• BIST 106.239
 • Altın 161,321
 • Dolar 3,8713
 • Euro 4,5671
 • Berlin 3 °C
 • Frankfurt 4 °C
 • Paris 8 °C
 • Ankara 1 °C
 • İstanbul 15 °C
 • İzmir 11 °C
 • Stockholm 1 °C

İstanbul Fotoğraf Galerisi İlk Edisyon Sergisini Gerçekleştiriyor

İstanbul Fotoğraf Galerisi İlk Edisyon Sergisini Gerçekleştiriyor
SINIRLI, İstanbul Fotoğraf Galerisi ilk edisyon sergisini gerçekleştiriyor.

SINIRLI, İstanbul Fotoğraf Galerisi ilk edisyon sergisini gerçekleştiriyor. Sergide, temsil edilen sanatçılarla birlikte sergisi gerçekleştirilen toplam 16 fotoğrafçı yer alıyor. Sergide bulunan eserlerin edisyon sayıları 1 ile 20 arasında değişiyor.

Timurtaş Onan kentsel dönüşümün mega etkileri öncesi, İstanbul'un neredeyse kullanılmayan iki tarsanesinin suskun halini fotoğrafladığı "Terk edilmiş" adını verdiği çalışmasından ve fotoğraf sanatını sevmeme neden olan şehirlerin başında gelir dediği Paris üzerine yaptığı seriden birer eser ile sergide yer alıyor.

Eserleri olan sanatçılar: "Stanko Abadzic, Haşim Aygün, Sevil Alkan, İlknur Can, Hakan Çınar, Dincer Dökümcü, Emrullah Eyvallah, Onur Korkmaz, Mehveş Lelic, Timurtaş Onan, Tamer Serbay, Imre Szabo, Erhan Şermet, Tuncer Tunç, Cem Turgay ve Erdem Varol"

Fotoğraf sanatının Balkanlar'da ki en önemli temsilcilerinden biri olarak kabul edilen Hırvat fotoğrafçı Stanko Abadzic'in fotoğraflarında ki şiirsel anlatımı, ışığı ve nostaljik kompozisyonları ile kent ve taşra yaşamındaki değişmeyen değerleri ve çocukluğun kaygısız günlerini arıyor.

Cem Turgay, sergide yer alan güzellik algısına karşı durarak yaptığı ironik, grotesk fotoğraflar ile düşlerini yorumlarken, gerçekliği sorguluyor. Korkularını, hezeyanlarını, travmalarını kışkırtıcı ve akılları meşgul eden bir biçimde ifade ediyor.

Kurgusal kompozisyonları ile karşımıza çıkan diğer sanatçı Tuncer Tunç ise geniş mekanlarda kullandığı küçük ama güçlü imgeler ile günümüzde yaşanan trajediler, ekonomik ve politik sistemin dayatmaları sonucu ortaya çıkan yabancılaşma etkisini fotoğraflarına taşıyarak bizlere yaşamı sorgulama cesareti aşılıyor.

Belgrad'da yaşayan Macar asıllı fotoğrafçı İmre Szabo, ışık ve gölgeler ile oynarım zira ben bir fotoğrafçıyım sözleri ile kendini ifade ediyor. Basın fotoğrafçısı olarak yaşamını sürdüren sanatçı, fotoğraflarında sayısız görüntü, olay ve insan hikayelerini dingin ve çocuksu bir masumiyet ile anlatıyor.

Erhan Şermet, fotoğraflarımda insanlar doğrudan boy göstermekten çok arkalarında bıraktıkları izler veya arkalarına saklandıkları sembollerle yer alıyorlar. Detaylar bütünü, uçup giden şimdiki an geçmişi ve gelecekte olabilecekleri ele veriyor.

Farklı sanat disiplinlerini bir arada kullanan sanatçı Tamer Serbay, eski ustaların çalışmalarını dijital fatoğraf üzerine aktarıp, akrilik pentür kullanarak çağdaş sanata kazandırıyor.

Dinçer Dökümcü "o anı kaydediyorum, sonrasında hayallerimi o ana aktarıyorum dediği eserlerinde polaroid fotoğraflar üzerine yağlı boya uygulamıştır.

Haşim Aygün, insan bedenlerini tüm cinsel kimliklerinden sıyrılarak, bulundukları ortamın sesiz doğal nesneleri haline dönüştürdüğü fotoğraflarında, sanatsal baskı tekniklerinden "Van Dyke " yani güneş baskısını kullanmıştır.

Erdem Varol, mesafeler; tek bedene, kısıtlı zamana, sınırları olan bir mekana sıkışıp kalmanın yarattığı huzursuzluk ve varlığından huzur duyduğum canavarlara dair biriktirdiğim hikayelerimdir diyor. Onur Korkmaz "Leke" adını verdiği çalışmasını son tüketim tarihi geçmiş bir kentti, tarihi geçmiş bir filmle ve biraz da günübirlik hikayelerle inşa ediyor.

Fotoğraf çeken mobil cihazlar birincil kullanım alanı dışında; alternatif sanatsal üretim biçimlerinin en son halkası olarak kabul görmüş, yeterliliğini ispatlamış, yeni çağın görsel kültürünün önemli parçalarından biri olmuştur. Tüm dünyayı etkisi altına almış bu yeni akımın önemli temsilcilerinden H-art Collective'den Sevil Alkan, Emrullah Eyvallah, İlknur Can ve Hakan Çınar'ın kentsel yaşam temalı fotoğraflarını göreceğiz.

Sergide yer alan son isim ise Mehveş Leliç. Evsel iç mekan ile dış mekanı görsel olarak ilişkilendirirken iki mekandaki zaman mevhumunu fotoğraflarında irdeliyor. Toplum tarafından genellikle kadınsılığa atfedilen evsel iç mekanın ve evcimenliğin sınırlarını, ayna yansımaları ve kompozitleme kullanarak belirsizleştirmeye ve daha büyük kavramlarla bağlantısını ortaya koymaya çalışıyor.

İstanbul Fotoğraf Galerisi, Sınırlı sergisi ile Fotoİstanbul 2016'da galeri olarak yer almaktadır.

(FOTOĞRAF)

DHA

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Tel : +49 (0) 615098 03 04 Faks : +49 (0) 615098 03 05