İlk Dört Ayda Binekte Renault, Ticaride Ford Tercih Edildi

İlk Dört Ayda Binekte Renault, Ticaride Ford Tercih Edildi

Bu yılın ilk dört aylık dönemi sonunda Türkiye'de en fazla otomobil satışı gerçekleştiren marka 18 bin 778 adetle Renault, en fazla hafif ticari araç satan marka da 10 bin 444 adetle Ford oldu- Kasa tiplerine göre değerlendirildiğinde ise nisan sonunda ot

İSTANBUL (AA) - ABDULSELAM DURDAK - Türkiye'de bu yılın ocak-nisan döneminde en fazla satılan otomobil markası Renault olurken, en çok satılan hafif ticari araç markası da Ford olarak belirlendi.

AA muhabirinin Otomotiv Distribütörleri Derneğinden (ODD) edindiği verilere göre, Türkiye'de otomobil ve hafif ticari araç satışları, bu yılın ocak-nisan döneminde 2019'un aynı dönemine kıyasla yüzde 26,3 artarak 150 bin 860 adet oldu.

Sadece otomobil satışlarına bakıldığında, bu yılın ilk 4 ayında 2019'un aynı dönemine göre satışlar yüzde 30,3 artarak 121 bin 455 adet olarak gerçekleşti. Hafif ticari araç pazarı da yüzde 12,2 artarak 29 bin 405 adede ulaştı.


- Otomobil satışında ilk 3'te Renault, Volkswagen ve Fiat var


Ocak-nisan döneminde en fazla otomobil satışı gerçekleştiren marka 18 bin 778 adetle Renault oldu. Bunu 14 bin 33 adetle Volkswagen ve 12 bin 781 adetle de Fiat izledi.

Nisan ayı satışlarının lideri Peugeot, ocak-nisan döneminde 10 bin 110 adetle dördüncü sırada yer alırken, Opel 7 bin 92 araç satışıyla beşinci sırada konumlandı.

Söz konusu dönemde Infiniti marka otomobil satışı yapılmazken, Alfa Romeo, Aston Martin, Maserati, Lamborghini, Bentley ve Ferrari gibi markalar 10 adetin altında satış yaptı.


- Hafif ticaride en çok satanlar

Hafif ticari araç segmentine bakıldığında ise ocak-nisan döneminde 10 bin 444 adetle Ford listenin ilk sırasında yer aldı.

Bunu 6 bin 958 adetle Fiat izledi. Ardından 3 bin 441 adetle Volkswagen sıralandı.

Bu dönemde Peugeot, 1.636 adetle en çok hafif ticari araç satan markalar listesinde dördünce sırada yer aldı. Bunu 1.284 adetle Mercedes-Benz izledi.

Bu yılın ocak-nisan dönemide binek ve hafif ticari birlikte toplam otomotiv satışlarında ise Fiat 19 bin 739 adetlik satışla ilk sırada yer aldı.


- Otomobilde sedan, hafif ticaride van tercih edildi


Öte yandan kasa tiplerine göre değerlendirildiğinde ise nisan sonunda en çok tercih edilen gövde tipi, yüzde 45,3 payla yine sedan otomobiller oldu.

Sedan otomobilleri, yüzde 29,7 pay ve 36 bin 129 adet satış ile SUV, yüzde 21,5 pay ve 26 bin 154 adet satış ile Hatchback otomobiller takip etti.

Söz konusu dönemde hafif ticari araç pazarı gövde tipine göre, van gövde tipi yüzde 75,1 payla en çok tercih edilen gövde tipi olurken, kamyonet gövde tipi yüzde 11,6 payla ikinci sırada yer aldı. Bunları, yüzde 6,8'le pick-up ve yüzde 6,5'le de minibüs takip etti.

Bu yılın ocak-nisan döneminde markaların otomobil ve hafif ticari araç satış rakamları şöyle gerçekleşti:

MARKAOTOMOBİLHAFİF TİCARİTOPLAM
YERLİİTHALTOPLAMYERLİİTHALTOPLAMYERLİİTHALTOPLAM
ALFA ROMEO077000077
ASTON MARTIN044000044
AUDI02.8022.80200002.8022.802
BENTLEY044000044
BMW02.6072.60700002.6072.607
CITROEN04.6574.65701.1581.15805.8155.815
DACIA05.9585.95801.2171.21707.1757.175
DS01831830000183183
FERRARI066000066
FIAT12.65212912.7816.0748846.95818.7261.01319.739
FORD7454.1424.88710.09934510.44410.8444.48715.331
HONDA3.7645294.2930003.7645294.293
HYUNDAI1.5024.1705.67202342341.5024.4045.906
INFINITI000000000
ISUZU00021072172107217
IVECO00003133130313313
JAGUAR0777700007777
JEEP01.0701.07000001.0701.070
KARSAN00014201421420142
KIA02.3442.344019819802.5422.542
LAMBORGHINI044000044
LAND ROVER06026020000602602
LEXUS0282800002828
MASERATI033000033
MAZDA0343400003434
MERCEDES-BENZ03.8573.85701.2841.28405.1415.141
MINI03383380000338338
MITSUBISHI0828205905900672672
NISSAN01.7681.768023923902.0072.007
OPEL07.0927.092048148107.5737.573
PEUGEOT010.11010.11001.6361.636011.74611.746
PORSCHE0838300008383
RENAULT16.5052.27318.778060660616.5052.87919.384
SEAT03.3453.34500003.3453.345
SKODA04.0704.07000004.0704.070
SMART0393900003939
SSANGYONG06262095950157157
SUBARU01821820000182182
SUZUKI05005000000500500
TOYOTA7.3496648.01301521527.3498168.165
VOLKSWAGEN014.03314.03303.4413.441017.47417.474
VOLVO01.0801.08000001.0801.080
TOPLAM:42.51778.938121.45516.52512.88029.40559.04291.818150.860


HABERE YORUM KAT