• BIST 92.250
 • Altın 253,452
 • Dolar 5,8690
 • Euro 6,5917
 • Berlin 16 °C
 • Frankfurt 16 °C
 • Paris 15 °C
 • Ankara 17 °C
 • İstanbul 24 °C
 • İzmir 23 °C
 • Stockholm 16 °C

Kültür ve Turizm Bakanı Çelik:

Kültür ve Turizm Bakanı Çelik:
ANKARA (AA) - Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, "Yeni Türkiye vizyonu ışığında sinemamızın 2. yüzyılını devrimsel adımlarla başlattığımızı...

ANKARA (AA) - Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, "Yeni Türkiye vizyonu ışığında sinemamızın 2. yüzyılını devrimsel adımlarla başlattığımızı söylemek isterim. Yumuşak güç olarak nitelediğimiz sinema sanatı büyük ve başat güç olma saikleriyle 2023 vizyonumuz doğrultusunda hareket eden ülkemiz, bu hedeflere ulaşması yolunda daha da etkili bir araç haline getirilecektir" dedi.

Çelik, CerModern'de 100. Yıl Film Afişleri ile farklı illüstrasyonlarının yer aldığı "Rüya Sahnesinde" adlı serginin açılışında, bir asrı deviren Türk sinemasını yurtiçinde ve dışında kutladıklarını anımsattı.

"Sinemamızın gördüğü ilgi ve sahip olduğu prestij bizi mutlu ediyor" diyen Çelik, sinemanın kendine has diliyle tarihe tanıklık ettiğini, toplumsal gerçekleri kuşaktan kuşağa aktardığını ve sosyo kültürel işlevlerde bulunduğunu anlattı.

Çelik, Muhsin Ertuğrul'dan Yeşilçam'ın altın çağına, video furyasından günümüze kadar sinemaya emeği geçen herkese sevgi ve saygılarını sundu.

Türk sinemasının bu uzun serüveninde Muhsin Ertuğrul'dan Ömer Lütfi Akad'a, Atıf Yılmaz'dan, Yücel Çakmaklı'ya, Yılmaz Güney'den Nuri Bilge Ceylan'a pek çok önemli isim yetiştiğini bildiren Çelik, "Her biri Türk sineması için birer marka değerinde ve ülkemizin yumuşak gücü olarak dünyaya tanıtılmasında çok büyük bir vazife gördüler" diye konuştu.

-"Sinemamızın 2. yüzyılını devrimsel adımlarla başlatıyoruz"

Türk sinemasında bugüne kadar 6 binden fazla filmin izleyiciyle buluştuğuna değinen Çelik, AK Parti iktidarı döneminde çıkarılan yasayla sinema sektörüne düzenli destek sağlandığını anımsattı.

Çelik, bu kapsamda 1990-2004 yılları arasında verilen 5,7 milyon dolar desteğin 2005-2014 yıllarında 150 milyon doları bulduğunu kaydetti.

Bu artışın film üretimine ve seyirci sayısına da yansıdığına işaret eden Çelik, ulaştığı büyüklükle bir endüstri haline gelen Türk sinemasının, uluslararası taltif gördüğünü de söyledi.

 Bakan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yeni Türkiye vizyonu ışığında sinemamızın 2. yüzyılını devrimsel adımlarla başlattığımızı söylemek isterim. Yumuşak güç olarak nitelediğimiz sinema sanatı büyük ve başat güç olma saikleriyle 2023 vizyonumuz doğrultusunda hareket eden ülkemiz, bu hedeflere ulaşması yolunda daha da etkili bir araç haline getirilecektir. Son yıllarda Türk sinemasının elde ettiği başarıları sürdürülebilir kılmak, eser sayısı ve niteliğindeki artışı oluşturacak, üretilen eserlerin daha fazla seyirciye ulaşmasını sağlayacak, sinema sektörünü stratejik bir sektör olarak yeniden ele alacak, yaşanan tıkanıkları giderecek, yeni destek mekanizmalarını içeren bir kanun taslağı çalışmaları sektör temsilcilerinin katılımıyla tamamlanmıştır. Bu taslağını en kısa zamanda Bakanlar Kurulu'na sunup onay aldıktan sonra TBMM'ye sevk edeceğiz. Hazırlanacak Türkiye Sinema Kanunu sektörün daha çok desteklenmesi ve küresel rekabette yerini alması için büyük bir imkan sağlayacaktır."

-"Türkiye Film Arşivi ve Sinema Müzesinin temeli atılacak"

Mevcut eserlerin uluslararası standartlara uygun depolanması konusunda maalesef sınıfı geçtiğimizi söyleyemem" ifadesini kullanan Çelik, bunların depolanması, korunması, restore edilmesi, dijital çağın gereklerini sağlayacak modern bir şekilde arşivlenmesi konusunda ciddi eksiklikler olduğunu kaydetti.

Çelik, "Bu eksikliklerin giderilmesi amacıyla farklı medya türlerine kayıtlı binlerce eserin elverişli koşullarda depolanıp korunabileceği, bozulmaya yüz tutmuş ya da bozulmaya elverişli kayıtların hızlı ve etkin restorasyonun gerçekleştirilebileceği, Türk ve dünya sinema tarihine ışık tutacak geniş kapsamlı bir sinema müzesinin de yer alacağı Türkiye Film Arşivi ve Sinema Müzesinin ilk çalışmalarını tamamladık. Önümüzdeki yılın ilk aylarında temelini atmayı planladığımız bu projeyle 2023 vizyonumuz çerçevesinde koyduğumuz büyük ülke hedefi doğrultusunda da kültür alanında simgesel bir mührü vurmuş olacağız" diye konuştu. 

Sinemaya emek verenlerin yanı sıra Türk sinema seyircisinin de alkışı hak ettiğini söyleyen Çelik, seyircinin bilinçli ve nitelikli olduğunu vurguladı.

Daha sonra Çelik, aralarında Selda Alkor, İsmail Güneş, Yusuf Sevgin, Turgay Tanülkü'nün de bulunduğu oyuncu ve yönetmenlerle sergiyi gezdi.

Alkor da Bakan Çelik'e "Senede Bir Gün" filminden bir sahnenin yer aldığını maketini gösterdi.

-Rüya Sahnesinde

İlk kez Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında gösterilen 100 illüstrasyonla Türk Sinemasının 100. Yılı isimli sergi, farklı disiplinlerde çalışan 20 genç sanatçının yüzyıllık sinema tarihine bakışını, her biri kendi stil ve algılarıyla zenginleştirdikleri hikayelerini resmettikleri illüstrasyonları sunuyor.

Sergi, 12 Ocak tarihine kadar CerModern'de görülebilecek.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05