• BIST 105.520
 • Altın 379,423
 • Dolar 6,8125
 • Euro 7,5605
 • Berlin 18 °C
 • Frankfurt 20 °C
 • Paris 24 °C
 • Ankara 22 °C
 • İstanbul 20 °C
 • İzmir 22 °C
 • Stockholm 19 °C

Güneydoğu Avrupa Yazarlar Birliği kuruldu

Güneydoğu Avrupa Yazarlar Birliği kuruldu
14 güneydoğu Avrupa ülkesinin biraraya gelerek oluşturduğu Güneydoğu Avrupa Yazarlar Birliği, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da kuruldu.

14 güneydoğu Avrupa ülkesinin biraraya gelerek oluşturduğu Güneydoğu Avrupa Yazarlar Birliği, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da kuruldu. Birlikte Türkiye'yi Avrasya Yazarlar Birliği temsil ediyor.

Türkiye, Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, İtalya, Karadağ, Kosova, Kuzey Makedonya, Moldova, Romanya, Sırbistan, Ukrayna ve Yunanistan'ın kurucu ülkeleri oluşturduğu Güneydoğu Avrupa Yazarlar Birliği, Bulgaristan'da kuruldu. Kurucular kurulu toplantısı ise, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da Sofya Yazarlar Birliğinin ev sahipliğinde yapıldı. Bulgar Kültür Merkezi'nde Zahari Ivanov'un başkanlık ettiği toplantıya Türkiye'yi temsilen Avrasya Yazarlar Birliği Genel Başkanı Yakup Ömeroğlu ile Ahmet Emin Atasoy, Güney Özkılınç ve Hilmi Haşal katıldı.

Güneydoğu Avrupa Yazarlar Birliği Başkanı Zahari Ivanov, yaptığı konuşmada amaçlarının güneydoğu Avrupa'da üretilen edebiyat ve sanatsal örneklerin üretiminin artırılması ve tanıtılması için ulusal, Avrupa çapında ve uluslararası projeler düzenlemek ve yürütmek, edebi çalışmaları yaygınlaştırmak olduğunu söyledi. Ivanov, bunun için küresel düzeyde kültürel etkileşimler oluşturmak, toplantılar ve yayınlar gerçekleştirmek için çalışacaklarını ifade etti.

Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu ise, Türk dünyası ve Avrasya ülkeleri ile yürüttükleri çalışmaları Güneydoğu Avrupa Yazarlar Birliği içinde de etkin olarak sürdüreceklerini, böyle bir uluslararası teşkilatın kurulmasından duydukları memnuniyeti ifade etti.

Güneydoğu Avrupa Yazarlar Birliği kurucular kurulu toplantısına Bulgaristan'dan Zahari Ivanov, Sırbistan'dan Radomir Andric, kurucular; Arnavutluk'tan Stefan Chapaliku, Bosna Hersek'ten Predrag Beloseviç, Bulgaristan'tan Hristo Boyçev, Georgi Galov, Zdravka Evtimova, Yunanistan'dan Erica Atanasiu, İtalya'dan Luka Chedrolla, Kosova'dan Fahredin Shehu, Moldova'dan Niko Stoyanov, Kuzey Makedonya'dan Ürdün Plevnesh, Katica Kulavkova, Romanya'dan Mircea Dan Duta, Peter Srager, Sırbistan'tan Branko Ristic, Jeremiah Lazareviç, Ukrayna'dan Victor Melnik, Mikhail Sidorzhevsky, Karadağ'dan ise Dragan Tripkoviç katıldı.

Güneydoğu Avrupa Yazarlar Birliğinin ilk etkinliği ise Balkan ülkeleri yazarlarının eserlerinden oluşan bir antoloji yayınlamak oldu. Güneydoğu Avrupa Yazarlar Birliği kurucularının eserleri, kendi ana dillerinde ve İngilizce olarak bu kitapta yer aldı.

Güneydoğu Avrupa Yazarlar Birliği kuruldu

İHA

Bu bölümde yayımlanan haberler, abonesi olduğumuz içerik sağlayıcı ajanslar tarafından (AA, DHA, İHA vb) üretilen ve otomatik olarak sitemizde yayımlanan haberlerdir. ARTI49 söz konusu haberlere ve videolara hiçbir müdahalede bulunmamaktadır. İçeriklerin hukuki sorumluluğu ajanslara aittir. Haberlerle ilgili lütfen içerik üreticisi ajanslarla iletişime geçiniz. Çeşitli nedenlerle içerik kaldırma talebiniz olursa [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05