İnternet Ve Sosyal Medyada Öne Çıkan Yurt Haberleri

İnternet Ve Sosyal Medyada Öne Çıkan Yurt Haberleri

ADIYAMAN'ın Kahta ilçesinde, yıldırımın isabet ettiği elektrik direğindeki yuvada bulunan leylek yavruları telef oldu.

Yıldırım düşen direkteki yuvasında ölen yavrularının yanından ayrılmad

ADIYAMAN'ın Kahta ilçesinde, yıldırımın isabet ettiği elektrik direğindeki yuvada bulunan leylek yavruları telef oldu. Bir süre sonra yuvasına gelen leylek, ölen yavrularının yanından ayrılmadı.

İlçede etkili olan sağanak ile birlikte bazı bölgelere yıldırım düştü. Kahta- Diyarbakır karayolunun 18'nci kilometresinde bir elektrik direğine yıldırım isabet etti. Hasar gören direkteki leylek yuvasında bulunan yavrular telef oldu. Dumanları görenler durumu itfaiye ve elektrik dağıtım firmasına bildirdi. Olay yerine gelen firma çalışanları elektriği kesti, itfaiye ekipleri de soğutma işlemi yaptı. Soğutma işlemi yapılırken yuvasına gelen leylek, dumana rağmen ölen yavrularının yanından ayrılmadı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

---------------------------------

- Olay yeri

- Yanan leylek yuvası

- Yuvadan ayrılmayan leylek

- İtfaiye ekipleri

- İtfaiye ekipleri yangını söndürmesi

- Genel ve detay görüntüler

============================

Ege'de "balon balığı'ndan sonra şimdi de "aslan balığı" tedirginliği

MUĞLA'nın Marmaris, Bodrum, Fethiye ve Datça açıklarında uzmanların zehirli ve istilacı türler olarak belirttiği balon balığından sonra aslan balığının da sıklıkla görülmesi tedirginlik yarattı. Marmaris Çevrecileri Derneği Başkanı Ahmet Kutengin, "Marmaris kıyı ve açıklarında ciddi zehirli tür istilası var" dedi.

Hint Okyanusu kökenli, zehirli türler arasında gösterilen balon ve aslan balığı, son günlerde Güney Ege sahillerini işgal etmeye başladı. 3 yıl önce küresel ısınma etkisiyle Türkiye kıyılarına gelen balon ve aslan balığı; dalış eğitmenlerini, akademisyen, balıkçı ve çevrecileri endişelendirdi. Küçük balıkları ve yumurtalarını tüketen zehirli türler, deniz canlıların popülasyonunu etkilemeye başladı.

İskenderun Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi'nde görevli Prof. Dr. Cemal Turan, "Aslan balıkları denizlerimizde 50 metreye kadar yaygındırlar ve 50 santimetreye kadar büyüyebilirler. Kıyısal ekosistemde bulunduğundan dolayı dalgıçlar açısından önemlidir. Bunlara fazla yaklaşılmaması gerekiyor. İstilacı bir türdür. Ekosistemde diğer balıklarla rekabet halinde olduklarında, diğer balıkların larvalarını, yumurtalarını ve küçük balıkları yemektedir. Aşırı tüketiminden dolayı denizlerimize büyük zararlar vermektedir. Avcıların mutlaka teşvik edilmesi gerekmektedir. Aslan balıkları balon balıklarına olan farkı, aslan balıklarının sadece yüzgeçleri zehirlidir, ancak balon balıklarının etleri de zehirlidir ve kesinlikle yenmemesi gerekmektedir. Akdeniz'de ve Ege Denizi'nde yaygın olarak bulunmaktadır. Aslan balıkları Akdeniz'e Süveyş Kanalı yoluyla giriş yapmıştır. Özellikle Kuzeydoğu Akdeniz'de yaygın olarak bulunmaktadır. Türkiye denizlerindeki ilk kaydı 2014 yılında İskenderun Körfezi'ndedir. Daha sonra Mersin, Antalya Körfezi ve İzmir'e kadar uzanarak yaygınlaşmış bulunmaktadır. Aslan balıklarının özellikle yüzgeçleri zehirlidir. Yüzgeçlerine dokunmamamız gerekiyor. Dokunduğumuz takdirde insanda alerjik rahatsızlıklar, büyük ağrılar ve farklı rahatsızlıklar oluşturabilir. Onun için çok dikkatli olunması gerekiyor. Bu balıkların denizdeki ekosisteme verdikleri zararlar yüksektir. Özellikle Tarım ve Orman Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın (UNDP) birlikte yürüttüğü, denizel biyolojik çeşitlilik alanlarında istilacı türlerin belirlenmesi ile ilgili bir proje vardır. Bu proje aslan balıklarının tespiti, kontrolü ve yönetimi alanında çalışmalar yapmaktadır. Aslan balıkları ile mücadele yöntemleri daha da artırılmalı ve geliştirilmelidir" dedi.

Marmaris Çevrecileri Derneği Başkanı Ahmet Kutengin ise bu istilacı türler hakkında birçok üniversiteyle birlikte araştırma yaptıklarını belirterek, "Marmaris kıyıları, yat limanları altı ve çevre denizlerde çoğalmaları devam ediyor. Balon ve aslan balığı büyük değil küçük balıklara saldırmaktadır. Büyüme aşamasındaki balıklara saldıran bu türler nedeniyle popülasyonda azalma söz konusu. Marmaris kıyı ve açıklarında ciddi zehirli tür istilası var" dedi.

MARMARİS GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-------------------------------------------------

-Marmaris denizi görüntü

-Aslan ve Balon Balığı dalgıçların deniz dibinde çektiği görüntüler

-Marmaris Çevrecileri Derneği Başkanı Ahmet Kutengin ile röportaj

İZMİR GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

----------------------------------------

-İskenderun Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi'nde görevli Prof. Dr. Cemal Turan açıklama

ANTALYA GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

---------------------------------------------

-Balon balığının yakalamansından görüntü

-Balon balığının boyutunu gösteren görüntü

-Balon balığının tenekeyi yerken görüntüsü

-Balon balığının detay görüntüleri

==================

Tulum eşliğinde çay hasadı

TÜRKİYE genelinde 81 ilde uygulanan sokağa çıkma yasağından muaf tutulan çay üreticileri, Doğu Karadeniz'deki Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde bahçelere girerek çay hasadını sürdürüyor. Rize'de üreticiler, bayramda da çay hasadına devam edip, tulumla moral buluyor.

