Günün Öne Çıkan Spor Haberleri

Günün Öne Çıkan Spor Haberleri

Shane Larkin: Bu ülke için terimin son damlasına kadar mücadele edeceğimAnadolu Efes'in yıldız basketbolcusu Shane Larkin, Türkiye A Milli Basketbol Takımı'nda...

Shane Larkin: Bu ülke için terimin son damlasına kadar mücadele edeceğim

Anadolu Efes'in yıldız basketbolcusu Shane Larkin, Türkiye A Milli Basketbol Takımı'nda forma giyeceğini açıkladı.

Daha önce yaptığı açıklamalarda Türkiye Milli takımının formasını giymek istediğini birçok kez dile getiren Larkin, sosyal medya hesabı üzerinden Türkiye A Milli Basketbol Takımı'nda forma giyeceğini duyurdu.

Türkiye forması giymenin son derece heyecan verici olduğunu belirten Larkin, "Türkiye Milli Takımına katılarak bu ülkeyi temsil etme fırsatına sahip olduğum için onur duyuyorum. Türk Bayrağı'nı göğüsümde gururla taşıyacak olmak son derece heyecan verici. Size başarı veya zaferlerin garantisini veremem. Ama size tek bir şey için söz verebilirim. Bu ülke için terimin son damlasına kadar mücadele edip, sahip olduğum tüm enerji ve gücümü ortaya koyacağım. Size söz veriyorum" ifadelerini kullandı.

(FOTOĞRAFLI)

=============================================================

(ÖZEL) Taha Akgül: Eski performansıma en yakın şekilde olimpiyata gitmeye çalışacağım

"Psikolojik korkuyu kısa sürede yeneceğim"

"Ameliyat sürecim sancılı oldu"

"İdmanlara başlayınca kendimi iyi hissedeceğim"

Fizyoterapist Erdem Yörükoğlu: Taha güçlü bir sporcu

Abdullah Çakmar: 2016'da nasıl altın madalya aldıysa şimdi de hedef altın madalya

Olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonu güreşçi Taha Akgül, sol omzundan geçirdiği sakatlık sonrası fizik tedaviye başladı. 29 yaşındaki milli sporcu, fizik tedavi ve rehabilitasyon sürecinin 1,5-2 ay süreceğini, ardından kondisyon antrenmanlarına geçeceğini belirterek, "İnşallah eski performansıma en yakın şekilde gitmeye çalışacağım olimpiyatlara" dedi.

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nda en güçlü şampiyonluk umutlarımızdan biri olan Taha Akgül, Yaşar Doğu Güreş Turnuvası ve Avrupa Şampiyonası hazırlıkları için milli takımla geçen 28 Aralık'ta İstanbul'da kamp yaparken talihsizlik yaşadı. Antrenman sırasında rakibi ile ikili mücadeleye giren 29 yaşındaki sporcu, sakatlık geçirdi. Yapılan kontrollerde sol kol köprücük kemiğini tutan bağ dokusunda kopma belirlenen Akgül, ameliyat edildi. Taha Akgül, ameliyat sonrası fizik tedaviye başladı.

özel açıklamalarda bulundu. 1,5-2 aylık fizik tedavi ve rehabilitasyon süreci olacağını belirten Taha Akgül, "Tedavimiz iyi gidiyor, bugün dördüncü günümüz. Sakatlandığım 1 ay oldu. Güzel bir ameliyat dönemi geçirdim. Şimdi Erdem hocamızın yanındayız, sağ olsun kendisi bizlerle ilgileniyor. 1,5-2 aylık bir fizik tedavi ve rehabilitasyon sürecimiz olacak. En iyi şekilde geçirmeye çalışacağız. Sadece bu dönemde omzumu değil, diğer bölgelerimi de güçlendirmem açısından burası benim için iyi oldu" diye konuştu.

"PSİKOLOJİK KORKUYU KISA SÜREDE YENECEĞİM"

Fizik tedaviden sonra kondisyon antrenmanlarına geçeceğini dile getiren Akgül, "Ayaklarımı da çalıştıracağım, diğer bölgelerimin her zaman hazır olması gerekiyor. Çünkü olimpiyat senesi bu sene, çok önemli bir sene, hata şansımız yok. Yani azami dikkat ediyoruz her şeye, her şeyi düşünüyoruz. Bir günün bile bizim için çok büyük bir önemi var. O yüzden 1,5-2 aylık dönemin sonrasında çok acil bir şekilde kondisyon, koşu ve kuvvet antrenmanlarına başlamam gerekiyor. Çünkü forma da girmem gerekiyor. Bir de psikolojik bir tarafı olacak bu sakatlığın, onu da yenmem biraz zaman alacak. Hocamızın eşliğinde onu da kısa sürede yeneceğim inşallah o psikolojik korkuyu. İnşallah eski performansıma en yakın şekilde gitmeye çalışacağım olimpiyatlara" dedi.

