• BIST 98.415
 • Altın 277,449
 • Dolar 5,7824
 • Euro 6,4409
 • Berlin 15 °C
 • Frankfurt 15 °C
 • Paris 11 °C
 • Ankara 18 °C
 • İstanbul 18 °C
 • İzmir 21 °C
 • Stockholm 9 °C

Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
İSTANBUL (AA) - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "HDP'nin selamını, barış ve kardeşlik mesajını götürürken, orada bu mesajı alan binlerce,...

İSTANBUL (AA) - HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "HDP'nin selamını, barış ve kardeşlik mesajını götürürken, orada bu mesajı alan binlerce, yüz binlerce kardeşimiz uzatılan bu eli tutuyorsa ve her yerde HDP'nin çınarının gölgesi altında ezilen halklar birleşiyorsa, artık kazandık demektir. İnanın ki seçimin en büyük kazanımı budur" dedi.

Aksaray Meydanı'nda partisinin düzenlediği halk buluşması etkinliğinde konuşan Demirtaş, katılımcılarla yan yana, omuz omuza durdukça aşılmayacak, yıkılmayacak hiçbir baraj olmadığını söyledi. 

Demirtaş, zorlu ama coşkulu, neşeli bir seçim kampanyası yürüttüklerini belirterek, Türkiye'nin bütün ezilenleri, yoksulları, emekçilerinin HDP'de bir araya geldiğini ve "ülkenin geleceğinde söz sahibi olacağız" dediklerini anlattı. 

Partisinin kardeşlik mesajı verdiğini belirten Demirtaş, "Trakya'daki kardeşlerimizle, Karadeniz'den, Ege'den Akdeniz'e, Türkiye'nin dört bir köşesine HDP'nin selamını, barış ve kardeşlik mesajını götürürken, orada bu mesajı alan binlerce, yüz binlerce kardeşimiz uzatılan bu eli tutuyorsa ve her yerde HDP'nin çınarının gölgesi altında ezilen halklar birleşiyorsa, artık kazandık demektir. İnanın ki seçimin en büyük kazanımı budur" diye konuştu. 

Barış mesajlarının ülkenin her yerine ulaştırıldığını dile getiren Demirtaş, "Gittiğiniz her yerde bu mesajı sıcaklıkla karşılayan insanlar göreceksiniz. Asla şu oyuna düşmeyin. Bakın meydanlarda bunların söyledikleriyle asla provokasyona gelmeyin. AKP'ye, CHP'ye, MHP'ye ya da başka partilere oy veriyor diye insanlar suçlanamaz, düşman değildir, hepsi kardeşimizdir. O, onların tercihidir. Hiç kimseyi düşmanlaştırmadan, ötekileştirmeden, kardeşlik duygularıyla bir seçim kampanyası yürüteceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

- "Barajın 1 oyluk canı var" 

Demirtaş, verilecek her oyun önemli olduğunu ve yurt dışındaki vatandaşların sandık başına gitmesini isteyerek, "(Benim oyun neye yarar) demeyin, barajın 1 oyluk canı var" dedi. 

Talanı, lüksü, askeri harcamaları azaltarak ve vergi adaleti sağlayarak bir yıl içinde 120 milyar lira tasarruf sağlayacaklarını kaydeden Demirtaş, ekonomik vaatlerinin 100 milyar liraya çözülebildiğini ifade etti. Tasarrufla bütçeye 120 milyar lira katkı sağlanabildiğini vurgulayan Demirtaş, Türkiye'nin parasız ve yoksul olmadığını, "yoksulu bol olan bir ülke" olduğunu söyledi. 

Selahattin Demirtaş, iktidar partisinin arkasında yüzde 50'lik bir destek olmadığını savunarak, "Yüzde 50 oyu olan bir başbakan, cumhurbaşkanı, HDP'ye bu kadar saldırır, iftira yapar mı? Benim arkamda yüzde 50 destek olsa, halkımla halay çeke çeke seçime giderim. Hiç sizinle ilgili konuşmam bile" diye konuştu. 

"Biz insanlarımızın inancını sormayız, sorgulamayız. Onun özgürce yaşaması, ibadetini, dini inancını korkmadan özgürce yaşaması için uğraşırız. Bütün inançlara da bu çerçevede saygı duyacağız. Bütün kimliklere saygı duyacağız" diyen Demirtaş, göreve gelmeleri halinde atanamayan öğretmenlerin sorunlarını çözeceklerini aktardı. 

Demirtaş, ülkenin her yerinde iktidar partisinden korkulduğunu iddia ederek, AK Parti'nin kendisinden olmayanlara yaşam hakkı tanımadığını savundu. 

- "Her partinin seçmeni kıymetlidir" 

HDP'nin baraj altında kalması için uğraşıldığını belirten Demirtaş, şöyle devam etti: 

"Bütün Türkiye'nin bunu kendine bir sorması lazım. Bizler baraj altında kalırsak, 10 milyon nüfusuyla HDP parlamento dışında kalırsa, bu Türkiye'nin hayrına olur mu? Bizim dışımızda, oyu çok daha düşük partiler var. Saadet Partisi örneğin, parlamento dışında kalırsa Türkiye'nin yararına olur mu? Olmaz. İster yüz bin oyu, ister 10 milyon oyu olsun, her partinin seçmeni kıymetlidir, iradesi değerlidir. Hepimiz birlikte parlamentoda olacağız ki Türkiye'nin bütün renkleri tamamlansın." 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın halkın parasıyla miting yaptığını öne süren Demirtaş, bu durumun Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun başarısız olduğunu gösterdiğini ileri sürdü. Demirtaş, Davutoğlu'nun mitinglerde başkanlık sistemi için oy istemediğini savunarak, "Ey Ahmet Davutoğlu, hani başkanlıkla ilgili seçim bildirgesini kendi ellerinle yazmıştın? Niye başkanlığı savunmuyorsun meydanlarda?" ifadelerini kullandı. 

Kendilerine karşı yalan ve iftira kampanyası başlatıldığını savunan Demirtaş, "Bakın bir kadın milletvekiline, Meral Akşener'e dönük, kadın kimliğini de hedef alan ahlaksızca bir kampanya başlatmak istediler. Tarzları bu. Tarzları çirkinlik dışında birşey değil. Şahsımı, partili arkadaşlarımı hedef alan her gün yeni bir iftira kampanyasıyla karşı karşıyayız" diye konuştu. 

Demirtaş, HDP'nin iktidar gelmesi durumunda rant hortumlarını keseceklerini kaydederek, "Domuz neymiş göstereceğiz size. Bu kadar çirkinleşip, yalan iftira manşetlerle kampanya yürütecek hale gelmişlerse, hiç merak etmeyin, içiniz rahat olsun, bunlar bitmiş demektir" dedi. 

- Etkinlikten notlar

Demirtaş'ın konuşması öncesinde, HDP'nin İstanbul 2. Bölge milletvekili adayları seçim otobüsü üzerinden halkı selamladı.

Etkinlik sırasında Aksaray-Atatürk Havalimanı metrosunun Aksaray istasyonunun A kapısı kapalı tutuldu.

İkindi ezanı sırasında ara verilen etkinlikte, Demirtaş'ın konuşması zaman zaman "Demirtaş başbakan" ve “En büyük başkan bizim başkan" sloganlarıya kesildi. 

Etkinlik alanına makam aracıyla gelen Demirtaş'a yaklaşmak isteyen vatandaşlarla parti görevlileri arasında itiş kakış yaşandı. Etkinlik alanı çevresinde polisin güvenlik önlemi aldığı görüldü. 

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05