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde, 4 ilde yapılan yaş çay hasadı, 1 hafta önce başladı. Yıllık 1 milyon 100 bin ile 1 milyon 300 bin ton arasında değişen miktarda ürün elde edilen yaş çayda üreticiler, bahçelerine girerek, ilk hasadı gerçekleştirdi. Koronavirüs salgını nedeniyle Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (Çaykur), tarafından açıklanan 44 maddelik acil eylem planına uyan üreticiler, alınan tedbirler kapsamında çay hasadı yapıyor. Türkiye genelinde 81 ilde uygulanan sokağa çıkma yasağından muaf tutulan çay üreticileri, Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde bahçelere girerek çay hasadını sürdürüyor. Bazı bölgelerde yağmurlu havaya aldırış etmeyen üreticiler, çay bahçelerinde hasat yapıyor.

Rize'de geçen hafta başlayan yaş çay kampanyasında üreticiler, bahçeye inip, hasat çalışmalarını sürdürüyor. Sokağa çıkma kısıtlamasındanda muaf olan bazı çay üreticileri, bahçelerinde tulum eşliğinde çay toplayıp, moral buluyor.

Görüntü Dökümü

-Bahçeden detaylar

-Tulum çalınması

-Tulumla çay toplayan üreticiler

========================

Çalınan keçisi bulundu, boynuna sarılarak öptü

GAZİANTEP'in İslahiye ilçesinde, Meryem Döner'in merada otlattığı keçisi çalındı. Jandarma ekiplerinin yaptığı çalışma ile çalınan keçi bir hafta sonra bulundu. Meryem Döner, jandarmanın bularak teslim ettiği keçisinin boynuna sarılıp, öptü.

Değirmencik Mahallesi'nde yaşayan Meryem Döner (61), 17 Mayıs günü sahip olduğu keçisini evinin yakınındaki merada otlamaya bıraktı. Bir süre sonra keçiyi göremeyen ve yaptığı aramaya rağmen bulamayan Meryem Döner, jandarmayı arayarak yardım istedi.

İhbar üzerine çalışma başlatan jandarma, çevredeki güvenlik kameralarından hırsızlığın İ.T. (29) ve A.Ç. (41) tarafından yapıldığını belirledi. Jandarma ekipleri, iki şüpheliyi gizlendikleri adreste yakalarken, çalınan keçi de bulundu. Şüpheliler gözaltına alınırken, keçi ise jandarma ekipleri tarafından sahibine teslim edildi. Mahalleye gelen jandarmayı gören kadın, kendisine teslim edilen keçisinin boynuna sarılarak, öptü. Hasret giderdiği keçisinin bulunmasının mutluluğunu yaşayan Meryem Döner, jandarmaya teşekkür etti.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-------------------------------

- Değirmencik Mahallesi

- Güvenlik kamera görüntüsü

- Jandarmanın keçiyi teslim etmesi

-Meryem Dönerin keçiye sarılarak hasret gidermesi

-Meryem ve Mehmet Döner ile röp

- Genel ve detay görüntüler

=======================

45 günlük bebek, koronavirüsü yendi

BURSA'da, 2 günü yoğun bakımda geçen 9 günlük tedavisinin ardından iyileşen koronavirüs hastası 45 günlük kız bebek, hastaneden taburcu edildi.

Kentte yüksek ateş şikayetiyle Dörtçelik Çocuk Hastalıkları Hastanesi'ne getirilen 45 günlük kız bebek, yapılan testler sonucu "Covid-19" tespit edilmesi üzerine tedaviye alındı. 2 günü yoğun bakım olmak üzere 9 günlük koronavirüs tedavisinin ardından iyileşen bebek, sağlık çalışanlarının alkışlarıyla taburcu edildi. Henüz 45 günlük olan bebeğin sağlık durumuyla ilgili açıklama yapan Uzm. Dr. Emre Gök, "Bebeğimiz acil polikliniğimize 9 gün önce düşmeyen ateş şikayetiyle geldi. Hastamızın fiziki muayenesinde genel durumu kötü ve solunum sıkıntısı olması nedeniyle "Covid-19" ön tanısıyla yoğun bakım ünitemize yatırdık. Burada yapılan tetkikler "Covid-19" tanısı kesinleşen bebeğimiz, gerekli tedaviyi aldıktan sonra taburcu oldu. Bizim buradaki en büyük sevincimiz, pandemi sürecinde en küçük yaştaki hastamızın karantina koşullarına uymak şartıyla şifa ile taburcu etmemiz olduö dedi.

Görüntü dökümü;

-Hastaneden detaylar

-Bebekten detaylar

-Doktorun açıklamaları

=========================

'Filozof Ramazan'ın psikiyatri kliniğine yatırılması sosyal medyada gündem oldu

HALK arasında "Filozof Ramazan" lakabıyla tanınan ve tarihi Ulu Cami'ye gelen ziyaretçilere İslam'ı anlatan Ramazan Böçkün, hakkında açılan dava sonrası akli dengesinin yerinde olmadığı gerekçesiyle hastaneye yatırıldı. Böçkün'ün psikiyatri kliniğine yatırılması sosyal medyada gündem olurken, bazı kullanıcılar bunun doğru olmadığını yazdı.

Diyarbakır'ın Sur ilçesinde bulunan tarihi Ulu Cami'ye gelen ziyaretçilere caminin tarihini ve İslam'ı gönüllü olarak anlatan "Filozof Ramazan" lakaplı Ramazan Böçkün, hakkındaki şikayet nedeniyle 2016 yılında gözaltına alındı. Diyarbakır 13'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davası, psikiyatri hastanesinde tedavi edilmesi şartıyla sonuçlanan Böçkün, Elazığ'daki Fethi Sekin Şehir Hastanesi Psikiyatri Bölümü'ne yatırıldı. Böçkün'ün, hastaneye yatırılması sosyal medyada gündeme geldi. Sosyal medyada bazı kişiler Böçkün'ün akıl hastası olmadığını savunarak, serbest bırakılmasını istedi.

Görüntü Dökümü

-------

Ramazan Böçkün'ün görüntüleri

Ramazan Böçkün'ün dini sohbet etmesi

Ramazan Böçkün'ü dinleyenler

Genel ve detay görüntüler

==========================

Çöp kamyonunun ezdiği çocuk öldü

KOCAELİ'nin Gebze ilçesinde çöp kamyonunun ezdiği 3 yaşındaki çocuk kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Olay yerinden kaçan çöp kamyonu sürücüsü polis kontrol noktasına giderek teslim oldu.

Olay dün öğle saatlerinde Gebze Mevlana Mahallesi'nde meydana geldi. Mahalledeki Mevlana Parkı'nın çevresinde oyun oynayan 3 yaşındaki Engin Çelik, parkın karşısındaki konteynerden çöpleri alan F.Y.(32) idaresindeki 34 ST 6051 plakalı çöp kamyonunun tekerleğinin altında kaldı. Çocuğu ezdikten sonra kamyonla olay yerinden kaçan sürücü F.Y., en yakındaki polis kontrol noktasına giderek teslim oldu. Olayı gören kişiler tarafından Gebze Fatih Devlet Hastanesi'ne götürülen talihsiz çocuk doktorların tüm müdahalelerine rağmen hayatını kaybetti.

