• BIST 114.365
 • Altın 323,013
 • Dolar 6,1305
 • Euro 6,6634
 • Berlin 6 °C
 • Frankfurt 6 °C
 • Paris 5 °C
 • Ankara 0 °C
 • İstanbul 8 °C
 • İzmir 11 °C
 • Stockholm 1 °C

Kombassan mağdurları, Kılıçdaroğlu ile görüştü

Kombassan mağdurları, Kılıçdaroğlu ile görüştü
Kombassan mağdurlarından oluşan 50 kişilik bir heyet, Meclis'te CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile görüştü.

ANKARA - AK Parti ve MHP milletvekillerinin oylarıyla kabul edilen Bera Holding'i (Kombassan) kurtarma yasasına tepkiler sürüyor. 50 kişiden oluşan bir heyet, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlunu ziyaret etti. 

Türkiye ve yurt dışından çok sayıda Kombassan mağdurunun katıldığı görüşmede CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu ve Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer de hazır bulundu. 

CHP lideri Kılıçdaroğlu, görüşmenin başında yaptığı değerlendirmede, yurt dışında yaşayan vatandaşların yıllardır büyük bir mağduriyet yaşadığını, 7194 sayılı Dijital Hizmet Vergisi ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmün'de Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile mağduriyetlerin giderilmesinin engellendiğini kaydetti.

Kılıçdaroğlu, "İnsanların manevi duygularını istismar ederek para toplamak, o para ile kendi dünyalığını yapmak kadar kötü bir şey yok. Bunu en iyi siz bilirsiniz" dedi. Hükümetin, İstanbul'da üç tane müteahhit batmasın diye dünyanın parasını verdiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Alın teri ile kazanmış, birikimlerini vermiş insanların hakları teslim edilmedi. Kurtaracaksanız, bunları kurtarın. Neden holdingleri kurtarıyorsun?" şeklinde konuştu.

kombassan(1).jpeg

Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

"Almanya'da çalışan, alın teri döken insanların din unsuru kullanılarak ellerindeki birikimleri, alın terleri alındı. Binlerce kişiden çok büyük paralar toplandı. Bu paralar Türkiye'ye getirildi; ama sonunda mağdur olan, yıllarını Almanya'da, Fransa'da, Hollanda'da çalışarak geçiren benim vatandaşlarım oldu.

"İnsanların manevi duygularını istismar ederek para toplamayıp, dünyalıklarını yaptılar"

İnsanların manevi duygularını istismar ederek para toplamak, o para ile kendi dünyalığını yapmak kadar kötü bir şey yok. Bunu en iyi de siz bilirsiniz. Sizin yurt dışında yaptığınız çalışmalar, harcadığınız emek, mübarek bir emektir.  Almanya'da, Fransa'da, Holladan'da havadan para almıyorsunuz. Çalışıp bir birikiminiz yapıyorsunuz. Bu birikimi 'faiz haramdır' diyerek, 'kar payı' almak için kullanıyorsunuz. Biz buna da saygı gösteriyoruz. Herkesin inanç ve dünya görüşüne saygılıyız.

kombassan(2).jpeg

"Korunması gereken emektir"

Korunması gereken emektir. Bunun adı da kul hakkıdır. Emeğin istismar edilmesinin kabul etmemiz mümkün değil. Sizin haklarınıza gerek komisyonlarda, gerekse sonraki süreçlerde hep sahip çıktık. Türkiye'de başka sahip çıkan olmadı."

"Holdingleri değil, hak mağdurlarını kurtarın"

7194 sayılı Kanunun iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurulduğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Anayasa Mahkemesi büyük ihtimal iptal edecektir. İBüyük ihtimalle Anayasa Mahkemesi bu kararı iptal edecektir. Binlerce hak mağduru varken, İstanbul'da üç tane mütaahit iflas etmesin, batmasın diye dünyanın parasını verdiler. Alın teri ile kazanmış, birikimlerini vermiş insanların hakları ise teslim edilmedi. Kurtaracaksanız, bunları kurtarın. Öbürlerini neden holdingleri kurtarıyorsun?" dedi.

kombassan-(3).jpeg

"Biz sizden oy istemiyoruz"

"İranlı Sadi der ki ‘dünyanın bütün nehirleri adalete susamış bir insanın susuzluğu gidermeye yetmez’. Bütün inançların temeli adalettir. Biz Adalet Yürüyüşü’nü bunun için yaptık. Sizler için de yaptık” diyen Kılıçdaroğlu, "Biz sizden oy istemiyoruz. Bunları, siz gelin oy verin diye de yapmıyoruz. Hangi partiye oy verirseniz başımızın üstünde yeriniz var. Bu bir insan hakkı, alın teri olayıdır" dedi.

Kombassan mağdurları: Biz sadece hakkımızı istiyoruz

Söz alan Kombassan mağdurları, “Biz 20 yıldır çocuklarımızın rızkının peşindeyiz. Hakkımızı aramak için hukuka başvurduk, dava açtık, kazandık. Yargıtay aşamasına gelindi şimdi bu kanunla önümüz kesiliyor. Bu süreçte binlerce insan mağdur oldu, 13 bin kişi yaşamını yitirdi. Biz sadece hakkımızı istiyoruz” görüşlerini ifade etti. 

Dernek kuracaklar

Söz konusu yasanın kabulünün ardından, bugüne kadar kazanılan mahkemelerin birer birer kaybedilmeye başladığını belirten Av. Engin İsmail Köse, sosyal medya platformları üzerinden bir araya gelen mağdurların dernek kurmaya karar verdiklerini dile getirdi. Köse, on binlerce mağdur olduğunu ve önümüzdeki dönemde dernekleşme yönünde Avrupa'da toplantılar organize edeceklerini kaydetti.

Mağdurlar, daha sonra İYİ Parti Genel Merkezi'ne giderek Genel Başkan Yardımcısı Şenol Sunat ile bir araya gelecekler.

CHP Anayasa Mahkemesi'ne götürdü

Kombassan'ı kurtarma yasası olarak bilinen torba yasanın ilgili maddeleri, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer'in girişimleriyle Anayasa Mahkemesi'ne götürülmüştü.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05