• BIST 99.653
 • Altın 239,999
 • Dolar 5,6514
 • Euro 6,3986
 • Berlin 6 °C
 • Frankfurt 9 °C
 • Paris 11 °C
 • Ankara 10 °C
 • İstanbul 12 °C
 • İzmir 17 °C
 • Stockholm 5 °C

Fetö Tutuklusu Eski Tuğgeneral Arı: Edirne'de Kimsenin Burnunun Kanamasına İzin Vermedim

Fetö Tutuklusu Eski Tuğgeneral Arı: Edirne'de Kimsenin Burnunun Kanamasına İzin Vermedim
EDİRNE'de 15 Temmuz darbe girişimi gecesi, tankların çıkış emrini verdiği ve sıkıyönetim komutanı olduğu iddiasıyla yargılanan ordudan ihraç edilen...

EDİRNE'de 15 Temmuz darbe girişimi gecesi, tankların çıkış emrini verdiği ve sıkıyönetim komutanı olduğu iddiasıyla yargılanan ordudan ihraç edilen eski 54'üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Hidayet Arı, hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek, "Edirne'de hiç kimsenin burnunun dahi kanamasına izin vermedim. Ama maalesef emrimdeki personelin ve ailelerimizin bu eylemden zarar görmesini engelleyemedik. Şunu bilin bu arkadaşlar çok şey kaybetti ama Silahlı Kuvvetler bu arkadaşlarımızdan daha çok şey kaybetti. Bu değerleri kaybetti" dedi.

Edirne'de 15 Temmuz darbe girişimi gecesi aktif rol aldıkları iddiasıyla haklarında 3'er kez müebbet hapis cezası istenen 8'i tutuklu 22 askerin yargılanmasına 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Sabah saatlerinde tutuklu oldukları cezaevinden jandarma araçlarıyla adliyeye getirilen aralarında ordudan ihraç edilen 54'üncü Mekanize Piyade Tugay eski Komutanı Hidayet Arı'nın da bulunduğu 8 sanık adliyenin hükümlü kapısından içeri alındı. Edirne 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya 8 tutuklu sanığın yanı sıra 14 tutuksuz sanık ile yakınları katıldı.

"İDDİANAMEYİ GÖRÜNCE ŞOK YAŞADIM"

Mahkemede ilk savunmasını yapan eski Tuğgeneral Hidayet Arı, suçlamaları kabul etmedi. İddianamedeki suçlamalara karşın savunma yapan Arı, aylardır tutuklu olduğunu ve iddianamede kendisi hakkındaki suçlamaları çok ağır ve haksız olduğunu söyledi. İddianameyi okuduğunda çok üzüldüğünü ve derin bir hayal kırıklığı yaşadığını belirten Arı, "Umutsuzluğa ve güvensizliğe kapıldım. Bu nedenle 15 Temmuz 2016 tarihinden itibaren yaşadıklarımı tekrar tekrar düşündüm. Bu ifademle bundan önce savcılıkta verdiğim, gerekse kendi iradem dışında cezaevinde verdiğim ifadeler arasında herhangi bir çelişki olursa, bugün huzurda verdiğim ifade geçerlidir. Tarafıma yöneltilecek iddianame içeriği ve dili ile sorulacak tüm sorular karşısında susma hakkımı kullanacağımı, şimdiden sayın mahkemeye bildiririm. İddianame öyle bir hazırlanmış ki ben görünce şok yaşadım. İddianame içeriğini hak etmediğimi düşünüyorum" dedi.

"EDİRNE'DE KİMSENİN BURNUNUN KANAMASINA BİLE İZİN VERMEDİM"

15 Temmuz darbe girişimi gecesinde üstlerinden gelen emirleri yerine getirdiğini ifade eden eski Tuğgeneral Hidayet Arı, kimsenin burnunu dahi kanamasına izin vermediğini belirterek, "15 Temmuz 2016 tarihinde ülkemizde yaşanan ve demokratik sisteme doğrudan bir saldırı olan kalkışma boyunca da tarafıma ulaşan üstlerimden gelen emirleri aynı şekilde yorumlayarak 16 Temmuz sabahı Cumhuriyet Başsavcılığı'na ifade verinceye kadar, ne emir altımdaki subay, astsubay, uzman, er, erbaş ya da herhangi bir kamu görevlisine ne de koruma altımdaki vatandaşlara herhangi birisinin burnunun dahi kanamasına izin vermedim. Demokrasiye ve demokratik ve demokratik yapılanması içerisindeki vatanıma saldırmadım, saldırmayı da hiç düşünmedim. Sadece konumumu korudum. Ne zaman ki Kolordu Komutanı ve 1'inci Ordu Komutanı'nın televizyonlarda birlik komutanlarına "kalkışmada bulunanlara müdahale için birlik oluşturulması" talimatını verdi. Doğrudan emre kadar birlik hazırlamadım, hiç bir eylemde bulunmadım. Hazırlanan birlik ise kalkışmayı bastırabilecek imkan ve kabiliyete sahip olacak şekilde zırhlı, mekanize, subay, astsubay ve uzman unsurlarından oluşan bir birlik olacaktı. Kolordu Komutanın bu şekilde emrini aldım. Kalkışmayı yapanlarda tank ve zırhlı araçlar mevcuttu. Onlara sadece motorlu araçlarla müdahale etmek askeri taktik ve kurallara göre uygun değildi. İstanbul'daki kalkışma bastırılacaksa bu da tankla olmalıydı" diye konuştu.