"AMELİYAT SÜRECİM SANCILI OLDU"

Sakatlık anını anlatan Akgül, "Çok büyük bir ses ve çok büyük bir ağrı ile bırakmak zorunda kaldım. Herkes başıma toplandı bir anda ve apar topar hastaneye gitmek zorunda kaldık. Röntgen çekildikten sonra köprücük kemiğinin yerinden çıktığını, bağların da ister istemez koptuğunu öğrendik. Ertesi gün de ameliyat oldum Ömer hocamıza. Ömer hocamız başarılı bir ameliyat geçtiğini söyledi. Tabii o süreçte biraz sancılı bir zaman geçirdim. Hastanede kaldım, daha sonra evde 20 gündür de istirahatteydim. Kontrollerin ardından da fizik tedaviye başladık. Kontrolüm de iyi geçti, her şey seyrindeymiş, hiçbir şekilde ödem yok. Yaramın iyileşme durumu da iyi ama daha harekete başlamadık. Önce pasif hareketlere başlayıp sonra güçlendirmeye geçeceğiz. Güçlendirme hareketi başladıktan sonra da koşulara başlayacağım. O zaman da benim önüm açılacak" ifadelerini kullandı.

"İDMANLARA BAŞLAYINCA KENDİMİ İYİ HİSSEDECEĞİM"

2016 yılında yaşadığı sakatlığı hatırlatan Taha Akgül, şunları söyledi:

"Antrenman yapmayınca stresim de artıyor. Psikolojik olarak da kendimi iyi hissetmiyorum. Biraz idmanlara başlasam kendimi iyi hissedeceğimi düşünüyorum. 2016 olimpiyatlarına giderken de bir sakatlık yaşamıştım, kasığımda 18 santimlik bir yırtık oluşmuştu. O sakatlığın ardından olimpiyat şampiyonluğu nasip olmuştu bana. 2020 olimpiyatlarına giderken de şimdi bir sakatlık yaşadım. Tabii bağ kopması daha büyük bir sakatlık, iyileşmesi zaman alıyor. Ama Allah'ın bir takdiri var bu işte diye düşünüyorum çünkü benim bütün şampiyonluklarımı nasip eden Allah, bunu da bize nasip eden Allah. Bundan sonraki şampiyonluklarımı nasip edecek olan da O, bize bunu nasip eden de O; o yüzden ben buna inanan bir insanım. Ben bunun belki de hayra nasip olacağını düşünüyorum. Belki kafa olarak dinlenmem gerekiyordu çünkü 10 yıldır hiçbir Avrupa, dünya şampiyonasını es geçmeden hayatıma devam ettim. Bu da psikolojik olarak beni yormuştu. Bu süreci en azından güreşten, güreş camiasından, sporumdan biraz uzak kalarak geçiriyorum. Belki onun bana olimpiyatta psikolojik olarak destek olacağını düşünüyorum, biraz dinleneceğim kafa olarak. Bir de olimpiyat öyle 1-2 aylık bir çalışmanın alınacağı bir yer değil; 5-10 yıllık emeklerin alınacağı bir yer. Ben 10 yıldır büyük bir emekle bu işi yapıyorum. Buraya gelirken tedavim için verdiğim emek de bir emektir. Allah bunları görüyor, benim ne kadar istediğimi de biliyor. Hakkımızda hayırlısı olsun, ben istiyorum, herkes dua etsin. Çok üzülenler var, ben kendimi geri çektim, kusura bakmasınlar, inşallah onları Olimpiyatlarda en güzel şekilde temsil edeceğim."

ERDEM YÖRÜKOĞLU: TAHA GÜÇLÜ BİR SPORCU

Milli güreşçinin fizik tedavisini yapan Uzman Fizyoterapist Erdem Yörükoğlu da her şeyin yolunda gittiğini vurguladı. 4 gündür tedavi yaptıklarını kaydeden Yörükoğlu, "Her şey yolunda, gayet iyi gidiyor. Taha zaten güçlü kuvvetli bir sporcu. En kısa sürede sağlığına kavuşmasını istiyoruz, bekliyoruz. Yaklaşık 1,5-2 aylık bir sürecimiz var rehabilitasyon süreci olarak. Ondan sonra da yavaş yavaş kendi güreş antrenmanlarına başlayabilecek" diye konuştu.

