• BIST 84.596
 • Altın 252,813
 • Dolar 6,1137
 • Euro 6,8367
 • Berlin 11 °C
 • Frankfurt 11 °C
 • Paris 16 °C
 • Ankara 15 °C
 • İstanbul 16 °C
 • İzmir 18 °C
 • Stockholm 9 °C

Eski İçişleri Bakanı Ala:

Eski İçişleri Bakanı Ala:
ERZURUM (AA) - Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, "Anayasal çoğunluğu verin ve bizim önümüze böyle çakur çukur filan bir şey çıkarmasınlar. Allem kullem...

ERZURUM (AA) - Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, "Anayasal çoğunluğu verin ve bizim önümüze böyle çakur çukur filan bir şey çıkarmasınlar. Allem kullem yapacak bir anayasa olmasın. Kardeşim, adam gibi milletten aldığımız iradeyi, millete hizmete dönüştürürken kimse önümüze çıkamasın. Bunları güzelce bir siyasi otoban yapıp geçelim" dedi.

Aziziye ilçesi Dadaşkent semtinde partisinin seçim irtibat bürosu açılışına katılan Ala, teşkilatların demokrasinin kan dolaşım sistemi olduğunu söyledi.

Gelişmekte olan ülkelerde ileri demokrasi inşa edilinceye kadar ve inşa edildikten sonra da onu daha ileriye götürecek olanın yine teşkilatlar olduğunu belirten Ala, şöyle devam etti:

"Teşkilatlarımız ana omurgalardır. Sadece partilerimizin değil, demokrasimizin ana omurgasıdır teşkilatlar. O bakımdan sizin çalışmalarınızın değeri çok özeldir. Sizlerin gönüllü olarak, istekli olarak Türkiye'nin yönetimine katkıda bulunma arzunuz altı çizilecek bir arzudur, bir istektir. Bu istek, arzu ve çalışma dolayısıyla nitekim gördünüz, demokrasimize nerede nasıl bir saldırı ya da tehdit gelirse gelsin hepsi başarısız oldu, hepsi bertaraf edildi. Sizin sandığa koyduğunuz iradeyle sizin bu omurgayı ayakta tutan çalışmalarınızla." 

Ala, siyasi istikrarla bir ülkenin nasıl kalkınacağını, gelişeceğini ve geleceğe ümitle bakacağının ortaya konulduğunu vurgulayarak, 2002'den bugüne Türkiye'nin çok yol katettiğini dile getirdi.

"Kemer sıkma" politikasının lügattan çıktığını anımsatan Ala, "Kim çıkardı? Biz çıkardık, siz çıkardınız, sizin destek verdiğiniz AK Parti çıkardı. Şimdi hiç duyuluyor mu? Çünkü biz IMF'ye dedik ki 'senin yerin Türkiye değil. Senin yerin buranın dışarısı. 'O neyle geliyordu, bir kemerle geliyordu. Biz 2002'den beri böyle bir lafı duymuyoruz. Ne ile duymuyoruz, bunları yaparak. Enflasyon yüzde 30-40-60'lar oldu. Şimdi böyle bir şey yok. Kime ne veriyorsak hesabı, kitabı yapılarak veriliyor ve onun cebinde kalıyor. İki anahtar dediler, bir anahtarımız varsa o da gitti" diye konuştu. 

-Yeni anayasa

Şimdi siyasetin patika yollarında yürüdüklerini belirten Ala, "Bu anayasa 12 Eylül'de darbe yaptılar, üç beş kişiye 'gelin anayasa yazın ama öyle bir anayasa yazın ki milletin seçtikleri yarım iktidar olsun, tam iktidar olamasın' dediler. 'Peki kim olacak?' İstanbul'da o jakobenler. Kardeşim niye? Milletin seçtikleri iktidar olursa, değerleri, inançları, imanıyla iktidar oluyor. O zamanda orada istedikleri gibi at koşturamıyorlar. Sadece Türkiye'de değil, Türkiye'nin dışında da at koşturamıyorlar" dedi.

 "İşte bir sürü engel çıkarabiliyorlar. İşte bu anayasadan kaynaklanan güce göre" diyen Ala,  şunları kaydetti:

"Biz diyoruz aziz kardeşlerim, önümüzde 4 yıl daha seçim olmayan bir döneme giriyoruz. Şöyle Erzurum'u Türkiye'de bir numaraya oturtalım. Çünkü 'değerlerimizle, inancımızla, imanımızla, her şeyimizle biz, bizim değerlerimizi dünyanın göbeğine taşıyan hareketin en başta arkasında duruyoruz ve destek veriyoruz' deyin. Şimdi de 'siyasi otobanlar yapalım' diyoruz. Anayasal çoğunluğu verin ve bizim önümüze böyle çakur çukur filan bir şey çıkarmasınlar. Allem kullem yapacak bir anayasa olmasın. Kardeşim, adam gibi milletten aldığımız iradeyi, millete hizmete dönüştürürken kimse önümüze çıkamasın. Bunları güzelce bir siyasi otoban yapıp geçelim. Onun için de tam manasıyla arkasında duralım. Yoksa her istikrar döneminden sonra elde ettiklerimizi bertaraf edebilen bir zihniyet dikkat ederseniz yine harekete geçti."

- "Türkiye 90'lar tuzağına düşmeyecek"

Ala, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın vefatından sonra ülkenin perişan bir duruma düştüğünü anlatarak, "Özal'dan sonra 90'lı yıllar ne hale geldi? Perperişan oldu memleket, Türkiye'ye kastettiler. Şimdi de 2002'den beri istikrarlı, iradeli bir yönetim var, bak dışarısı içerisi harekete geçti, 'bu istikrarı yok edelim aman eskilere dönülsün.' Hayır, bu millet bir daha Özal'dan sonraki 90'lar tuzağına düşmeyecek ve AK Parti iktidarından sonra bu memleketi kaosa, başka bir yere götürmeyecek daha güçlü bir iktidarı Allah'ın izniyle Türkiye'ye hediye edecektir" ifadelerini kullandı.

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05