• BIST 104.179
 • Altın 162,779
 • Dolar 3,9156
 • Euro 4,6113
 • Berlin 6 °C
 • Frankfurt 4 °C
 • Paris 8 °C
 • Ankara 12 °C
 • İstanbul 9 °C
 • İzmir 16 °C
 • Stockholm -1 °C

İkinci El Otobüslerin İhracı Projesi

İkinci El Otobüslerin İhracı Projesi
TOFED projesiyle 100 binden fazla ikinci el otobüsün Afrika, Ortadoğu ve Asya ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkeye ihraç edilerek, ekonomiye katkı sunulması hedefleniyor- TOFED Başkanı Özcan: "15 Temmuz olmasaydı projemizi hayata geçirecektik. Hükümet

İSTANBUL (AA) - FİKRİYE SUSAM UYAR - Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) tarafından hazırlanan "İkinci el otobüslerin ihracı" projesiyle 100 binin üzerindeki aracın, Afrika, Asya ve Ortadoğu başta olmak üzere birçok ülkeye ihraç edilmesi hedefleniyor.

TOFED Başkanı Birol Özcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de ikinci el otobüs stoğunun arttığını, projenin hayata geçmesi için öncelikle bir fuar alanına ihtiyaçları olduğunu anlattı.

Alanın tahsis edilmesinin ardından fuar yerini oluşturacaklarını ve ikinci el otobüsleri burada teşhir edeceklerini ifade eden Özcan, daha sonra da bu otobüslerin ihracının gerçekleşeceğini kaydetti.

Projeyle ekonomiye katkı sunmayı amaçladıklarını dile getiren Özcan, Türkiye'de 100 binin üzerinde ikinci el otobüs bulunduğunu, ihtiyaç fazlası bu stoğun kullanılmadığını dile getirdi.

Projeyle otobüslerin Asya, Afrika ve Ortadoğu ülkelerine satılacağını kaydeden Birol Özcan, bunun hem otobüsçüler hem de Türkiye'de üretim yapan firmalar için olumlu sonuçları olacağını söyledi.

"Otobüs üreten firmalarla da konuştuk, onlar da bu proje için çok umutlandı ve destek verdiklerini ifade etti" diyen Özcan, tahsis edilecek arazide 2. el otobüslerin sergilenmesinin yanı sıra, sektörün ihtiyacı olan mesleki okulları da yaptırmak istediklerini, böylelikle otobüs kaptanı, host, hostes ve banko arkasında çalışan personelin eğitimini sağlayacaklarını, ayrıca kaçak yağ veya mazot kullanımının da önüne geçileceğini bildirdi.

Bazı Avrupa ülkelerinin 2030 yılında kadar fosil yakıtlı otobüsleri seferlerden çekip, elektrikle çalışanlarını hizmete almayı hedeflediğini dile getiren Özcan, ikinci el otobüslerin ihracına yönelik pazar sorunu bulunmadığını da vurguladı.

TOFED Başkanı Özcan, şöyle konuştu:

"Türkiye'de şu anda 100 binin üzerinde ikinci el otobüs var ve her sene 3 bine yakın otobüsün üretimi yapılıyor. Bunlar da trafiğe çıkıyor. Şehirlerarası taşımacılıkta otobüslerin kullanımı 5 yıl. Otobüs firmaları her 5 yılda araçlarını yeniliyor. Türkiye'de özel şahıslar ferdi olarak otobüs ihracını yapıyor. Devlet kredi ve teşvik vermiyor, ÖTV'den de düşmüyor. Biz teşvik de istemiyoruz. Federasyona bir arazi tahsis edilirse, bizim belgemizle bu otobüsleri ihraç ederiz. İsteğimiz otobüsü ihraç ettiğimizde, aracını sattığımız firma ya da kişiler, belgemizle yeni otobüs aldığı zaman yüzde 18 olan KDV oranının, yüzde 8'e indirilmesidir. Araçlarımızı yenilemek için oranın yüzde 8'e düşürülmesini talep ediyoruz. Otobüs firmaları rahat etsin. Bu imkan sağlanırsa ikinci el otobüsleri ihraç ederiz. Bugün 25 bin otobüsü ülkenin dışına çıkarırsanız Türkiye rahatlar, ekonomi de canlanmış olur."

-"Bir firmanın 900 otobüsü Yenikapı sahilinde bekliyor"

Birol Özcan, şu anda bir otobüs firmasının ikinci el 900 otobüsünün Yenikapı sahilinde parkta bekletildiğini ve satılamadığını belirterek, otobüs firmalarının projeyi desteklediğini, bu kapsamda ihraç edilecek otobüslerin bir yıllık bakımlarını yapacaklarını söyledi.

Yaklaşık bin otobüsün teşhir edileceği fuar alanı için 50 veya 100 dönümlük bir alana ihtiyaçlarının bulunduğunu, ihraç edilecek araçların yerine yenilerinin alınması için sektör temsilcilerine bazı kolaylıkların sağlanmasını istediklerini belirten Özcan, "Projeyi Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'ye anlattım ve 'çok güzel' şeklinde değerlendirdi, sıcak baktı. Fakat Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimi olunca kaldı. FETÖ, Türkiye'nin başına bela oldu. 15 Temmuz olmasaydı projemizi hayata geçirecektik. Hükümet de çok sıcak bakmıştı, ekonomiyi canlandıracaktı. Şu anda 100 binin üzerindeki 2. el otobüsün 25 binini ihraç etsek, Türkiye'nin ekonomisi ikiye katlanır. '25 bin otobüsün ihracatı' denildiğinde, bu en az 10 bin otobüsün yenilenmesidir. Bu da sektör temsilcileriyle çalışanlarının kazanacağı anlamına geliyor. Bu ayrıca çevre kirliliğinin önüne geçmek demektir." diye konuştu.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
  Tel : +49 (0) 615098 03 04 Faks : +49 (0) 615098 03 05