• BIST 94.137
 • Altın 281,554
 • Dolar 5,8801
 • Euro 6,4975
 • Berlin 13 °C
 • Frankfurt 12 °C
 • Paris 12 °C
 • Ankara 10 °C
 • İstanbul 19 °C
 • İzmir 18 °C
 • Stockholm 7 °C

"Eşsiz Zafer" Tcg Nusret'te İşaret Diliyle Anlatılıyor

"Eşsiz Zafer" Tcg Nusret'te İşaret Diliyle Anlatılıyor
Çanakkale Savaşları sırasında Erenköy Koyu'na döktüğü 26 mayınla savaşın seyrini değiştiren Nusret Mayın Gemisi'nin aslına sadık kalınarak inşa edilen ve müze gemi olarak kullanılan "TCG Nusret", her gün yüzlerce ziyaretçiyi ağırlıyor- Gemide, işitme enge

ÇANAKKALE (AA) - BURAK AKAY - Müze gemi olarak kullanılan "TCG Nusret"i ziyaret eden işitme engellilere Çanakkale Zaferi işaret diliyle anlatılıyor.

Çanakkale Savaşları sırasında Erenköy Koyu'na döktüğü 26 mayınla savaşın seyrini değiştirerek, dünya harp tarihine adını altın harflerle yazdıran Nusret Mayın Gemisi'nin aslına sadık kalınarak, Gölcük Tersanesi Komutanlığında 9 Ekim 2009'da inşa edilmeye başlanan TGC Nusret, 27 Eylül 2010'da denize indirilip 8 Mart'ta Çanakkale'ye getirildi. Çanakkale'de 18 Mart 2011'de ziyarete açılan 38,8 metre uzunluğundaki gemi, Çanakkale Deniz Müzesi'nde özel olarak kurulan iskelede ziyaretçilerini ağırlıyor.

Her gün yüzlerce kişinin ziyaret ettiği müze gemide, işitme engelliler için hazırlanan yeni bir projeyle Çanakkale Zaferi detaylı anlatılıyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Çanakkale İl Müdürlüğü İşaret Dili Tercümanı Elif Özbek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, işitme engellilerin Çanakkale Savaşları'nı daha iyi anlamalarını sağlamak amacıyla Deniz Müzesi Komutanlığıyla görüştüklerini söyledi.

Görüşmede, hem müzenin hem de müze geminin engelliler için daha erişilebilir olmasını istediklerini ifade eden Özbek, şöyle konuştu:

"Biz de Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak çalışmaya destek vermeye hazır olduğumuzu belirttik. Bir arkadaşımızın seslendirmesiyle birlikte işitme engelliler için yapılacak sunumu işaret diline çevirdik. Türkiye'de ilk kez askeri müzelerde yapılan bir çalışma bu. Yaklaşık on dakikalık bir sunum oldu. Nusret Mayın Gemisi, tarihi ve Çimenlik Kalesi hakkında işitme engeliler için bilgilendirme yaptık. Buraya bundan sonra gelecek ziyaretçilerimizin, özellikle işitme engellilerin bir tercüman ihtiyacı olmayacak çünkü oturdukları zaman izleyebilecekleri, bilgi alabilecekleri bir salon var."

Özbek, engellilerin anlatımdan çok etkilendiğini dile getirerek, "Arkadaşlarımız Çanakkale Savaşını bu kadar detaylı öğrenince çok duygulandı. 'Artık biz de buranın tarihini biliyoruz' dediler. Gerçekten hepsi çok heyecanlıydı. Emeği geçenlere teşekkür ettiler. Böyle bir çalışmada kendilerini düşündüğümüz için çok mutlu oldular" dedi.

-"TCG Nusret"

Nusret Mayın Gemisi'nin orijinali, 1912'de Almanya Kiel'de inşa edilerek, 1913'te Osmanlı Donanmasına katıldı.

Gemi, Çanakkale Deniz Savaşları sırasında, 7-8 Mart 1915'de Erenköy Koyu'na döktüğü sahile paralel 26 mayınla, 18 Mart 1915 Deniz Zaferi'nin kazanılmasında büyük rol oynadı. 1955'e kadar kesintili olarak Türk donanmasına hizmet verdikten sonra görevden çekilen gemi, 1962'de sivil bahriyeye satıldı, 1990'da ise Mersin Limanı'nda battı.

İstanbul'da, 1982'de Taşkızak Tersanesi Komutanlığında inşa edilen Nusret Mayın Gemisi'nin 1/1 ölçülerindeki maketi, Çimenlik Parkı'nda özel olarak inşa edilen platformda sergileniyordu. Geminin girişinde plan ve fotoğraflarla, Nusret'in öyküsü anlatılırken, alt güvertede ise Çanakkale Deniz Savaşı'nın tarihi seyri, panolar ve dijital sunuyla ziyaretçilere aktarılıyordu.

Gemide ayrıca, döneme ait orijinal objeler, Çanakkale Boğazı Mayın Grup Komutanı Nazmi Bey'e ait beratlar, Çanakkale Savaşları ile ilgili Osmanlıca ve Latin harfleriyle yayınlanmış gazeteler sergileniyordu.

Bu eski maket gemi kaldırılarak, 18 Mart 2011'de hizmete giren "TCG Nusret" ile "Tarihe Saygı Projesi" gerçekleştirildi ve kahraman gemi, ait olduğu sularda hizmet vermeye başladı.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05