Gözaltına alınan sürücü F.Y.'nin emniyetteki ifadesinde, Mevlana Parkı önünde durarak tanımadığı birine yol tarif ettiğini, tekrar hareket ettiğinde arka tekerleğin bir şeyin üzerinden geçtiğini hissederek durduğunu, araçtan inip baktığında çocuğu ezdiğini fark ettiğini, çevrede ellerinde sopalarla kendisine doğru koşan insanlar görünce tekrar kamyona binerek kaçtığını söylediği öğrenildi. Polis kontrol noktasına giderek teslim olan sürücü F.Y.'nin emniyetteki işlemleri devam ediyor.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

- Olayın yaşandığı parkın önünden görüntü

=========================

Kaçak avcıların vurduğu yaban domuzunun yavrusu koruma altına alındı

ZONGULDAK'ta kaçak avcılar tarafından vurulan yaban domuzunun 15 günlük olduğu tahmin edilen yavrusu koruma altına alındı.

Devrek Dorukhan Ormanları 18. Bölge'de kaçak avcılar tarafından yaban domuzu vurularak telef edildi. Karayoluna yakın bölgede ölen annesinin yanında bekleyen yavru domuzu görenler ekiplere haber verdi. Zonguldak Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri, yavru yaban domuzunu koruma altına aldı. Sağlık kontrolü yapılan yavru domuz, araçla Gökçebey ilçesinde faaliyet gösteren özel bir fabrikaya ait hayvanat bahçesine teslim edildi. Yaklaşık 15 günlük olduğu tahmin edilen yavru domuzunun yeterli olgunluğa ulaştıktan sonra doğaya bırakılacağı öğrenildi.

Görüntü Dökümü

-Yaban domuzundan görüntüler(cep telefonu)

Dosya Adı: zngyavrudomuz

=========================

Aksaray'da, kamyonetle bayram konserinde renkli görüntüler

AKSARAY'da, koronavirüs önlemleri kapsamında uygulanan 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle vatandaşlar evlerinden çıkamadı. Aksaray Belediyesi, kent sakinlerinin bayramını kutlamak için müzik ekibi ile kamyonet kasasında mobil konser verdi.

Belediyenin organize ettiği müzik grubu, caddeleri dolaşan kamyonetle çeşitli enstrümanlarla yöreye özgü türküler seslendirip, sokak sokak gezerek konser verdi. Vatandaşların bayramlarını kutlayan grup, Aksaray Belediye Başkanı Enver Dinçer'in bayram mesajını okudu. Evlerinden çıkamayan vatandaşlar da balkon ve pencerelerden, türkülere tempo tuttu. Balkonlarından sepet uzatan vatandaşlara oyuncak, şeker ve Türk bayrağı hediye edildi.

'BALKONDAN MÜZİSYENLERE ŞEKER ATTIM'

Evinin balkonundan müzikle eğlenen Reyhan Koç, "Bayramda tatlı ve yaprak sarması yaptım. Yakınlarımız sokağa çıkma yasağı ve koronavirüs nedeni ile gelemedi. Bu bayram gelen giden olamadı ve hüzünlü geçti. İnşallah bu virüs bir an önce biter. Bir sonraki bayramda eski günlerdeki gibi kutlarız. Bu bayramda da şeker aldım. Ama kimse kapımızı çalamadı. Bende belediyenin bu eğlencesini görünce dayanamayıp, şekerleri balkondan müzisyenlere attım. Onlar şekerlerimi alınca da çok mutlu oldum" diye konuştu.

(Görüntü Dökümü:

------------------------------

- Belediye ekiplerinin kamyonet kasası üzerinde konser vermesi

- Sokaklarda gezerek vatandaşların bayramını kutlaması

- Vatandaşların balkonlarda oynaması, alkışlaması ve Türk bayrağı açması

-Havadan dron görüntüsü

-Genel detaylar

=========================

Kısıtlama nedeni ile boşalan köyde "vaşak" görüntülendi

SİVAS'ın Doğanşar ilçesinde nesli tükenme tehlikesi altında bulunan canlılar arasında yer alan vaşak, köy içerisinde dolaşırken görüntülendi.

Doğanşar ilçesi Avcıçayı köyünde yaşayan Çetin Görmez, 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması nedeni ile kimsenin dışarıda olmadığı yerleşim yerinde vaşak görüntüledi. Binaların arasında yavaş hareketler ile ilerleyen vaşağı cep telefonu kamerası ile kaydetti. Genellikle insanlardan uzak durması ve ürken yapısı ile bilinen hayvanın, kendini kamerayla kaydeden Görmez'i fark etmesine rağmen kaçmadı. Görmez'in seslenmeye çalıştığı vaşak, köy içerisinde bir süre gezindikten sonra bölgeden uzaklaştı.

Görüntü Dökümü:

-Vaşağın köy içinde dolaşırken görüntüleri

==========================

Doğum yapmakta zorlanan kediye sezaryen

BALIKESİR'de doğum yapmakta güçlük çeken kedi, Büyükşehir Belediyesi veterinerlik biriminde görevli ekipler tarafından yapılan sezaryan sonucu 2 sağlıklı yavru hayata getirdi. Yavruların ve annenin sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi. Bayramın ilk günü zehirlenen başka bir kedi de, ekipler tarafından yapılan müdahale ile kurtarıldı.

Büyükşehir Belediyesi çağrı merkezine Ramazan Bayramı'nın ilk günü gelen ihbarda, bir kedinin doğum yapmakta güçlük çektiği bildirildi. Harekete geçen Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri, kediyi Ovaköy Sokak Hayvanları Bakımevi'ne getirdi. Burada veteriner hekim Oğuzhan Erçel tarafından yapılan başarılı sezaryen ile kedinin doğum yapması sağlandı. Yeni doğan 2 kedinin ve annenin sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi.

Bayramın ilk günü gelen diğer bir ihbar ise, başka bir kedinin zehirlendiği yönünde oldu. Zehirlendiği yerden alınarak birime getirilen kedi, ekiplerin müdahalesiyle hayata döndü. Zehirlenen 2 aylık yavru kedinin de sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

Öte yandan bayramın ilk günü veterinerlik birimine 8 vaka getirildiği ve hayvanların sağlık durmunun iyi olduğu öğrendi.

