• BIST 93.981
 • Altın 284,571
 • Dolar 5,9263
 • Euro 6,5365
 • Berlin 12 °C
 • Frankfurt 12 °C
 • Paris 14 °C
 • Ankara 9 °C
 • İstanbul 13 °C
 • İzmir 17 °C
 • Stockholm 7 °C

Kılıçdaroğlu: Akademisyenler Ellerine Silah Alıp Dağa Mı Çıktılar? (2)

Kılıçdaroğlu: Akademisyenler Ellerine Silah Alıp Dağa Mı Çıktılar? (2)
Terör sorunu üzerinden hükümeti eleştiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

'PKK ÇÖZÜM SÜRECİNDE 200 TON BOMBAYI ŞEHİRLERE DOLDURDU'

Terör sorunu üzerinden hükümeti eleştiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şehirler silah deposuna dönerken dönemin Başbakanı 2 tane TV'ye çıkıp "Evet biz talimat verdik dokunmayın" diye söylüyor. "Dokunmayın bunlara" dediler. PKK çözüm sürecinde 200 ton bombayı şehirlere doldurdu. Bir savcı arkadaşın aklına gelmiyor mu acaba 200 ton bomba şehirlere yerleştirilirken bu ülkede emniyet, istihbarat neredeydi? Vergi mahkemeleri, vergi daireleri, askere alma daireleri kurdular hükümet ses çıkarmadı. Şehirlerde yol kontrolü yaptılar "Bunlara dokunmayın" dediler. Bunlar yardım ve yataklık değil mi? Bunlar yardım ve yataklık değil mi? Bunları yapmak vatana ihanet değil mi? Bu savcılar nasıl bir eğitim gördüler? Cumhuriyet unvanını hangi sıfatla taşıyorlar. Sadece savcıların unvanının önünde Cumhuriyet yazar. Cumhuriyeti korumak için. Bir siyasal iktidarın kölesi olmak Cumhuriyet savcılarına yakışmaz. Yürekli, namuslu, cesur, adaleti savunan savcılar olması lazım. öğretim üyesine gelince tutukluyorsun. Sırtı kalın olanlara dokunmuyorsun. Dokunamıyorsun cesaret bulamıyorsun. O zaman o makamda oturmayacaksın. Cumhuriyet unvanını da kullanmayacaksın."

'7 HAZİRAN'DAN SONRA BÜTÜN ŞEHİRLERE GETİRDİK TERÖRÜ"

7 Haziran'dan sonra terörün arttığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, "7 Haziran seçimlerine terörsüz bir ortamda girdik. 7 Haziran'dan sonra "Millet kaosu seçti" diye açıklama yaptılar. Millete, oylarına güvenmediler. Terörü azdırdılar. "Oy verin analar ağlamayacak" dediler. "Tek başına getirin bizi ekonomide istikrarı sağlayacağız" dediler. Hiçbiri olmadı. Namuslu her vatandaşın şunu sorması lazım; Ülkeyi kimler bu hale getirdi?" dedi.

'SORUMLULUKLARINI HALKIN GÖZÜNDEN KAÇIRMAK İSTİYORLAR'

Kılıçdaroğlu, "Her defasında bir düşman yaratıp sorumluluklarını halkın gözünden kaçırmak istiyorlar. Hitler taktiğidir bu. Türkiye daha fazla savrulmadan bunların gitmesi lazım. Türkiye cumhuriyet kurulurken hangi ayarlar ile kurulduysa aynı ayarlara dönmek zorundadır. Dış politikasını Türkiye 180 derece değiştirmelidir. Durup dururken ne oldu da tatil yaptığın Esad kardeşin bir gece düşman, katil Esad oldu neden?" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, "Geçen hafta Arap Birliği Türkiye'deki bürosunu kapattı. Çok güvendikleri Katar ve Suudi Arabistan'ın da imzası var bu kararda. Arap Birliği Türkiye'deki bürosunu neden kapatır? Çünkü bütün Araplar Türkiye'yi artık düşman görüyor" dedi.

'TERÖR KONUSUNDA TBMM'NİN BU OLAYA EL KOYMASI LAZIM"

Kılıçdaroğlu, "Terör konusunda TBMM'nin bu olaya el koyması lazım. TBMM Başkanı'nın mutlaka liderlerle bir toplantı yapması lazım. Her siyasi parti liderinin Türkiye'ye karşı sorumluluğu var. Bu sorumluluktan hiç kimse kaçamaz. Bir araya gelmeliyiz. Mesel milli bir sorun haline gelmiştir. Görüşlerimiz farklı olabilir ama terör konusunda bütün partilerin birlikte hareket etmesi lazım. Bu ülkeyi sokakta bulmadık" dedi.

'DAVUTOĞLU'NA SESLENİYORUM; YA GÖREVDEN AL YA DA KENDİSİ ÇEKİLSİN'

Başbakan Ahmet Davutoğlu'na da seslenen Kılıçdaroğlu, "Anayasanın 112. Maddesi çalıştırılmalı. Türkiye bu beladan kurtulacaksa sorumluların yönetim kademesinden ayrılması gerekiyor. Sayın Davutoğlu'na sesleniyorum, sorumlu kimse ya görevden al ya da kendisi namusu ile görevden çekilsin. Kabadayılıkla ülke yönetilemez. Devlette liyakat sistemi gerekir. Ehil olan yapacak işi. Liyakatın olmadığı yerde devlet olmaz" açıklamasında bulundu.

'TERÖR İLE YAŞAMAYA MECBUR DEĞİLİM'

Kılıçdaroğlu, "Terörle yaşamayı öğretmeye çalışıyorlar bize. Terörle yaşayacağız diyorlar. Kendi kanallarında gazetelerinde söylüyorlar bunu. İyi de bizim terörle yaşama dileğimiz yok. Biz kendi ülkemizde huzur içinde yaşamak istiyoruz. Ben bu iktidarla, terör ile yaşamaya mecbur değilim. Ben terörle yaşamaya mecbur değilim. Ben ülkemde barış içinde huzur, barış içinde yaşamak istiyorum. Çocuğumla karımla, torunumla, arkadaşlarımla rahatça gezmek istiyorum. Bunların kafasında medeniyet diye bir kavram yoktur. Hepimize görev düşüyor" ifadelerini kullandı.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05