep birlikte mücadele edelim. Teröre karşı sesimizi hep birlikte yükseltelim. İnanın bana o zaman sadece çok daha güvenli bir Türkiye'ye değil aynı zamanda çok daha güvenli bir Avrupa'ya, çok daha güvenli bir dünyaya kavuşacağız" diye konuştu.

- "İkinci vatandaşlığınızı almaya müracaat edin"

Avrupa'da 5 milyona yakın Türkiye kökenli kişinin yaşadığını, kiminin bulunduğu devletin vatandaşı, kiminin Türkiye vatandaşı, kiminin de çifte vatandaş olduğunu ifade eden Erdoğan, Fransa'nın çifte vatandaşlığa imkan tanıdığı için burada hayatını sürdüren 650 bine yakın Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşı bulunduğunu bildirdi.

Erdoğan, özellikle Fransa'da yaşayanlara seslenerek, "Bunların içinde 300 bini aynı zamanda Fransa vatandaşı. Diğer 350 bin niye vatandaşlığa müracaat etmiyor? Cumhurbaşkanınız olarak söylüyorum. İkinci vatandaşlığınızı almaya müracaat edin. Verirler. Siz müracaatınızı yapın, onlar vermesin. Yapın" dedi.

Kendisinin yöneticilerle görüştüğünde bu konuda olumlu cevap aldığını vurgulayan Erdoğan, birçok vatandaşın kendisine "kendi pasaportumdan başka pasaport taşımak istemiyorum" şeklinde yanıt verdiğini  aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

"Müracaat edin. Bakın son mahalli seçimlerde belediye başkan yardımcısı, belediye ve il meclis üyesi olarak 194 kardeşimizin aktif siyasi pozisyonlara seçildiğini öğrendim. Her birini ayrı ayrı tebrik ediyorum. Ancak 650 bine yakın nüfusa 194 kişi çok çok çok az. Üstelik, Fransa Meclisi'nde ve Senatosu'nda tek bir temsilcimiz dahi bulunmuyor. Bu durumu değiştirmek mecburiyetindeyiz. Vatandaşlık hakkınızı çalışarak, siyaset yaparak inşallah güçlendireceksiniz.  Gerek ulusal gerek yerel meclislerde çok daha fazla sayıda, çok daha etkin pozisyonlarda temsil edilmelisiniz. Bunun için de ülkedeki Türk toplumu olarak birlik içinde hareket etmeli, hatta diğer kardeş toplumların da desteğini almalısınız. 

Fransa'da vatandaşlarımızın kurduğu 500'e yakın dernek var. İnancımıza, dilimize, kültürümüze, haklarımıza sahip çıkma konusunda bu derneklerin tamamının da birlikte hareket etmesi gerekiyor. Tek tek sesinizi duyuramayabilir, taleplerinize kulak verilmesini sağlayamayabilirsiniz. Ama, hep birlikte hareket ettiğinizde, 650 bin kişiyi temsil eden böyle bir güce kimse bigane kalamaz."

Erdoğan, Avrupa'nın pek çok yerinde olduğu gibi Fransa'da da dini ve etik temelli ayrımcılığın yaygınlaştığının bilindiğini vurgulayarak, "Birlik içinde olduğunuzda bu tür hadiseler karşısında çok daha güçlü ve çok daha etkin bir mücadele ortaya koyma imkanı elde edebilirsiniz" dedi.

"Yarım asrı aşkın zamandır Avrupa'da yaşayan sizlerin, artık uyum sağlaması gereken yabancılar statüsünden çıkmanız gerekiyor" diyen Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Sizler, Avrupa'nın en önemli değeri olan çok kültürlülüğün teminatı olacak bir zenginliğe, birikime ulaştınız. Uyumu, sadece Avrupa'ya gelenlerin dönüşmesi olarak gören mevcut anlayışı kesinlikle doğru bulmuyorum.

Farklılıkların zenginlik olarak kabul edildiği Avrupa değerleri, vatandaşlarımızın kendi kimliklerini koruyarak burada yaşamalarını kabul etmek durumudur. Bunun için sizlere düşen çok önemli görevler var. Her şeyden önce hem anadilinizi hem de yaşadığınız ülkenin dilini çok iyi öğrenmelisiniz. Ana dilini unutan benliğini kaybeder. Yaşadığı ülkenin dilini öğrenemeyen de burada arzu ettiği hayatı kurmakta zorlanır. Fransa'da ve tüm Avrupa'da kendi kimliğinizi koruyarak, ekonomik, sosyal, kültürel, siyasal her alanda varlık göstermek, başarılı olmak için çalışmalısınız. Çünkü, sizler artık buradaki göçmenler, yabancılar, sığınmacılar değil Avrupalı Türklersiniz."

(Sürecek) 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05