'DUYARLI VATANDAŞLARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUZ'

Kedilere müdahale eden veteriner hekim Oğuzhan Erçel, ekiplerin hızlı bir şekilde olay yerine gittiklerini belirterek, "Vakaları, icapçı veteriner hekim olduğum için bana getirdiler. Bir kedimizin durumu güç doğumdu, diğerinin ise zehirlenme. İkisine de müdahalemizi yaptık. Barınağımıza giderek hamile kedimiz için operasyona başladık. Operasyonumuz gayet başarılı geçti. İki sağlıklı erkek yavru kedimiz doğdu. Annelerinin durumu iyi, yavrularını besleyebiliyor. Bayram günü bizler için iki güzel bayram şekeri oldu. Diğer kedimiz de yaklaşık iki aylık, kısa zamanda toparlanacak. Sonrasında sahiplendirme çalışmalarına başlayacağız. Bugün 10'a yakın vaka getirildi buraya. Hemen hemen her gün durumumuz böyle. Yaralı ya da hasta bir hayvan gördüklerinde bizlere ulaşan duyarlı vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. 7 gün 24 saat aralıksız olarak görev başındayız. Vatandaşlarımız yaralı bir hayvan gördüklerinde 444 40 10 numaralı Büyükşehir Belediyesi çağrı merkezini arayarak ihbarda bulunabilirlerö dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-Kedinin getirilmesinden ve operasyonden genel ve detay görüntüler

-Veteriner Hekim Oğuzhan Erçel röp.

===========================

Bayramda düzenlenecek bombalı terör saldırıları önlendi

TERÖR örgütü PKK'nın, polis ve jandarma kontrol noktalarına yönelik Ramazan Bayramı'nda düzenleyeceği bombalı saldırılar, Diyarbakır polisinin operasyonuyla önlendi. Operasyonda, mezarlık ve bir adreste toprağa gömülü biri 4 kilo plastik patlayıcı pentaeritrol tetranitrat (PETN) kullanılarak hazırlanan zaman ayarlı, parça ve basınç etkili 3 bomba ve 4 el bombası ile patlayıcı yapımında kullanılan malzemeler ele geçirildi, 6 kişi gözaltına alındı.

Terör örgütü PKK'ya yönelik istihbari çalışma yürüten Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü ekipleri, koronavirüs tedbirleri kapsamında artırılan polis ve jandarma kontrol noktalarına Ramazan Bayramı'nda bombalı saldırı düzenleneceği bilgisiyle harekete geçti. Ekipler, yapılan teknik ve fiziki takibin ardından şüphelilerin Dicle ilçesinde, saldırılarda kullanılacak patlayıcıların da Yeniköy Asri Mezarlığı'nda olduğunu belirledi.

MEZARLIK VE EVİN BAHÇESİNDE TOPRAĞA GÖMÜLÜ BOMBALAR

Ekipler, saptanan adrese operasyon düzenledi, mezarlıkta ise iz takip köpekleri ve dedektörlerle arama yaptı. Yapılan aramalarda toprağa gömülü metal silindir kutuda telefonla kumanda edilen 4 kiloluk PETN plastik patlayıcı, metal ve mıknatıslı kapta 382 gram zaman ayarlı, parça ve basınç etkili araç altına yerleştirilmek üzere hazırlanan el yapımı bomba ve düzenek, konserve kutusu içerisine hazırlanmış, zaman ayarlı, parça ve basınç etkili 167 gramlık el yapımı bomba, 4 el bombası, bomba yapımında kullanılan malzemeler ve örgütsel materyaller ile çok sayıda dijital doküman ele geçirildi. Bomba, patlayıcı ve malzemelere el konulurken, Z.A., K.A., E.Y., A.Y., S.Y. ve R.E. gözaltına alındı. Şüphelilerin emniyetteki sorguları sürüyor.

ÜZERLERİNDE KULLANMA TALİMATI ÇIKTI

Ele geçirilen bombaların üzerinde nasıl infilak edileceğine ilişkin kullanma talimatları yazılı olduğu belirlendi. Araç altına yerleştirilen mıknatıslı bombanın üzerinde "Düğmeyi aç. Kablo uçlarını kontrol et. Dilinde yanma olursa kabloyu birbirine bağlama. Yanma yoksa bağla. 15 dakika sonra patlar. Bu zaman ayarlı" yazılı olduğu saptandı.

OLASI SALDIRILAR ÖNLENDİ

Yüksek tahrip gücüne sahip olan, genellikle RDX, C-4 ve TNT gibi patlayıcılarla karıştırılıp kullanılan PETN'den 1 kilonun, yaklaşık 100 kilo C-4 patlayıcıya eşdeğerde olduğu belirtildi. Terör örgütü PKK'ya ağır darbe vurulan başarılı operasyonla, bayramda düzenlenecek saldırılarla yaşanacak olası kayıplar da önlendi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-----------

Yeniköy Asri Mezarlığı

Polislerin mezarlıkta arama yapması

Toprağın kazılması

Çıkarılan patlayıcı ve bombalar

Dedektörle arama

ele geçirilen bombalar

Genel ve detay

========================

Tüfekle annesini rehin alıp, intihara kalkıştı, 4 saatte ikna edildi

ANTALYA'da kumar borcu yüzünden bunalıma girdiği iddia edilen Ş.Ç. (46), pompalı tüfekle bir süre annesini rehin aldı. Daha sonra annesini çıkarıp, kendisini kilitlediği evde, intihar edeceğini söyleyen Ş.Ç., özel harekat polisleri tarafından yaklaşık 4 saatlik çabanın ardından vazgeçirildi. Ş.Ç.'nin benzer eylemi geçen sene de gerçekleştirdiği öğrenildi.

Olay, saat 22.30 sıralarında Muratpaşa ilçesi Dutlubahçe Mahallesi'nde 4 katlı bir apartmanın en üst katındaki dairede meydana geldi. Bir süre önce eşinden ayrılarak anne ve babasının yanına yerleşen Ş.Ç., iddiaya göre yaklaşık 150 bin liralık kumar borcu nedeniyle bunalıma girdi. Akşam saatlerinde ailesiyle otururken, eline pompalı tüfeğini alan Ş.Ç., babasını evden çıkardı. Annesini rehin alan Ş.Ç., bir süre sonra annesini de dışarı çıkardı. Elindeki silahla odasına giden Ş.Ç., kilitlediği kapının arkasına koltuklarla barikat kurdu.

4 SAAT SONUNDA İKNA EDİLDİ

Ailesinin durumu 112 Acil Çağrı Merkezi'ne bildirmesiyle olay yerine çok sayıda polis ekibi sevk edildi. Ş.Ç.'nin elindeki silahla intihar edeceğini söylemesi ve kapıyı açmaması üzerine eve özel harekat polisleri çağrıldı. Eve giren ekipler, ağzına mermi sürdüğü tüfeği çenesinin altına dayayan Ş.Ç. ile konuşmaya başladı. Yaklaşık 4 saat süren ikna çabaları sonunda Ş.Ç., intihardan vazgeçirilerek, silahını teslim etti.

