• BIST 109.537
 • Altın 371,146
 • Dolar 6,7432
 • Euro 7,6682
 • Berlin 13 °C
 • Frankfurt 10 °C
 • Paris 11 °C
 • Ankara 14 °C
 • İstanbul 20 °C
 • İzmir 20 °C
 • Stockholm 13 °C

Enerji Sektörünün Önceliği İstihdamı Korumak

Enerji Sektörünün Önceliği İstihdamı Korumak
Türkiye'nin önde gelen enerji şirketlerinden Petrol Ofisi, Limak Enerji, Zorlu Enerji, SOCAR Türkiye, Shell Türkiye, Turcas Petrol, IC İçtaş Enerji, Aksa Doğalgaz ve Güriş Enerji, yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele sürecinde istihdamı korumaya öncel

İSTANBUL ( AA ) - NURAN ERKUL KAYA - Türkiye'nin önde gelen enerji şirketleri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele sürecinde bir taraftan istihdamı diğer taraftan da yeni çalışma modelleriyle personelin sağlığını korumaya odaklandı.

AA muhabirinin sektörün farklı alanlarında faaliyet gösteren enerji şirketlerinden edindiği bilgiye göre, kesintisiz enerji tedariğini sürdürmeyi hedefleyen şirketler, istihdamın korunmasına da büyük önem veriyor. Hatta bazı şirketler, bu yıl istihdamda artış sağlamayı planlıyor.

Türkiye'nin en büyük doğal gaz dağıtım şirketi Aksa Doğalgaz, bu yıl yüzde 16 büyüyerek 450 yeni istihdam sağlamayı hedefliyor.

Çoruh EDAŞ ve Fırat EDAŞ yetkilileri, mevcut istihdam düzeyinin korunacağını belirtti.

Limak Enerji, personelini dönüşümlü çalıştırıyor. Böylece şirketin santralleri 24 saat "emre amade" durumda bulunuyor. Elektrik dağıtım bölgelerinde talebin kesintisiz karşılanması için Kovid-19 salgınına karşı tüm tedbirleri alarak ekiplerini görev başında tutan şirket yöneticileri, bu süreçte istihdamı koruyacaklarını bildirdi.

Türkiye'de en fazla rüzgar enerjisi kapasitesi bulunan şirketlerden Güriş Enerji, salgın sebebiyle istihdamda herhangi bir düşüş olmayacağını belirtirken, IC Içtaş Enerji yetkilileri de personel sayısının azaltmayacağını ifade etti.

Türkiye'nin en büyük dış yatırımcısı pozisyonundaki SOCAR Türkiye de istihdam politikasında herhangi bir değişikliğe gitmeyecek.

- Shell'de prim desteği

Çalışanlarının sağlığını korumak için gerekli önlemleri alan Shell Türkiye, Kovid-19 salgını sebebiyle hiçbir çalışanını işten çıkarmayacak. Kendi operasyonlarında ön sahadaki çalışanlarına prim desteği sağlayacak olan şirket, bayilerin de benzer hassasiyeti göstermesi tavsiyesinde bulundu.

Turcas Petrol'de de iş modeli ve kapasitesi, değişen koşullara göre adapte edilerek istihdamın korunmasında hassasiyet gösterilecek.

- Zorlu Enerji'de ters karantina

Zorlu Enerji de santrallerde ters karantina yöntemini uyguluyor. Santral personeli, 2 haftalık periyotlarla dönüşümlü çalıştırılıyor. Görevli ekipler 14 gün boyunca santrallerde dışarıyla temas etmeden çalışıyor, görev değişimleri yapılırken de sağlık kontrolünden geçiriliyor.

Ekiplerin santral içinde temel ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra özel vakitlerini keyifli kılabilmek için çeşitli içerikler oluşturan şirket, istihdamı korumaya büyük önem veriyor.

Petrol Ofisinden daha önce yapılan açıklamada da hiçbir çalışanın işten çıkarılmayacağı duyurulmuştu.

Bu bölümde yayımlanan haberler, abonesi olduğumuz içerik sağlayıcı ajanslar tarafından (AA, DHA, İHA vb) üretilen ve otomatik olarak sitemizde yayımlanan haberlerdir. ARTI49 söz konusu haberlere ve videolara hiçbir müdahalede bulunmamaktadır. İçeriklerin hukuki sorumluluğu ajanslara aittir. Haberlerle ilgili lütfen içerik üreticisi ajanslarla iletişime geçiniz. Çeşitli nedenlerle içerik kaldırma talebiniz olursa [email protected] adresine e-posta gönderebilirsiniz.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05