ABDULLAH ÇAKMAR: 2016'DA NASIL ALTIN MADALYA ALDIYSA ŞİMDİ DE HEDEF ALTIN MADALYA

Taha Akgül'ün milli takımdaki antrenörü Abdullah Çakmar ise sürecin iyi yönetilmesi gerektiğini belirtti. Çakmar, şunları dedi:

"Şampiyonun olimpiyat öncesi sakatlanması bizi fazlasıyla üzdü. Ama 2016 yılında da olimpiyat öncesi bir sakatlık geçirmişti. Bu bize şer olarak görünüyordu ama en son olimpiyatlara katıldığımızda da orada altın madalyayı Taha kazanmıştı. Bu süreci de Allah nasip eder iyi yürütürsek hocalarımızla beraber çünkü burada ameliyatı yapan Ömer hocanın da bize çok büyük katkısı oldu. Çok iyi operasyon geçirdi. Şimdi burada sağ olsun Savaş ve Erdem hoca çok iyi ilgileniyorlar. Onlara da ben teşekkür ediyorum. Bu süreci eğer onlarla beraber iyi yürütürsek bize 2,5 aylık bir zaman kalıyor. İnşallah bu 2,5 aylık zamanda da biz hedefimize inşallah varacağımızı düşünüyorum. Çünkü burada biz sabırlı ve metanetli olup bu işi gerçekten iyi yürütürsek ki yürütüyoruz, şu an 7/24 ben zaman yanındayım, herkes yanında. Cumhurbaşkanımız çok ilgili alakalı takip ediyor yakinen bizi. Spor Bakanımız, Federasyon Başkanımız yine aynı şekilde benden bilgi alıyor. Onlara da ben teşekkür ediyorum çünkü devlet büyüklerimizin yanımızda arkamızda olması bizi gerçekten ileriye götürüyor. Allah nasip ederse 2016 yılında Taha nasıl altın madalya aldıysa, burada da hedefimiz zaten ikinci olimpiyattı, hedefine ben ulaşacağına inanıyorum."

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

- Taha Akgül'ün açıklamaları

- Erdem Yörükoğlu'nun açıklamaları

- Abdullah Çakmar'ın açıklamaları

- Detaylar

(FOTOĞRAFLI)

DGS KODU: 200201054

=============================================================

Avustralya Açık'ta kadınlarda şampiyon Kenin

ABD'li raket, kariyerinin ilk grand slam finalinden zaferle ayrıldı

2020 Avustralya Açık Tenis Turnuvası tek kadınlar finalini ABD'li raket Sofia Kenin kazandı. 14 numaralı seribaşı Kenin, İspanyol rakibi Garbine Muguruza'yı 4-6, 6-2 ve 6-2'lik setlerle 2-1 mağlup ederek kariyerinin ilk grand slam şampiyonluğunu elde etti.

Melbourne kentinde düzenlenen sezonun ilk grand slam turnuvasının kadınlar finalinde, 2016 Fransa Açık ve 2017 Wimbledon şampiyonu 26 yaşındaki Garbine Muguruza ile 21 yaşındaki Sofia Kenin karşı karşıya geldi. Kariyerinin ilk grand slam finaline çıkan Kenin, 2 saat 3 dakika süren mücadeleyi 4-6, 6-2 ve 6-2'lik setlerle 2-1 kazandı. Kenin, bu sonuçla grand slam turnuvalarındaki ilk, kariyerindeki 4'üncü tekler şampiyonluğuna ulaştı.

Bu zaferle birlikte dünya sıralamasında 7'nci sıraya yükselecek Kenin, 4,12 milyon Avustralya Doları para ödülünün de sahibi oldu.

(FOTOĞRAFLI)

=============================================================

Emre Mor, Olympiakos'a kiralandı

Galatasaray'ın sezon başında İspanya La Liga takımı Celta Vigo'dan satın alma opsiyonuyla kadrosuna kattığı Emre Mor, Yunanistan ekiplerinden Olympiakos'a kiralandı. Yunan ekibi, 22 yaşındaki orta saha transferi için Galatasaray'a 410 bin Euro ödeyecek. Sezon başında Celta Vigo'dan 600 bin Euro'ya kiralanan ve 8 milyon Euro da satın alma opsiyonu bulunan Emre Mor'un ikinci yarıdaki maaşı ise sarı-kırmızılılar tarafından ödenecek.