Ş.Ç. ifadesi alınmak üzere polis merkezine götürülürken, çevredekiler saatlerce polisin çalışmalarını izledi. Ş.Ç.'nin aynı eylemi geçen sene de gerçekleştirdiği ancak vazgeçtiği öğrenildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

--------------

- Olay yerinden detaylar

- Polis ekiplerinden detaylar

- Olayın yaşandığı evin dışarıdan görüntüsü

- Özel harekat polislerinin eve silah doğrultması ve hazırlanmaları

- Evin balkonundaki özel harekat polislerinin görüntüsü

- Şahsın polis aracına bindirilmesi

========================

Sigaradan çıkan yangında evleri yandı

ADAPAZARI'nda, sigaranın koltukları tutuşturması sonıcu çıktığı tahmin edilen yangında Suriyeli aile evsiz kaldı.

Adapazarı Şeker Mahallesi 905 nolu Sokakta Suriyeli ailenin yaşadığı evde yangın çıktı. Çevredeki vatandaşların ihbarı üzerine bölgeye itfaiye ekipleri geldi. Çocukların da bulunduğu ev kısa sürede boşaltıldı.Üst katta yaşayan aileyle yangının olduğu alt katta yaşayan Suriye uyruklu aile arasında da kısa süreli tartışma yaşandı. Yaklaşık yarım saatlik çalışma sonrasında yangın söndürüldü. Yangının oturma odasındaki koltuklara düşen sigara nedeniyle çıktığı iddia edilirken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

Mahalle detay

İtfaiye ekipleri çalışma

Aileler arası tartışma

İtfaiye ekipleri soğutma

=========================

Karadeniz'de mayıs karı güzelliği

KARADENİZ'in yüksek kesimleri mayıs ayı sonunda yağan karla birlikte beyaz örtüyle kaplandı. Muhteşem doğanın kar ile uyumu ortaya kartpostallık görüntüler çıkardı.

Karadeniz Bölgesi'nin yüksek kesimleri, mayıs ayında yağan karla beyaza büründü. Kar yağışıyla birlikte Zigana Dağı geçidinin yanı sıra yüksek rakımlı mezra ile yaylalarda seyrine doyumsuz manzaralar ortaya çıktı. Koronavirüs nedeniyle sokağa çıkma kısıtlamasını yayladaki evlerinde geçiren vatandaşlar, karla birlikte eşşiz manzaranın keyfini sürdü. Trabzon'un Tonya ilçesine bağlı 1800 rakımlı Erikbeli Yaylası'nda da, üzeri karla kaplanan sarı ve mor renkteki zifin çiçekleri ile orman gülleri, eşine az rastlanır bir görüntü oluşturdu. Gümüşhane'nin Dumanlı köyü sınırları içerisinde yer alan 2 bin 140 rakımlı Taşköprü Yaylası da, Ramazan Bayramı'nda yağan karla beyaz örtüyle kaplandı. Bayramı yaylada geçiren vatandaşlar, cep telefonu kamerasıyla görüntüleyip, ölümsüzleştirdiği bu anları, sosyal medya hesaplarından paylaştı.

CAN DOSTLAR UNUTULMUYOR

Öte yandan Trabzon Arama Kurtarma Derneği (AKUT) gönüllüleri de, kar yağışı nedeniyle doğada yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanları için Zigana Dağı geçidinde bazı bölgelerine mama, yem ve yiyecek bıraktı. AKUT Gönüllüsü Kemal Başkan, sokak hayvanlarının yaşam alanlarına düzenli olarak yem bıraktıklarını anlatarak, "Bu zor günlerde, can dostlarımız da zor günler geçiriyor. Elimizden geldiğince, halkımızdan topladığımız yardımlarla, onlara yiyecek bırakıyoruz. Bu hayvanlarla aynı dünyayı paylaşıyoruz. Bunların bize, depremlerde, afetlerde ne kadar yardımcı olduğunu görüyoruz. Halkımızın bunu unutmamasını istiyorum" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

- Yaylada çiçeklerden görüntüler

- Kar manzaraları detaylar

- Zigana Geçidi karla kaplı ormanlar

- Sokak hayvanlarına yem bırakma

- Muhabir anonsu (Fatih TURAN)

- Köy manzaraları

- Detaylar

=========================

Japon prensin diktiği sakura 27 yıldır iki ülkenin dostluğunu simgeliyor

ÇANAKKALE Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), Eğitim Fakültesi Japon Dili Eğitimi Anabilim Dalı'nın kuruluşunda, 17 Eylül 1993'te Japon Altes Prensi Takahito Mikasa tarafından dikilen sakura ağacı, 27 yıldır iki ülkenin geleneksel dostluğunun simgesi oldu. Üniversite yönetiminin yıllardır özenle koruduğu Anafartalar Yerleşkesi bahçesindeki sakura, Japonya İmparatoru adına Prens Mikasa'nın Türkiye'de kendi eliyle diktiği birkaç ağaçtan biri olma özelliğini taşıyor.

Japon kültüründe büyük bir öneme sahip olan ve ülkenin ulusal simgelerinden biri olarak bilinen sakura, Türkiye'nin gündemine Japonya Başbakanı Şinzo Abe'nin video konferans yöntemiyle katıldığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışını gerçekleştirdiği Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'yle birlikte geldi. Türk halkı, bu açılışın ardından sakuranın ne olduğunu merak edip, araştırmaya başladı. Türkçe karşılığı kiraz çiçeği olan sakura, meyve vermeyen bir tür kiraz ağacı olarak da biliniyor. Çiçek açması baharı müjdeleyen ve yaşam döngüsünü de temsil eden sakuranın, Çanakkale için ise özel bir yeri var.

27 YIL ÖNCE PRENS MİKASA ELLERİYLE DİKMİŞTİ

ÇOMÜ Eğitim Fakültesi Japon Dili Eğitimi Anabilim Dalı'nın açılışı için 1993 yılında Çanakkale'ye gelen Japon Prensi Takahito Mikasa ve eşi, Türk- Japon geleneksel dostluğunun simgesi olarak Anafartalar ve Terzioğlu yerleşkelerine kendi eliyle birer sakura ağacı dikti. Anafartalar Yerleşkesi'ndeki Eğitim Fakültesi bahçesinde dikilen ağaç, 27 yıldır Türk- Japon geleneksel dostluğunun simgesi olarak yaşıyor. Fakülte binalarının yenilendiği Anafartalar Kampüsü bahçesindeki sakura ağacının etrafına da çevre düzenlemesi yapıldı.