"SIKIYÖNETİM KOMUTANI DEĞİLİM"

Kendisi hakkında iddianamede sıkıyönetim komutanı olduğuna yönelik ifadelerin yer aldığını anlatan Hidayet Arı, sıkıyönetim emirlerini yerine getirmediğini kaydederek, "İddianamede ne yazılmış olursa olsun, ben sıkıyönetim komutanı olmadım. Sözde sıkıyönetim emrini yasal bulmadığım için emirde belirtilen hiç bir husus yerine getirilmediğim gibi sıkıyönetim komutanı olarak da davranmadım. Sıkıyönetim komutanı sıfatıyla emir vermedim. Ben 15 Temmuz tarihinde 54'ncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı idim ve öyle davrandım. Sadece tugay binasının takviyesi için yola çıkan zırhlı aracın geçişi konusunda İl Emniyet Müdürü'nün yetkisini tanıdım ve 15 Temmuz öncesi konuşma saygısı, nezaketiyle kendisine bilgi verdiğim sonrasında tugay karargahının dış emniyetinin alınması için kendisinden Emniyet Müdüründen yardım talep ettim. Saat 06.00 sıralarında görüşme yaptım" dedi.

"SİLAHLAR KUVVETLER BU DEĞERLERİ KAYBETTİ"

Edirne'de darbe girişimi nedeniyle hiç kimsenin zarar görmediğini söyleyen Arı, salondaki sanıkları gösterip kendi personelinin zarar görmesini engelleyemediğini belirtti. Arı, "Tüm bu yaptıklarımla Edirne'de hiç kimsenin burnunun dahi kanamasına izin vermedim. Ama maalesef emrimdeki personelin ve ailelerimizin bu eylemden zarar görmesini engelleyemedik. Üzgünüm, (salondaki sanıkları göstererek) bu personelin hiç bir suçları yoktur, aileleri de sıkıntı çekiyor. Ben şu anda personelime yardımcı olmamanın çaresizliği içerisindeyim. Sonuçta buradakiler çok şey kaybetti, çünkü her birinin değişik sorunları var. Birinin eşi rahatsız, biri yeni evlendi, diğerinin annesi rahatsız herkesin farklı sıkıntıları var. Hepsi Silahlı Kuvvetler için bir değer, ama şunu bilin bu arkadaşlar çok şey kaybetti ama Silahlı Kuvvetler bu arkadaşlarımızdan daha çok şey kaybetti. Bu değerleri kaybetti" diye ifade verdi.

"BEN VE ASKERLERİM FETÖ'CÜ DEĞİLİZ"

FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne üye olmadığını savunan Hidayet Arı, bu konuda kendisinden emin olduğunu, astlarına da güvendiğini söyledi. Arı, "Ne ben ne de astlarım FETÖ örgüt üyesi değiliz, kendimden eminim, astlarıma da güveniyorum. Çünkü 15 Temmuz gecesi, hiç biri bana gelen sıkıyönetim emirlerini uygulamamı söylemedi. Herhangi bir telkinde bulunmadı. Bunun yerine Kolordu ve 1'nci Ordu Komutanı'nın kalkışmaya karşı birlik oluşturma talimatını canla başla yerine getirmişlerdir. Kolordu Komutanı buradaki arkadaşları tebrik ediyor, güzel iltifatlarda bulunuyor, iddianamede ithamlarda bulunuyor. Aslan, kaplan dediğiniz tabur komutanına FETÖ'cü diyorsunuz. Bunlar bir insanın kolay kolay söyleyebileceği şeyler değil. Vicdan olması gerekiyor Kolordu Komutanı Alparslan Erdoğan'ın karakteri demek ki bilemiyorum. İnsanlar yaşamlarını kayıt tutarak sürdürmüyorlar. Geleceği görerek de hareket etmiyorlar. Spotane gelişen olaylar, sizin dışınızda gelişen olaylarla birleştiğinde izah etmekte güçlük çekebileceğimiz sonuçlara yol açabilir. Artık sizin dışınızdaki insanların insafına kalıyorsunuz. Ne yazık ki iddianameyi okuduğumda bana ve buradaki arkadaşlarıma hiç insaf edilmediğini görüyorum ve insaf diyorum. Ben vatanını ve milletini seven onurlu bir insanım. Demokrasiye inanıyorum, bir askerim. Vatanıma asla ihanet etmedim. Demokrasiye son verecek bir kalkışmanın içerisinde olmadım. O gece onlarca yerden onlarca bilgi geliyordu, kime güveneceğimi bilmiyordum. Kolordu Komutanına bile güvenebileceğime emin değildim. Şimdi iddianameyi okuyunca hiç emin değilim. Gece sabaha kadar güvenlik amacıyla davrandım, gelişmeleri almaya çalıştım, kimseye zarar vermedim. Yanlış olduğunu düşündüğüm kararları da geri aldım. En önemlisi hiç suç işlemedim, emir komuta dışına çıkmadım. Kolordu komutanlığının emirlerine uydum" diye konuştu.

1.5 SAAT SAVUNMA YAPTI

Ordudan ihraç edilen 54'ncü Piyade Tugay Komutanı Hidayet Arı, yaklaşık 1.5 saat süren savunmasını sonunda, Karaağaç ve Süloğlu birliklerinden çıkış yapan tanklar için, Kolordu Komutanlığı'ndan İstanbul'daki darbecilere karşı birlik hazırlanması talimatıyla hareket ettiğini söyledi. Sabah 05.44 sıralarında yine kolordudan gelen talimatı üzerine çıkış yapan Süloğlu İlçesi'ndeki tankları durdurup, birliklerine geri gönderdiğini söyledi.

Edirne 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi, Arı'nın savunmasının ardından duruşmaya 1 saatlik yemek molası vererek, daha sonra sanıkların ifade alma işlerime devam etti.

FOTOĞRAFLI

DHA

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05