• BIST 102.715
 • Altın 223,931
 • Dolar 5,2843
 • Euro 5,9542
 • Berlin 5 °C
 • Frankfurt 3 °C
 • Paris 8 °C
 • Ankara -1 °C
 • İstanbul 6 °C
 • İzmir 4 °C
 • Stockholm 2 °C

Grafikli - Afrika'da Boko Haram

Grafikli - Afrika'da Boko Haram
Boko Haram 2009'dan beri 20 binden fazla kişiyi öldürdü- Büyük bölümü Nijeryalı 2,6 milyon kişi evsiz kaldı- Örgüt 2015 yılında bin 100 okulu yıktı- Emekli Albay Mbida, uluslararası koalisyonun, Libya ve Suriye'deki DAEŞ'e yönelik saldırılarının Boko Hara

YAOUNDE (AA) - PETER KUM/LEİLA THABTİ - Terör örgütü Boko Haram, Afrika'da siviller ve askerleri hedef alan saldırı, yağmalama ve insan kaçırma gibi eylemlerle Çad Gölü havzasında yer alan ülkeleri dünya kamuoyunun gündemine taşıyor.

Afrika’nın en büyük petrol rezervlerine sahip ülkesi Nijerya'nın Borno eyaletinde 2002'de kurulan örgüt, silahlı saldırıların yanında kentleri, kamu binalarını ve camileri ateşe verme, insanları göçe zorlama, genç kızları kaçırıp satma gibi pek çok eylem düzenliyor.

Kamerun ve Nijerli askeri yetkililerden alınan bilgiye göre, geçen yıl 7 Mart’ta terör örgütü DAEŞ’e biat ettiğini ilan eden Boko Haram'ın aralarında kadın ve çocukların da olduğu binlerce militanı var. Örgüt ayrıca "canlı bomba"ya dönüştürdüğü çok sayıda rehineyi elinde tutuyor.

Nijerya, Kamerun, Çad, Nijer uyruklu ve kuzey Afrika’da bulunan Tuareg (Tavarık) kabilesine mensup militanlar örgüt adına faaliyet gösteriyor.

Ana karargahı Nijerya’nın kuzeyi olan örgüt, buradaki tüm bölgeler ile Kamerun’un Uzak Kuzey Bölgesi, Çad ve Nijer’in güneydoğusundaki Diffa bölgesini kontrol altına almayı hedefliyor.

İsminin açıklanmasını istemeyen Kamerunlu bir güvenlik yetkilisi, Boko Haram’ın, asıl olarak Borno eyaletindeki Baga bölgesinde konuşlandığını, suyla çevrili olan ana üssüne Nijerya güçlerinin müdahale edemediğini kaydetti.

- 20 binden fazla kişiyi öldürdü

Ortak Çok Uluslu Müdahale Gücü'nün (FMM) 1. Askeri Bölge Komutanı Bouba Doubekréo, bazı Boko Haram güçlerinin Nijerya’nın Dpichari, Gwoza, Madagal köylerinden, Kamerun’un Uzak Kuzey Bölgesindeki Homeka, Kerawa, Kolofata köylerine ulaştığını ifade etti.

Doubekreo, Boko Haram güçlerinin diğer bir bölümünün ise Nijerya ve Kamerun arasındaki Mandara volkanik sıradağlarının arkasında bulunduğunu söyledi.

Farklı kaynaklar, Boko Haram’ın 2009’dan beri 20 binden fazla kişiyi öldürdüğünü, milyonlarca kişiyi de Çad Gölü çevresindeki ülkelere göç etmek zorunda bıraktığını kaydetti.

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, örgüt yalnızca Nijerya’da 17 binden fazla kişiyi öldürdü. Kamerun Savunma Bakanlığı kaynakları ise ülkede Boko Haram tarafından düzenlenen bini aşkın saldırıda 3 binden fazla sivilin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Örgüt, Nijer'de Şubat 2015'ten bu yana yaklaşık 90 saldırı düzenledi. Bu saldırılarda özellikle Nijer'in güneydoğusundaki Diva bölgelerinde yüzlerce kişi hayatını kaybetti. Çad'da düzenlenen intihar saldırılarında da yüzlerce sivil yaşamını yitirdi. Başkent N'Djamena'da geçen yıl 15 Haziran'da eş zamanlı gerçekleştirilen iki saldırıda 27 kişi öldü.

- 2,6 milyon kişi evini terk etti

BM verilerine göre, örgütün eylemleri sebebiyle büyük bölümü Nijeryalı 2,6 milyon kişi evsiz kaldı. Çad Gölü havzasında 5,6 milyon kişi de gıda sorunu yaşıyor. Örgütün ayrıca 2015 yılında Kamerun, Çad, Nijer ve Nijerya'da bin 100 okulu yıktığı belirtiliyor.

Askeri strateji konusunda çalışmaları bulunan emekli Albay Alphonse Mbida, Boko Haram'ın Libya'dan gelen mühimmat ve silahları geçirebilmek için Kamerun'daki bazı sınır kapılarını kullandığını ifade etti. Mbida, Kamerun'un, kuzey bölgelerinde kontrolü yeniden sağlamasının ardından silah geçişlerinin durduğunu söyledi.

Boko Haram'ın DAEŞ'ten lojistik destek aldığını belirten Mbida, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun, Libya ve Suriye'deki DAEŞ'e yönelik saldırılarının Boko Haram'ı da etkilediğini kaydetti. Bu nedenle örgütün Afrika'da mevcudiyetini sürdürse de son dönemde etkinliğinin azaldığı belirtiliyor.

Boko Haram'la mücadelede Nijerya, Kamerun, Çad, Nijer ve Benin ordularının uluslararası güçlerden aldıkları destekle yakında başarı sağlaması öngörülüyor.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05