TÜRK- JAPON DOSTLUĞUNUN SİMGESİ

Ağacın dikildiği yılda ÇOMÜ Eğitim Fakültesi?nde öğrenci olan, bugün de aynı fakültenin dekanı olarak görev yapan Prof. Dr. Salih Zeki Genç, O dönemde Japon prens burayı ziyaret ettiğinde bu ağaç dikilmişti. Fakültemiz bahçesindeki bu sakura ağacı, Türkiye?de bildiğim kadarıyla imparatorluk ailesinin diktiği birkaç ağaçtan bir tanesi. Yanılmıyorsam bir tanesi Ankara'daki Türk- Amerikan Vakfı bahçesinde, diğeri de Kırşehir Kaman?da Kalehöyük arkeoloji araştırma alanındaki Japon botanik bahçesinde. Bir tanesinin de bizim fakültemizin bahçesinde bulunuyor olması önemli. Sayın Cumhurbaşkanımızın açmış olduğu hastanede sakura adının zikrediliyor olması bu anlamda bir birlikteliği, güzel olayı bize tekrar yaşatmış oldu. Fakülte binalarımız yenilendi. Bu anlamda çevre düzenlememiz henüz oturmadı ama Japon imparatorluk ailesinin bu ağacı dikmesi ve geleneksel anlamda Japonların barış, dostluk bağlamında önem verdiği bir değer olması hasebiyle çevre düzenlemesini yaptığımız ve koruma altına aldığımız ilk ağaçlardan bir tanesi budur dedi.

JAPON YETKİLİLER, SAKURA ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİYOR

Geçen yıl kasım ayında Japonya?nın Ankara Büyükelçisi Akio Miyajima'nın "21. Yüzyılda Asya ve Japonya" başlıklı bir konferans vermek için ÇOMÜ'ye geldiğini belirten Prof. Dr. Salih Zeki Genç, büyükelçinin ziyaret ettiği ağacın karşısında gösterdiği saygıdan çok etkilendiğini söyledi. Prof. Dr. Genç, şöyle konuştu

Büyükelçi, konferansa katılmadan önce ilk olarak Anafartalar kampüsümüzü ve bu ağacı ziyaret etti. Göstermiş olduğu saygıyı, uygulamış olduğu geleneksel ritüelleri gözlemledim. O zaman öğrenciydim, 1993 yılında bu ağaç küçük bir fidandı, bu seviyeye geldi. Japonların geleneklerine çok bağlı olduklarını biliyoruz ama bu derece etkili olduğuna burada bizzat ben de şahit oldum. Bu ağaç niye burada diye düşünülebilir. Türkiye?de Japonca öğretmenlik programı olan tek Eğitim Fakültesi biziz. Kurucu Rektörümüz Prof. Dr. Mete Tunçoku, Japonya'da doktorasını yaptığı için bu anlamda Japonca öğretmenliğinin kuruluşuna da ev sahipliği yaptı fakültemiz. Öğretmenlik olarak eğitim fakültelerinde bulunan tek Japonca öğretmenliği bölümü bizde olduğu için bu ağaç burada. Çok farklı etkinlikleri de Japon Günleri kapsamında gerçekleştiriyoruz. Bu bağlamda Japonya?dan farklı vesilelerle üniversitemizi ve fakültemizi ziyaret eden üst düzey yöneticilerimiz ilk olarak fakültemizdeki sakura ağacını ziyaret ediyorlar.

ÇİÇEK AÇIYOR AMA MEYVESİ YOK

Eğitim Fakültesi bahçesindeki sakura ağacının, Türk- Japon dostluğu simgesi ve Japon kültürünün aktarılması noktasında önemli bir değer olduğunu belirten Prof. Dr. Genç, Bu ağaç 20 gün önce diğer doğal ağaçlar gibi çiçekliydi. Meyvesi olmuyor. Bildiğimiz geleneksel, klasik ağaçlar gibi rengarenk, çiçekleri beyaz, pembe tomurcukları olan bir ağaç. Ürettiğimiz geleneksel kirazdan biraz daha farklı ama o geleneksel Japon iklimine ya da oranın iklim yapısına bağlı, geleneksel Japon kiraz ağacı olarak biliniyor diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

---------------------

-Japon Prensi Takihoto Mikasa ve eşi, Türk-Japon geleneksel dostluğunun simgesi olarak Anafartalar ve Terzioğlu kampüslerine kendi eliyle birer Sakura ağacı dikmesinin arşiv görüntüsü.

-Anafartalar kampüsündeki sakura ağacından genel ve detay görüntü.

-Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Zeki Genç ile röp.

-Burak Gezen anons.

=========================

Camisiz minare, mahallenin sembolü oldu

BURSA'nın İnegöl ilçesindeki Hasanpaşa Mahallesi'nde bulunan camisiz minare, bölgenin sembolü haline geldi. Muhtar Suat Karakaya, 2000 yılında yıkılan caminin minaresine sağlam durduğu için dokunulmadığını söyledi.

İnegöl'e bağlı Hasanpaşa Mahallesi'nde, 1868'de yapılan Hasanpaşa Camii, yıllar geçtikçe tahrip olması sonucu 2000 yılında yıkıldı. Mahallelinin gösterdiği tepki nedeniyle ise minare yıkılmadı. Bir süre sonra aynı isimle başka cami, mahallenin farklı noktasına inşa edildi. Yıkılmayan minare ise mahallenin sembolü haline geldi. Camisiz minare, bölgeye gelen ziyaretçilerin de ilgisini çekiyor.

Hasanpaşa Mahallesi'nin muhtarı Suat Karakaya, mahallelerinin 160 yıl önce Gürcistan'ın Batum bölgesinden göç edenler tarafından oluşturulduğunu ve göç ile birlikte nüfus artışından dolayı bu camiyi yaptıklarını kaydetti. Muhtar Karakaya, "2000 yılına gelindiğinde cami yıkılmaya yüz tutmuştu. Mahalle sakinleri olarak farklı bir noktaya yeni cami yaptık. Yıkılmaya yüz tutan camimizi ise yıktık. Minare oldukça sağlamdı; yıkmaya kıyamadık, bıraktık. Bu da ilginç bir görünüm kazandırdı mahallemize. Minare, mahallemizin sembolü haline geldi. Gelen, giden minarenin fotoğrafını çekiyor. 18 yıldır yıkmaya kıyamadığımız minaremize belediye tarafından bakım yapılmasını, bir de büyük saat konulmasını istiyoruz" dedi.

Görüntü dökümü;

-minareden detaylar

-sokaktan detaylar

-muhtar açıklama

=======================

Fırtına, Hakkari'de çatıları uçurdu, taksi durağını yerinden söktü

HAKKARİ'de etkili olan rüzgar, çok sayıda ev ve binanın çatılarını uçururken, bir taksi durağını ise yerinden söktü. Rüzgarın savurduğu çatı parçalarının isabet ettiği araçlar da zarar gördü.

Hakkari'de dün akşam saatlerinde başlayan yağmur ve etkli olan rüzgar hayatı olumsuz yönde etkiledi. Saatteki hızı 50 kilometreyi aşan rüzgar, çok sayıda ev ve binanın çatılarını, yerinden söküp, cadde ve sokaklara savururken, düşen çatı saç ve tahtaları çarptığı bazı araçlar zarar gördü. Şiddetli rüzgar, taksi durağının kulübesi ise yerinden sökülerek caddeye savruldu.