Galatasaray'dan transferle ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Profesyonel Futbolcu Emre Mor'un 2019-2020 futbol sezonu sonuna kadar geçici transferi konusunda Olympiakos FC. Kulübü ile anlaşmaya varılmıştır. Yapılan anlaşmaya göre, Olympiakos FC. Kulübü Şirketimize net 410.000 Euro geçici transfer (kiralama) bedeli ödeyecektir. Oyuncunun 2019-2020 sezonu için kalan net 290.000 Euro sabit transfer ücreti Şirketimiz tarafından ödenecektir."

=============================================================

Milli tenisçi Atakan Karahan, Les Petits As'ta yarı finalde

14 Yaş Avrupa birincimiz Atakan Karahan Fransa'da düzenlenen Tennis Europe takviminin en önemli turnuvalarından biri olan Les Petits As'ta yarı finale yükseldi.

Avrupa klasmanının kendi yaş kategorisinde bir numarası olan Atakan Karahan, Fransa'nın Tarbes kentinde düzenlenen Les Petits As'ta sırasıyla Ukraynalı, Bulgar ve Amerikalı rakiplerini eleyerek geldiği çeyrek finalde karşılaştığı Hırvat rakibi Fran Rakonic'i 6-1, 6-2'lik skorla rahat geçti ve adını son dörde yazdırdı.

Atakan Karahan geçmiş yıllarda Rafael Nadal, Bianca Andreescu, Michael Chang ve Martina Hingis gibi önemli isimlerin şampiyon olduğu Tennis Europe kapsamında düzenlenen beş "super category" turnuvasından biri olan Les Petits As'ta, 1 numaralı seribaşı olarak mücadele eden ilk Türk tenisçi unvanının da sahibi oldu. 14 yaşındaki milli tenisçi yarı finalde 3 numaralı seribaşı Ukraynalı raket Oleksandr Ponomar ile karşılaşacak.

(FOTOĞRAFLI)

=============================================================

Satrançta Büyükusta Mustafa Yılmaz'dan tarihi başarı

Satrançta Grand Master (Büyükusta) Mustafa Yılmaz tarihi bir başarıya imza attı. Büyükustaların boy gösterdiği, satranç takviminin en önemli turnuvalarından biri olan Cebelitarık Açık'ta Mustafa Yılmaz, turnuvanın son turunda Rus rakibi David Paravyan'la berabere kalarak toplam 7,5 puan topladı ve şampiyonla eş puanla 7'nci oldu. Son tura 7 puanla liderliği paylaşarak giren Türk Milli Takım sporcusu Büyükusta Mustafa Yılmaz, son tur maçlarının ardından turnuvayı Rus, Çinli ve Çek rakipleriyle aynı puanda tamamladı.

"GÜÇLÜ RAKİPLERİME KARŞI İYİ MÜCADELE ETTİM"

"Güzel bir performans sergileyerek kariyerimdeki en önemli turnuvalardan birinde büyük bir başarı sağladım" diyen Büyükusta Mustafa Yılmaz, "Organizasyon açısından sıkıntı yaşamamıza rağmen, iyi mücadele ettiğimi ve rakiplerimle iyi savaştığımı düşünüyorum. Bazı kritik noktalarda güçlü rakiplerime karşı yakaladığım fırsatları iyi değerlendirdiğimi düşünüyorum. Son karşılaşmayı kazansam şampiyon olabilirdim ama yine de çok güzel bir turnuva geçirdim. Kariyerim ve ülkem açısından mutluyum, umarım 2020 bu şekilde devam eder" ifadelerini kullandı.

"SPORCULARIMIZIN BAŞARILARI BİZLERİ GURURLANDIRIYOR"

Sporcularının uluslararası arenadaki başarılarının kendilerini gururlandırdığını ve Türk satrancının geleceği için de bu derecelerin önemli olduğunu vurgulayan Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) Başkanı Gülkız Tulay ise şunları kaydetti:

"Dünyanın çeşitli ülkelerinde düzenlenen uluslararası turnuvalarda ve şampiyonalarda Türk satranç sporcularının başarıları bizleri gururlandırıyor. Bugün çok güzel sonuçlar elde ettik ve gelecekte çok daha büyük başarılara imza atacağız. Türk satranç ailesi olarak uzun yıllardır büyük emek harcayarak, Türk satrancının uluslararası arenada daha büyük başarılar kazanması için çalışıyoruz. Böylesine önemli bir turnuvada ülkemizi temsil ederek bu başarıyı elde eden Mustafa Yılmaz'ı ve emeği geçen herkesi en içten dileklerimle kutluyorum."

(FOTOĞRAFLI)

=============================================================

DHA

HABERE YORUM KAT