• BIST 105.360
 • Altın 376,860
 • Dolar 6,8128
 • Euro 7,5343
 • Berlin 8 °C
 • Frankfurt 10 °C
 • Paris 14 °C
 • Ankara 10 °C
 • İstanbul 12 °C
 • İzmir 13 °C
 • Stockholm 6 °C

Irak'ta Göstericiler Hükümetin İstifasını Ve Başkanlık Sistemine Geçilmesini İstiyor

Irak'ta Göstericiler Hükümetin İstifasını Ve Başkanlık Sistemine Geçilmesini İstiyor
Iraklı sivil aktivist Abbas Temimi:- "Bu sistem bu ülkeyi yönetmek için uygun değil, tüm yönetim sistemi değişmeli. Anayasa, seçim yasası ve seçim komiserliği üyelerinin de değiştirilmesini ve parlamenter hükümet sisteminden başkanlık sistemine geçilmesi

BAĞDAT (AA) - HAYDAR KARAALP - Irak'ın başkenti Bağdat ile güney kentlerinde protestolarını sürdüren göstericiler, hükümetin istifasını ve parlamenter sistemden başkanlık sistemine geçilmesini istiyor. Göstericiler, taleplerinin karşılanmaması halinde meydanları terk etmeyeceklerini belirtiyor.

Bağdat'taki gösterilerin merkezi olan Tahrir Meydanı'ndan "hükümet istifa" ve "halk rejimi düşürmek istiyor" sloganları yükselmeye devam ediliyor.

AA muhabirine konuşan göstericiler, ülkede yolsuzluk ve mezhepçilikten uzak bağımsız bir hükümet talep ettiklerini belirterek mevcut sistemin değiştirilmesini istediklerini söylüyor.

- "Başkanlık sistemine geçilmesini istiyoruz"

Iraklı sivil aktivist Abbas Temimi, ülkede artık kronikleşen bir sorun haline gelen yolsuzluk ile mezhepçi politikaların son bulmasını ve başkanlık sistemine geçilmesini istediklerini ifade etti.

Temimi, "Yolsuzluklara ve insanlarımızı katleden mezhepçi politikalara karşı mücadele için sokaktayız. Biz, hayatı seven bir halkız. Siyasetçiler, Irak halkını böldü ve bu halkın arasına mezhepçilik gibi yıkıcı bir fitne ekti." dedi.

Barışçıl gösterilerini sürdürmekte kararlı olduklarını vurgulayan Temimi, iktidardakilere şöyle seslendi:

"Siz, artık bu ülkeyi ve halkı yönetemiyorsunuz. 2003'ten sonra iktidara gelen tüm yöneticiler bir şekilde yolsuzluğa bulaştı. Bu sistem bu ülkeyi yönetmek için uygun değil, tüm yönetim sistemi değişmeli. Anayasa, seçim yasası ve seçim komiserliği üyelerinin de değiştirilmesini ve parlamenter hükümet sisteminden başkanlık sistemine geçilmesini talep ediyoruz. Yeşil Bölge yönetimi çökene kadar gösterilerimiz sürecek."

- "Hükümetin her açıklaması sonrası Tahrir Medyanı'ndaki sayı artıyor"

Tahrir Meydanı'nda gönüllü sağlık hizmeti veren Safiye Adnan da parlamenter sistemin ülkenin ihtiyaçlarına cevap vermediğini belirterek, "Siyasi partilerin kurduğu bu rejimden artık kurtulmak istiyoruz." dedi.

Yargının siyasallaştığını ve hükümetin dış müdahalelerle yönlendirildiğini dile getiren Adnan, "Bu hükümet meşruiyetini yitirdi, istifa etmelidir. Siyasi partilerden uzak, bağımsız bir hükümet ve devlet başkanı istiyoruz." diye konuştu.

Adnan, 1 Ekim'de patlak veren ve 25 Ekim'de yeniden başlayan gösterilere katılımın her geçen gün arttığına dikkati çekerek, "Hükümetin her açıklaması sonrası Tahrir Medyanı'ndaki sayı artıyor." ifadelerini kullandı.

- "İşsiziz ve hükümet bize iş bulmaktan aciz"

Iraklı gösterici Ali Cemal ise ülkedeki işsizlik sorununa işaret ederek hükümeti bu konuda aciz kalmakla suçladı.

Ülkedeki mevcut sistemde değişim istediklerini vurgulayan Cemal, şunları söyledi:

"İşsiziz ve hükümet bize iş bulmaktan aciz. Bu hükümete artık güvenimiz kalmadı. Güven olsa bu kadar insan sokağa dökülmezdi. Rejimi düşürüp değişim gerçekleştirmek istiyoruz."

- Irak'taki kanlı gösteriler

Iraklılar, işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek amacıyla ülkenin çeşitli bölgelerinde gösteriler düzenliyor. Ülkede 1 Ekim'de harekete geçen eylemciler, Erbain törenleri nedeniyle ara verdikleri gösterilere 25 Ekim'de yeniden başlamıştı.

Birleşmiş Milletler Irak Misyonu, 1 Ekim'den bu yana devam eden gösterilerde 254 göstericinin hayatını kaybettiğini, binlercesinin yaralandığını duyurmuştu.

Bu bölümde yayımlanan haberler, abonesi olduğumuz içerik sağlayıcı ajanslar tarafından (AA, DHA, İHA vb) üretilen ve otomatik olarak sitemizde yayımlanan haberlerdir. ARTI49 söz konusu haberlere ve videolara hiçbir müdahalede bulunmamaktadır. İçeriklerin hukuki sorumluluğu ajanslara aittir. Haberlerle ilgili lütfen içerik üreticisi ajanslarla iletişime geçiniz. Çeşitli nedenlerle içerik kaldırma talebiniz olursa [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05