İtfaiye ekipleri, düşme tehlikesi olan malzemelere karşı tedbir alıp düşen çatı parçalarını temizlemeye çalıştı. Kentte fırtınanın etkili olduğunu belirten Azat Koç, evinde ve aracında maddi hasar meydana geldiğini söyledi. Bu arada zarar gören elektrik ileti hatlarının onarılması için de Vangölü Elektrik Dağıtım A.Ş. ekipleri yoğun bir çalışma başlattı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

- Çatıları uçan evler

- Yerinden sökülen taksi durağı

- Saç ve tahta altında kalan araçlar

- Mahalle sakini Azat Koç konuşması

- Genel Detay

=========================

Çay üreticilerine "Covid-19" testi yapılıyor

RİZE'de, koronavirüs tedbirleri kapsamındaki seyahat kısıtlamasının kaldırılmasıyla memleketlerine gelen 6 bin 331 kişiye, arife ve bayramın birinci günü İl Pandemi Kurulu'nca oluşturulan ekip tarafından "Covid-19" testi yapıldı. Köylerde gezen ekibin, test ve numune alma çalışmaları sürerken, karantinada olan ve test sonuçları negatif çıkanların bahçelerine girip, çay hasadına başlayacağı belirtildi.

Doğu Karadeniz'deki Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde, 830 bin dekar alanda 1 milyon üretici aile tarafından yapılan yaş çay üretiminde hasat sürüyor. Çay hasadına katılmak için özel seyahat izin belgesi alarak, Rize'ye giriş yapan üreticilere, çay bahçesine girmeden önce geçirecekleri 1 haftalık ev izolasyonu sürecinde "Covid-19" testi yapılmaya başlandı. 81 ilde uygulanan 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasının ilk günü İl Pandemi Kurulu'nca oluşturulan ekipler de başlattığı numune alma çalışmalarını sürdürüyor. 3'erli gruplar halinde dolaşan 110 kişilik sağlık ekibi, Rize'de 11 ilçe ve il merkezi dahil 207 mahalle ve 347 köyde tarama yaparak, il dışından gelen üreticiler ile birlikte başka şehirden gelen çay işçilerinden numune alıyor. Numuneler, Ankara Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarları ve Biyolojik Ürünler Daire Başkanlığı'na gönderiliyor. Rize'ye gelmek için seyahat izin belgesi talep eden 36 bin kişiden 16 bin 367'si, kente ulaşırken, özel kıyafetler giyip, tedbirlerle tarama yapan ekip, "Covid 19" testi için arife ve bayramın birinci günü toplam 6 bin 331 kişiden örnekler aldı. İşlemler, kente giriş yaptıklarında kayıtları alınanlara muhtarlıklar aracılığıyla ulaştılıp, belirlenen noktada yığılma olmasının da önüne geçilerek, yapılıyor. Testi negatif çıkan üreticiler, evin ihtiyaçları için dışarı çıkabilecek. Evdeki diğer kişiler ise sadece tarlada çay toplayabilecek, ev ile tarlası dışında başka alanda bulunamayacak.

'NUMUNE ALMA SÜRECİ DEVAM EDİYOR'

Çalışmalara ilişkin konuşan Rize İl Sağlık Müdürü Mustafa Tepe, "Her gelen ailenin kontrol noktasında ekipler tarafından ayrıntılı adresi ve telefon numaraları alınıyor. Alınan bu veriler sağlık müdürlüğümüze gönderiliyor. Her bir ailemizi ve muhtarlarımızı her gün arayarak süreç hakkında bilgi veriyor ve hal hatırlarını sağlık durumları hakkında bilgileri alıyoruz. Numune alma süreci başladı. Ailelerin mahallelerine yerlerine giderek steril ortamda sosyal mesafe kurallarına uygun testlerini gerçekleştiriyoruz. Öte yandan bu kadar çok insana özellikle semptomsuz ve bulgusu olmayan vatandaşlarımıza test yapıyor olmamız korana sürecinin gelişimi açısından önümüzü görmemize de yardımcı olacak. Bize yol gösterecektirö dedi.

'ENERJİMİZ YÜKSEK ÇALIŞIYORUZ"

110 kişilik sağlık ekibinde yer alan Ümmü Sıla Uçar da filyasyon ekipleri ile beraber yaklaşık 2,5 aydır sahada olduklarını belirterek, "Pozitif çıkan hastaların temas takiplerini gerçekleştiriyoruz, şimdi de numune alımı için sahadayız. Seyahat izin belgesi ile gelen çay üreticisinin hasada başlayabilmesi için bizler de bayram günü vatandaşlarımızdan numune alıyoruz. Ekip arkadaşlarımızla köylerimize mahallelerimizde giderek listelerde belirtilen kişilerden sürüntü alıyoruz. Sadece bizler değil tüm kurumlardaki arkadaşlarımızda sahada, enerjimiz yüksek, çalışıyoruz. 2 günlük süre içerisinde çok sayıda örnek aldık, temennimiz pozitif vaka çıkmamasıö diye konuştu.

'SAĞLIKÇILAR BAYRAMDA DA SAHADA'

Elmalı köyünün muhtarı Mehmet Salih İşyar, sağlık ekiplerinin bayram da sahada olduklarını söyleyerek, "Köyümüze yakın zamanda 200 kadar kişi geldi. Sağlık ekibimiz geldi, numuneleri almaya başladı. Sağlık ekiplerimiz bayram gününde bile çalışıyorlar, bu sürecin hızla tamamlanması için. Sonuçların çıkması ile herkes rahat bir nefes alacak endişe ortadan kalkacakö dedi.

'İZOLASYONA DEVAM EDECEĞİZ'

İstanbul'dan 3 gün önce gelen Hasan Yıldız, test sonuçlarını merakla beklediklerini anlatarak, "Gelirken izolasyona gireceğimizi, "Covid-19" testi yapılacağını biliyordum. Sağlıkçılar köyümüze kadar geldiler, bizden numune aldılar. Şimdi sonuçları bekleyeceğiz sonra çay bahçemize girerek çayımız hasat etmeye başlayacağızö diye konuştu.

