• BIST 107.855
 • Altın 376,832
 • Dolar 6,7135
 • Euro 7,5110
 • Berlin 27 °C
 • Frankfurt 27 °C
 • Paris 29 °C
 • Ankara 19 °C
 • İstanbul 19 °C
 • İzmir 23 °C
 • Stockholm 17 °C

Hdp'li Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin Kararları

Hdp'li Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin Kararları
Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı:- "Şunu ben kendi adıma bir hata olarak kabul ediyorum. Keşke şunu yapsaydık. Mevcut yerin ismi budur. Özellikle o yerleşim yerinin etrafında meskun olanlara sorsaydık. Burada şöyle bir isim değişikliği düşünüyoruz. Sizin

DİYARBAKIR (AA) - HDP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, Diyarbakır Büyükşehir Meclisinin tartışma yaratan ve tepkilere neden olan kararlarına ilişkin, "Şunu ben kendi adıma bir hata olarak kabul ediyorum. Keşke şunu yapsaydık. Mevcut yerin ismi budur. Özellikle o yerleşim yerinin etrafında meskun olanlara sorsaydık. Burada şöyle bir isim değişikliği düşünüyoruz. Sizin bununla ilgili olurunuz nedir deyip kamuoyunun bilgisini ve olurunu aldıktan sonra yapmış olsaydık çok daha doğru olurdu." dedi.

Mızraklı ve merkez Kayapınar Belediye Başkanı Keziban Yılmaz, Kültür ve Kongre Merkezinde düzenlenen basın toplantısında, Büyükşehir Belediyesi Meclisinin merkez Kayapınar ilçesinde cami yapımı için belirlenen alanların imar planı değişikliği ve merkez Sur ilçesinde sahabe İyaz Bin Ganem adını taşıyan caddeye terör suçlusunun adını verme kararlarına ilişkin açıklama yaptı.

Gazetecilerin, Diyarbakır'ı fetheden İslam ordularının komutanı sahabe İyaz Bin Ganem'in isminin yer aldığı caddeye terör suçundan ceza alan doktor İlhan Diken'in adının verilmesine ilişkin sorusu üzerine Mızraklı, "Diyarbakır'da sokakta dolaşsak ve sorsak İyaz Bin Ganem ismi size neyi ifade ediyor, acaba kaç kişi biliyor?" diye konuştu.

Mızraklı, şöyle devam etti:

"Şunu ben kendi adıma bir hata olarak kabul ediyorum. Keşke şunu yapsaydık. Mevcut yerin ismi budur. Özellikle o yerleşim yerinin etrafında meskun olanlara dönüp sorsaydık. Burada şöyle bir isim değişikliği düşünüyoruz. Sizin bununla ilgili olurunuz nedir, deyip kamuoyunun bilgisini ve olurunu aldıktan sonra yapmış olsaydık çok daha doğru olurdu. İzlememiz gereken yol noktasında kendi eksiğimizi söylüyorum. Ama sayın İlhan Diken'in şahsında koparılan tutuma baktığımız zaman bunu ahlaki bulmadığımızı çok açık ve net olarak söylüyorum. Konuşmamın içinde 'Keşke şu sorgulamayı yaparak yapmış olsaydık.' diye esasında içinde özür de ifade eden bir cümle kurdum. Keşke herkes aynı, yeri geldiği zaman o eksikliği ifade edebilme erdemini gösterse."

Yılmaz da Kayapınar Belediyesinin imar revizyonuna konu olan camilerle ilgili bilgi vererek, camilerin aldıkları karardan sonra kaçak yapı durumuna düştüğünü, ancak bu yerlerle ilgili bir yıkım düşünmediklerini iddia etti.


Bu bölümde yayımlanan haberler, abonesi olduğumuz içerik sağlayıcı ajanslar tarafından (AA, DHA, İHA vb) üretilen ve otomatik olarak sitemizde yayımlanan haberlerdir. ARTI49 söz konusu haberlere ve videolara hiçbir müdahalede bulunmamaktadır. İçeriklerin hukuki sorumluluğu ajanslara aittir. Haberlerle ilgili lütfen içerik üreticisi ajanslarla iletişime geçiniz. Çeşitli nedenlerle içerik kaldırma talebiniz olursa [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05