• BIST 95.286
 • Altın 271,677
 • Dolar 5,6605
 • Euro 6,2795
 • Berlin 15 °C
 • Frankfurt 14 °C
 • Paris 13 °C
 • Ankara 16 °C
 • İstanbul 21 °C
 • İzmir 24 °C
 • Stockholm 14 °C

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş Almanya'da:

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş Almanya'da:
HAMBURG (AA) -  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, milletvekili genel seçimine işaret ederek “1 Kasım’la birlikte işimiz bitmiş olmayacak...

HAMBURG (AA) -  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, milletvekili genel seçimine işaret ederek “1 Kasım’la birlikte işimiz bitmiş olmayacak ama özgürlüğe giden çok önemli bir kapıyı açmış olacağız. Biz, silahların susacağı, sadece masada oturanların konuşabileceği, gencecik bedenlerin toprağa düşmediği bir ülkeyi yaratmak için HDP demek zorundayız. Bugün Türkiye’de hayatını kaybeden asker, polis, sivil, gerilla ölmeden biz bu sorunu çözebilirdik” dedi.

HDP Hamburg Seçim Komitesi’nce Glinde semtinde DİMA Spor Merkezi’nde düzenlenen programda konuşan Demirtaş, partilerinin artık sadece Türkiye ve Ortadoğu’nun değil, Avrupa’nın siyasetini etkileyecek noktaya geldiğini ileri sürdü.

Bunun için HDP’nin sıradan bir parti olmadığını ifade eden Demirtaş, “Biz, kimliklerin, mezheplerin, inançların ve yaşam tarzlarının birbirine düşman edilmesine karşı kurulduk. Biz bütün kimliklerin ve mezheplerin partisiyiz ama o, tek milletin, tek ırkın, tek inancın partisi. Biz işçinin ve emeğin partisi, o ise emek düşmanıdır. Biz haktan, bölüşümden yanayız, o ise hırsızlık, rüşvet ve yolsuzluk anlayışının temsilcisidir.” 

HDP’nin 7 Haziran’da tekçi anlayışa karşı ideolojik bir zafer elde ettiğini öne süren Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz 7 Haziran’da sadece partilere karşı değil, Cumhurbaşkanına, valiye, kaymakama, yandaş medya ordusuna, birçok yerde ona bağlı emniyet müdürlerine, üniversite ve rektörlere, kendisine biat etmiş Diyanete ve büyük para babalarının seçimi kazandırmak için AKP’nin arkasına yığdığı maddiyata, Hazineden aldığı yüzlerce trilyonluk yardıma, partililerimizin, mitinglerimizin bombalanmasına karşı büyük bir zafer kazandık.” 

Demirtaş,  “1 Kasım ile birlikte işimiz bitmiş olmayacak ama özgürlüğe giden çok önemli bir kapıyı açmış olacağız. Biz, silahların susacağı, sadece masada oturanların konuşabileceği, gencecik bedenlerin toprağa düşmediği bir ülkeyi yaratmak için HDP demek zorundayız. Bugün Türkiye’de hayatını kaybeden asker, polis, sivil, gerilla ölmeden biz bu sorunu çözebilirdik” şeklinde konuştu.

Dengeleri altüst edecek bir güce kavuştuklarını iddia eden Demirtaş, kalabalığa hitaben “Sizlerin ellerindeki oy zarfları küçük olabilir ama tüm dengeleri yine altüst edecek kadar güçlü olabilir” ifadesini kullandı.

“Giydiği üniformanın rengi, teni farklı diye acıların arasına ayrım koyamayız” diyen Demirtaş, şöyle devam etti:

“Kürt sorununu, Türkiye’deki demokrasi sorununu masada çözmek bu kadar yakın, kolay ve mümkünken halen evlatlarımızın ölüyor olmasına tahammül gösteremeyiz. Anaların asker, polis, ya da dağa çıkıp gerilla olan evlatları onun saltanatı uğruna ölüyorsa ortada bir yanlışlık var. Ortada bir vatan savunması ya da vatana yönelik bir tehdit yok, sadece saray savunması var. Saray iktidarını kurtarsın diye her gün Türkiye’nin her yerine cenazeler geliyor.” 

Avrupalı seçmenin oylarının çok kıymetli olduğunu ifade eden Demirtaş, “Sizlerin oyları matematiksel hesapla tüm vilayetlere dağıtılıyor. Bu da her vilayetten vekil çıkarma şansımızı artırıyor. Seçim sonuçlarını belirleyecek olan sizlersiniz” dedi. 

 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05