Bölgede yaşayan İhsan Gram ise "Seyahat izin belgesi ile geldik. Bu testin bize uygulanacağını biliyorduk. Çok iyi oldu. Varsa bizde bir hastalık köye taşınmaması adına bu testlerle öğreneceğiz. Test çıkana kadar izolasyona devam edeceğiz. Sağlıkçılar buraya kadar geldiler, hem de bayram gününde Rize'ye giriş yapan herkese ulaşıyorlar, emek veriyorlarö dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-Sağlıkçılardan detaylar

-Numune alımından detaylar

-İŞlem yapan sağlıkçılar

-Röportajlar

-Sağlık Müdürü Mustafa Tepe'nin açıklaması

-Muhabir anonsu (Arzu ERBAŞ)

=========================

Eşe darp şüphelisi mali müşavir, plakasından yakalandı

BURSA'da, darp gerekçesiyle eşi tarafından şikayet edilen Kervan A. (33), Plaka Tanıma Sistemi'ne (PTS) takılınca polis ekipleri tarafından yakalandı. Eşine karşı şiddet uyguladığı gerekçesiyle "basit yaralama" suçundan kaydı bulunan Kervan A., ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Olay, sabah saatlerinde merkez Osmangazi ilçesi Gençosman Kavşağı'ndaki polis kontrol noktasında meydana geldi. 16 SUT 36 plakalı aranması olan otomobil, Merinos alt geçidinde Plaka Tanıma Sistemi'ne takıldı. Otomobili takibe alan polis ekipleri, Gençosman Kavşağı'ndaki kontrol noktasında otomobili durduran polis ekipleri, sürücü Kervan A.'dan evrakını istedi. Mali müşavir olduğu için sokağa çıkma yasağından muaf olan Kervan A.'nın yapılan kontrollerde "basit yaralama" suçundan kaydı olduğu öğrenildi. Eşini darbettiği için şikayet edilen Kervan A., polis merkezinde ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Görüntü Dökümü

-----------------------

-Kontrol noktasından detaylar

-Şüpheliden detaylar

-Genel detaylar

========================

Kar fırtınasına yakalanan çoban, ölü bulundu

ERZİNCAN merkeze bağlı Koçyatağı köyünde koyunlarını otlatmak için yaylaya çıkan ve kar fırtınası nedeniyle dönemediği tahmin edilen çoban Süleyman Akpolat'ın (70) yapılan arama çalışmalarında cesedine ulaşıldı.

Olay, akşam saatlerinde kent merkezine 30 kilometre uzaklıktaki Koçyatağı köyü yakınlarında meydana geldi. Sabah saatlerinde koyun sürüsünü otlatmak için yaylaya çıkan Süleyman Akpolat bölgede etkili olan kar ve fırtına nedeniyle köye dönemedi. Meraklanan ailesi ve köylüler Akpolat'ı bulmak için çalışma başlattı. Kendi çabaları ile çobanı bulamayan köylüler durumu jandarmaya bildirdi. İhbar üzerine bölgeye gelen jandarma ve AFAD ekiplerinin arama çalışmaları akşam saatlerine kadar sürdü. Akşam saatlerinde ekipler, köye yaklaşık 4 kilometre uzaklıktaki Beşgözeler Mevki'nde Süleyman Akpolat'ın cansız bedenini buldu. Olay yerinde yapılan incelemenin Akpoat'ın cansız bedeni AFAD ekiplerince uzun uğraşlar sonucu dağlık alandan indirilerek, otopsi yapılmak üzere devlet hastanesi morguna kaldırıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-Afad ekiplerinin hazırlanması ve dağda aramaları

-Cesede ulasmaları ve cesedin basında inceleme yapılması

-Cesedin taşınması

-Ambulansa konulması

=========================

Fırtınanın devirdiği ağaç caddeyi kapattı

MUŞ'ta etkili olan fırtına sebebiyle devrilen bir ağaç caddeyi kapattı. İtfaiye ağacı motorlu testereyle keserek kaldırdı.

Muş'ta dün gece saatlerinde yağmurla beraber etkili olan fırtına Cumhuriyet Caddesi'ndeki bir ağacı yola devirdi. Yolu kapatan ağacın kaldırılması için vatandaşlar itfaiyeden yardım istedi. Caddeye gelen itfaiye ekipleri, ağacı, motorlu testereyle parçalayarak caddeden kaldırdı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-İtfaiye görevlisinin ağacı kesmesi

-İtfaiye aracı ve ağaçtan görüntü

-Ağacın kesilmesinden detay

=========================

Antalya'nın Göktepe Yaylası'nda mayıs karı

ANTALYA'nın Akseki ilçesinin 2200 rakımlı Göktepe Yaylası'nda kar yağışı etkili oldu. Ramazan Bayramı'nın ilk gününe kar yağışıyla uyanan yayla sakinleri şaşkınlık yaşadı.

Antalya'nın yüksek kesimlerinde dün kar yağışı etkili oldu. Akseki ilçesinin 2200 rakımlı Göktepe Yaylası, dün gece başlayan kar yağışıyla beyaz örtüyle kaplandı. Son günlerde hava sıcaklığının arttığı ilçe merkezinde bunalıp, yaylalara çıkanlar ise Ramazan Bayramı'nın ilk gününe kar yağışıyla uyandı. Mayıs ayının sonuna gelinmesine rağmen yağan kar, yayladakileri şaşırttı. Yaylaya çıkanlar, soğuk ve karlı havaya hazırlıksız yakalandıklarını söyledi.

'İLK KEZ YAĞIYOR, ŞAŞKINIZ'

Arife günü yaylaya çıktıklarını söyleyen göçer Mehmet Varol, "Arife günü akşam saatlerinde kar yağmaya başladı. Bir anda Toros Dağları bembeyaz oldu. Şu anda karlı bölgedeyiz. Yaylada koyunlar, kuzular ayazdan, kardan titriyor. Kar hızlı hızlı yağdı. Böyle bir durumla ilk kez karşılaştık. Mayıs ayında kar yağdı. Bugün bayram sabahı her taraf bembeyaz olmuş. Bu aylarda yaylaya ilk kez kar yağıyor, şaşkınız" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

--------------

- Kar yağan yayladan görüntüler

- Karlı tepelerden görüntüler

- Yayladan genel görüntü

- Koyun otlatan bir göçerin görüntüsü

- Yayladan detay görüntü

- RÖP: Mehmet Varol (Göçer)

- Kar yağan dağların zirvesinden görüntü

- Bir çocukla röportaj

- Karlı zirvelerden detay

========================

Kaldırımdaki kaplumbağa görenleri şaşırttı

GAZİANTEP'in İslahiye ilçesinde, koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan dışarı çıkma yasağının ardından boşalan kaldırımda bir kaplumbağanın dolaşması ilgiyle izlendi.

İçişleri Bakanlığı tarafından koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan 4 günlük sokağa çıkma yasağının ikinci gününde İslahiye'nin en hareketli meydan, caddeler ve sokaklar boş kaldı. Polis ekipleri, dışarı çıkanları izinli olup olmadığını kontrol ederek vatandaşları evde kalmaları konusunda uyardı. Hatay Bulvarında ise bir kaplumbağanın insanların olmadığı kaldırımdaki gezintisi ilgiyle izlendi. Doğanın sahibi kaplumbağa kaldırımda uzun süre dolaşarak sokakların keyfini çıkardıktan sonra kaldırım kenarındaki alanda kayboldu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

----------------

- Demokrasi meydanı

- Kaldırımda kaplumbağanın gezintisi

- Genel ve detay görüntüler

=========================

DHA

HABERE YORUM KAT