• BIST 109.330
 • Altın 155,894
 • Dolar 3,8638
 • Euro 4,5501
 • Berlin 2 °C
 • Frankfurt 4 °C
 • Paris 6 °C
 • Ankara 11 °C
 • İstanbul 15 °C
 • İzmir 15 °C
 • Stockholm -3 °C

“İdam Cezası Gelirse Türkiye Avrupa’dan Dışlanır”

“İdam Cezası Gelirse Türkiye Avrupa’dan Dışlanır”
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Meclis Üyesi Emre Çam "Türkiye'de idam cezasının geri gelmesinin Avrupa ailesinden dışlanması anlamına geldiğini söyledi....

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Meclis Üyesi Emre Çam "Türkiye'de idam cezasının geri gelmesinin Avrupa ailesinden dışlanması anlamına geldiğini söyledi. Strasburg'da basın açıklaması yapan CHP Meclis Üyesi Emre Çam idam cezasını Avrupa Konseyi açısından şu ifadelerle yorumladı: "15 Temmuz darbe girişiminin ardından yeniden gündeme gelen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından parlamentoya gelirse onaylarım şeklinde önü açılmaya çalışılan idam cezasının geri getirilmesi Türkiye'yi apaçık Avrupa'dan silecek bir hamle olur. Kaldı ki Erdoğan, 2002'deki bir açıklamasında "Türkiye; artık AB'nin kenar mahallesi olmaktan kurtarılmalı. İdam cezası tamamen kalkmalı" demişti. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanlığı yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise 31 Mart 2011 tarihinde yaptığı açıklamada, Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerden ötürü idam cezasına geri dönmesinin imkânsız olduğunu hatırlatmış ve Türkiye'nin uluslararası imajına zarar vereceğini söylemişti. AB ve BM yetkilileri de endişelerini ve bu sürecin AB ilişkilerini bitireceğini, Türkiye'nin imajını sıfırlayacağını dile getiriyor. Hal böyleyken bir grubun idam isteriz diye sesini yükseltmesine ülkenin Cumhurbaşkanı tarafından "destek" verilmesi ülkenin Avrupa'da kat ettiği yolu sıfırlamak demektir. Bunun büyük tehlikeli bir yola kapı açtığını görmek zor değildir" diye konuştu.

"İdam cezasının kaldırılmasının Avrupa Birliği ile esasen hiçbir ilgisi yok" diyen Emre Çam, "AB üyelik süreci olmasaydı da Ankara, Avrupa Konseyi üyeliği gereği bu cezayı yasalarından silmek zorundaydı. Mesela Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan ve AB üyesi olmayıp Avrupa Konseyi üyesi olan tüm ülkeler, idam cezasını bu nedenle kaldırmış durumdalar. İdam cezası şu anda Avrupa Konseyi (AK) üyeliğinin olmazsa olmazı halinde. Dolayısıyla idam cezasının yeniden ceza kanununa eklenmesi otomatik olarak Ankara'nın Avrupa Konseyi üyeliğinin sorgulanmasına neden olacak. Esas tehlike burada yatmakta!" ifadelerini kullandı.

'Siyasi, ekonomik ve diplomatik yıkım olur'

Böyle bir senaryonun Türkiye'yi zaten Avrupa ailesinin ferdi görmek istemeyenlerin eline inanılmaz bir koz vereceğini savunan CHP, PM Üyesi Emre Çam, şunları söyledi: "Türkiye şayet Avrupa Konseyi'nden dışlanırsa, otomatik olarak Avrupa ailesinden dışlanmış olacak. Böyle bir olasılığın siyasi, diplomatik ve ekonomik boyutunu hayal etmek zor değil. Yıllardır ülkemize yatırım yapan Avrupalı yatırımcıların Türkiye'ye bakışı temelden değişecek. Türkiye 1949'dan bu yana Avrupa Konseyi bünyesinde yüzlerce sözleşme ve protokolün hazırlanmasında yer aldı. Bunların çoğu yürürlükte. Haliyle Avrupa Konseyi'nden çıkarsak tüm hukuk sistemimiz sorgulanacak, değişecek. Her şey sil baştan olacak. Türkiye 1 Ocak 2016'da Avrupa Konseyi'nde "grand payeur" (Avrupa Konseyi bütçesine en fazla katkı sağlayan ülke) oldu. Avrupa Konseyi üyeliği sayesinde Avrupa'nın önde gelen hukuk organları (AİHM, Venedik Komisyonu vs...), siyasi organları (AKPM, AYBYK vs...) ve denetim organlarında (ECRI, CPT, GRECO vs...) tam üye olarak temsil ediliyor. Bunların bir kalemde silinme riski var. Avrupa Konseyi üyeliği Türkiye'nin demokrasi pusulasıdır. Bunu Bülent Ecevit de Mayıs 1979'da Strasbourg'da Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi genel kurulu önünde yaptığı o harika konuşmasında dile getirmiştir. Özetlemek gerekirse, idam cezasının geri gelmesi Avrupa ailesinden dışlanmak demek olacak. Bir başka deyişle, Türkiye'nin bağlı olduğu uluslararası sözleşmeler ve AB üyelik sürecinin sona ermesi anlamına gelecek."

DHA

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Tel : +49 (0) 615098 03 04 Faks : +49 (0) 615098 03 05